Bugün: 14.12.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • WALL STREET EYLEMLERİ VE DÜNYANIN GELECEĞİ

WALL STREET EYLEMLERİ VE DÜNYANIN GELECEĞİ


 WALL STREET İ ANLAMAK

Dünyanın dört bir köşesinde isyan ve protestolar var… Arap Baharının ardından isyanların küreselleşmesi kaçınılmazdı. 

Tunus, Mısır ve Arap Baharı derken, Yunanistan, İspanya, ABD, İngiltere, İtalya ve Almanya’da halk ve özellikle gençler, hep bir ağızdan ve örgütlü bir biçimde “yeter artık” diyorlar.

"Yeter"…diktatörlere, seçilmişlerin ekonomi ve kamu politikalarına, kü
resel sermayenin egemenliğine, çıkarcı ekonomik politikaların insafsızlığına, sosyal adaletsizliğe, batan bankaların borçlarını ödemeye, artık kontrolden çıkan kapitalizm çarklarının arasında ezilmeye, bireye değer vermeyen, bireye hizmet etmeyen politikacılara, yoksulluğa “yeter artık ” diyorlar.

Dünya değişirken, insanların bilincinde de değişimler yaşanıyor. İnternet bilinci gelişti, bilgi hızla akıyor. Bilgi ve bilginin gücünü tutmak artık olanaksız hale geliyor. İnsanlar bilinçlendikçe güce ve gücün altına ezilmeye isyan ediyorlar.

Her şey geçtiğimiz yıl “Adbusters” adlı internet gazetesinin kampanyası ile başladı. New York Borsası’nın ve dünyanın finans sermayesinin kalbinin attığı “Wall Street” önüne binlerce genç çadırlarını kurdular ve protestolara başladılar. Protestolar daha sonra tüm New York’a yayıldı.

Çoğunluğu 30 yaşın altında olan bu gençlerin ortak özelliği ekonomik sıkıntıda olmaları, birçoğunun işsiz, borç batağında ve hatta evsiz barksız kalmış olmalarıydı. Gençler, bankaları protesto ediyorlardı. Çünkü yakın geçmişteki banka krizinde, iflas eden bankacılar kaçıp gitmiş, bankaların borçlarını yükselen vergiler, artan yaşam maliyetleri ile Amerikan halkına ödettirmişlerdi. 

Protestocular eylemlerine en zengin yüzde 1 lik kesimin yüksek oranda vergilendirilmesi, finansal işlemlerden alınan vergilerin arttırılması gibi spesifik taleplerle başladılar ama öfkeleri giderek büyüyor. 

Bankerleri ve zenginleri kurtarmak için halkı feda eden sisteme, milyarlarca dolarlık banka kurtarmalarına, gittikçe derinleşen sosyal eşitsizliğe ve Wall Street çıkarlarına alet olan seçilmişlere karşı öfkeleri muhtemel protestoları da tetikleyecektir. 

Zira bir türlü çözülemeyen ekonomik, politik ve sosyal problemler ABD ve Avrupa’da özellikle gençleri iyice endişeli bir duruma getirmiştir. Gelecek kaygısı insanlığı sarmalına alıyor!

Bence bu protestolardaki ana mesaj; sınırsız açgözlülüğe hayır, bu sistem daha fazla sürdürülemez, bireyin ön plana alınıp gücün bir avuç insanın elinden çıkması gerekiyor. Bu ekonomik sistem artık çarklarını döndüremiyor, bozulan çarklar insanları insafsızca daha da yutuyor. Bu sistemin değiştirilmesi gerekiyor… 

Protestoları genel anlamda böyle okuyorum.

Ancak meselenin bir başka yüzü de bugünlerde ortaya çıkmaya başladı. Her nedense dünyanın her yerinde “ezilmişler” en kolay harekete geçirileceklerdir. Vahşi Kapitalizme karşı eylemlerinde bir yılını dolduran ABD li gençlerin bugün ABD başkan adayı Romney in saflarında olmaları şüpheleri doruğa çıkarmıştır. Yoksa wall Street i işgal et eylemlerinin arkasında Yahudi lobilerinin oluşu ve gençleri OBAMA ya karşı harekete geçirişleri ilginçliğini korumaktadır. Zira Romney in kasetlerin Vahşi kapitalizmi övmesi ve Romney in tek hedefinin “para” kazanmak olduğu ortaya çıktı.

Bugün birkez daha görüldü ki vahşi kapitalizm dünya genelinde saç ayaklarıyla beraber halkı sömürmeye devam etmektedir. Gelir vergisi sistemi vahşi kapitalizmi ayakta tutan tek sistemdir. Dünya genelinde vergilerin “servetten” alınması halinde o zaman halk rahat edecek ve zenginler kazandıklarının karşılığını vermiş olacaklardır.

İslam dini ilk günlerinden beri zenginlerin toplumdaki diğer fertlere bakacağı sistemi geliştirmiş olması bugün dünyanın bunlara şiddetle ihtiyaç duyduğu dönemlerden geçmesi halkların islam dinine koşmasına sebep olmaktadır.

İslam dininde başata “zekat” olmak üzere infak ve sadaka gibi toplumu ayakta tutan desteklerin olması gereken şartlar arasında olması Kur an ı kerime dayalı sistemlerle idare edilen topluluklarda geçim sıkıntısını asgariye indirmektedir. 

İşte bundan dolayıdır ki Hz. Muhammedin yaşadığı tamamen kur an ı kerim atmosferinde bir yönetimin sergilendiği döneme ASR-I SAADET dönemi denmiştir. 

ABD nin demokrasi oyunu İslam toplumlarında tutmayacaktır. Çünkü demokrasi uluslararası emperyalizme hizmet etmek için ortaya atılan sistemin adıdır. Bugün aynen Wall Street kahramanlarının yaşadığı hayal kırıklığı gibi adına bahar dedikleri ve kardeşin kardeşi öldürdüğü Ortadoğu ve kuzey Afrika olaylarında da tutmayacaktır. Artık öğrenmek, ilim sahibi olmak ve dünyayı idare edenlerin durumunu çözmek daha da kolaylaşmıştır.

2009 krizinin sahibi Yahudi lobileri Obama ya karşı Wall Street eylemlerini başlatarak ABD halkına sempatik görünmek ve yeniden ABD yi parmağında oynatacak duruma gelmek istediği ortaya çıkmıştır.

Wall Street İsyanı ile süren protestolar dünyada değişimin hız kazandığını, bu değişimin ana unsurunun öncelikle sokağın sesi ve sonrasında da internet ve sosyal paylaşım ağları olduğunu anlatıyor. Öyle zannediyorum ki Wall Street bundan sonra gerçek mecrasına geri dönecek veya kullanıldıklarını anlayınca protestolarına son vereceklerdir.

Son söz olarak şunu söylemek isterim ki dünya artık dünkü dünya değildir. Bilmek ve öğrenmek gibi tercih etmekte artık bilimsel bir buluş gibi olmaktadır. Müslüman topluluklar ellerindeki kitabın Hz. Muhammedin kıymetini bilmiş olsaydılar dünya bugünkü kıskaçtan daha erken kurtulmuş olurdu.

Yeniden ASR-I SAADET için yeniden düşünmeye ihtiyaç vardır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.