Bugün: 14.12.2018

VAHYİ HAYATA TAŞIYABİLMEK


 VAHYİ HAYATA TAŞIMADA STRATEJİ EKSİKLİĞİ

Türk ve dünya Müslümanları mükemmel denebilecek çalışmalara imza atmaktadırlar. Ancak toplumsal dönüşümün gerçekleşmediği tüm çalışmalar strateji eksikliği taşımaktadır.

Müslümanlar toplumsal dönüşümü gerçekleştirebilmeleri için aşağıdaki çalışmaları yapmak veya denemek zorundadırlar.

1-Hedef

2-Fikir

3-Teori

4-Pratik

HEDEF; Her çalışmanın bir hedefi olmalıdır. Gelişi güzel çalışmalarda kontrol sorunları yaşanacağından çalışma yapanların azmini kıracak sorunlarla karşılaşma ihtimalleri olabilir. Hedefi olan çalışmalarda (a) ve (b) planlaması yapıldığından karşılaşılabilecek sorunlarda ikinci planlar devreye girerek olayın üstesinden gelinir.

FİKİR; Hedef belirlenirken hedefe gidecek anafikirde belirlenir. Yapılacak çalışmalar bu fikirler doğrultusunda gerçekleştirilir. A-b-c planlarının nasıl işleyeceği ve bu çalışmalarda nelere dikkat edileceğinin fikir olarak ortaya konulması gerekir.

TEORİ; Her fikrin bir teorisi olmalıdır. Teori temeli olmayan tüm düşünce ve fikirlerin yolda kazaya uğraması ve uğradığı kazada tamamen veya kısmen yok olması kaçınılmazdır. Bu teoriyi hazırlarken sadece vahyi düzlem değil tüm yöntemlerden ve bilgilerden faydalanılmalıdır.

PRATİK; Her düşüncenin nihai hedefine eylemsel boyutu ile ulaşılır. Her düşünce ve fikir dar anlamda güzeldir. Ancak toplumsal anlamda eylem ve söylemlerin tutarlılığı ve altyapılarının olması zorunludur. Teorisi hazırlanmamış eylemlerin tersine dönebileceğinden endişe edilmelidir.

Yukarıda bahsettiğim strateji noktalarını zenginleştirmek için kullanılması gerekenleri de şöyle izah edebiliriz.

A( Tüm konularda vahyi atmosfere dikkat edilmelidir.

B(Toplumsal olan toplumu ilgilendiren tüm konularda psikoloji ve sosyoloji ana temel oluşturur.

C(Toplumsal olan tüm çalışmalarda geçmiş milletlerin nasıl dönüştüğü ile fikirlendirilmelidir.

D(Toplumsal olan tüm çalışmaların temelini “adalet” kavramı belirler. Tüm çalışmalarda adalet bağının kurulması zorunludur.

E(Önyargıyı yok etmek için özeleştiri sistematik olarak kullanılmalıdır.

Dünyanın neresinde olursanız olunuz bu kurallar temel fikirde değişmez kurallar olarak karşımıza çıkar. Gerek Türkiye de ve gerekse dünyanın diğer bölgelerinde binlerce sivil toplum örgütü olduğu halde Müslümanlar toplumsal dönüşümü sağlayabilmiş değillerdir. Kurumsallaşamayan STK ların toplumsal dönüşüm veya değişimi başarmaları söz konusu değildir. Bir millet kendinde olanı değiştirmeden Allah cc o milletin veya o ferdin durumunu değiştirmez.

Müslümanlar olarak bu konulara dikkat etmediğimiz de ne kadar orijinal olduğunu düşünürsek düşünelim düşüncelerimiz yozlaşacak ve miteşabih polemiklerle karşılaşacağız. Bugün Müslüman düşünürler sadece mütaşabih polemik içerisinde değil, aynı zamanda muhkemlerde de polemik yaşamaktadırlar. Bunun sebebi de toplumsal değişim ve dönüşüm sloganıyla çıkılan yolda toplumsal değişim ve dönüşüm kurallarını kullanmamalarındandır.

Toplumsal dönüşüm hareketleri incelenmeli ve bu hareketlerin temelini nelerin oluşturduğu bilinmelidir. Kuşatıcı bir yapıya sahip olmak ve bu kuşatıcılığı adalet kavramı ile perçinlemek gerekir.

Tüm toplumsal hareketlerde örnekliğimiz ve kılavuzumuz kur an ı kerim olmalı derken kur an ı kerim "mushaf" olarak önümüzdeki en büyük engeli teşkil etmemelidir. Kur an ı kerimin dinamikleri olan sadaka, zekat ve infak üzerinde çalışılmalı ve yaşar hale getirilmelidir. Vahyi hitap olarak algılamak ve bu hitabın "bana" ait olduğunu bilerek hareket etmeliyiz.

"Toplumsal dönüşüm hareketleri önderlerin toplum gibi yaşamasından sonra olmuştur."

Müslümanların yukarıda kısaca bahsettiğim konulara dikkat edecekleri ümidiyle.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.