Bugün: 14.12.2018

TARIM VE HAYVANCILIĞIMIZ


 TARIM DA ÖNERİLERİMİZ

Tarımda toprak reformu şarttır. Toprak reformu yapılmadan tarımda başarılı olma ihtimallere dayanır. ABD örneği gibi sistemler geliştirilebilir.

2001 deki ABD nin Türkiye valisi olarak adlandırılan Kemal DERVİŞ yasalarının yeniden gözden geçirilmesi şarttır. Bu yasalar Türk tarımını bitirmeye yetmiştir. Türkiye nin adeta Tarım da “müstemleke” ülke konumuna gelmesine sebep olmuştur.

1993/3985 tarih ve sayılı genelge kaldırılmalıdır. Tarım alanlarındaki imarlar iptal edilmelidir.

 

Türkiye dünya fındık üretiminin % 70 lik bölümü ile ilk sırasında yer almasına rağmen fındıkla ilgili bir enstitünün olmayışı çok üzücüdür. Fındık üreticisi bilimsel yetiştirici olmak için bilgiye muhtaç haldedir. Devlet görevini kötüye kullanarak fındık ekim alanlarını daraltmak ve netice itibariyle fındığı yok etmek amacı gibi bir amaç taşıdığı izlenimi vermektedir. Oysa fındık Türk tarımın dünya genelinde tek tekel ürünüdür. Fındık ekiminden terbiye edilmesine, toplanmasında kurutulmasına kadar bilimsel kalıplara taşınması zorunludur.

Sayın bakana soruyorum çay kontenjanları 12 Eylül 1980 yönetiminin uygulamasıdır. Siz hala daha kontenjan uygulaması yaparak başta devleti zarara uğratıyorsunuz.

 

Komşumuz Bulgaristan hala daha çay içmesini bilmemektedir. Türkiye tanıtma fonundan destek alınarak birçok ülkede çay ve fındık pazarları kurulabilir ve bu ürünlerin dünyaya satışı yapılabilir.

 

Vatandaşlarımız marketlerden Kuruçay almaya gidince ÇAYKUR çayının kilosunu 12 ila 15 TL arasında olurken aynı çay özel fabrikalarda 6 ila 10 TL arasında seyretmektedir. ÇAYKUR çayının kalitesinden dolayı pahalı olduğunu söyleyerek vatandaş kandırılmaktadır.

 

Çayın ucuz ve pahalı oluşu yaş çay yaprağının satışı sırasında belli olmaktadır. İhtilal dönemi uygulaması olan çayda kontenjan sisteminden dolayı vatandaş ÇAYKUR a çayını satamamakta ve ÇAYKUR yaş çay yaprağına 125 kuruş verirken kamyonuyla çay alım ambarlarının yanında bekleyen özel fabrikalar aynı yaş çay yaprağını 50 kuruş ila 75 kuruş arasında bir para vererek almaktadır.

 

İşte ÇAYKUR çayı ile özel çay arasındaki fiyat farkı bundan kaynaklanmaktadır. ÇAYKUR un uyguladığı yaş çay yaprağı kontenjanından dolayı çay üreticileri zarar etmekte ve özel sektör kazanmaktadır.  12 TL ye alınan bir kilo ÇAYKUR çayı ile 6 TL ye alınan bir kilo özel çay arasında kalite farkı yoktur.

http://www.hakimiyethaber.com/makale/ahmet-uzun/stratejik-urunumuz-findik/16.html

 

 HAYVANCILIK DA ÖNERİLERİMİZ

ABD teksas eyaletinde “mera” hayvancılığı yaparken tüm dünyaya “besi” hayvancılığını önermektedir.

Besi hayvancılığının eti ve sütü sağlıklı değildir. Besi hayvancılığı maliyeti yüksek olan sistemdir.

Türkiye vakit geçirilmeden “mera” hayvancılığına geçmelidir.

Dönüm başına bir büyükbaş hayvan olarak sistemleştirilmeli mera hayvancılığına elverişli hayvanların tercih edilerek halkımızın istifadesine sunulması şarttır. Hayvancılıkta dönüşüm projesini uygulayarak besi hayvancılığına dönüştürülen hayvan ırklarından vazgeçilmeli ve mera hayvancılığına uygun hayvan cinslerine geçilmelidir.

ABD nasıl yapmış ise onun yaptığı gibi yapılmalıdır. ABD nin dediği gibi yaparsan et ve süt ürünlerini dünyanın en pahalı ürünleri olarak yemek zorunda kalırız. Bizim sadece ARDAHAN ilimiz hayvancılıkta Türkiye ye yetecek kadar üretim yapar.

Türk Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bilgi ve beceriden mahrum bir bakanlık görüntüsündedir. Sayın müsteşarı kurban pazarında seyrettim ve üzüldüm. Çünkü konuştuklarında bir tane doğru yoktu. Kendisi farklı diyor satıcı ondan 360 derece farklı diyor. Çük yazık. Bu kadar güçlü bir iktidarın müsteşarları halkı kandırmaya çalışmaktadırlar. Çünkü ABD nin talimatları halka hizmeti dondurmuş ve halk perişan hale gelmiştir.

Türk tarım ve hayvancılığı dünyanın birçok ülkesine bakabilecek kadar verimlidir.

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı, ülkemizin doğu-güneydoğu ve iç Anadolu bölgelerinde oluşturacağı büyük hayvan çiftlikleri ile dünyaya et ve süt ürünleri ihraç edebilir. Bu konuda hemen çalışmaya başlanmalıdır.

Kurulacak çiftlikler ağaçlandırılmalı su sistemi döşenmeli ve 12 ay yeşil olabilecek çimlerle çimlendirilmelidir. Hayvanlar meraya dağıtılarak et ve süt ürünlerinde maliyet 5 ila 7 TL ye kadar düşürülmelidir.

 

Bu çalışmayla yeni bir istihdam sektörü oluşturulmuş olacağından Türkiye hayvancılıkta örnek (model) bir ülke konumuna getirilmelidir.  Türkiye de doğudan batıya göçü engelleyecek tek sistem bu sistemdir.

 

Aksi halde Türk tarım ve hayvancılığı her geçen gün batmaya mahkum olacaktır.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.