Bugün: 14.12.2018

NEDEN BAŞARISIZ OLUYORUM?

=Hayat Her Zaman Mutlu Değildir=

Motivasyon, mutlu ve başarılı olmak için hayati önem taşır. Aşağıdaki ipuçları, kendi kendinizi motive etmenize ve bunu sürdürebilmenize yardımcı olacaktır. Bunlar, pratik ve sonuca yönelik tavsiyelerdir. Uygulamadığınız sürece, genel kültürden öteye geçmeyeceklerdir.

=Ne Yapacağınızı Hikaye Ediniz=
Temiz bir kağıda bir iki paragraf olacak şekilde arzu ettiğiniz geleceğin hikayesini yazın. Gelecekte yapmakta olduğunuz şeyi, yaşadığınız yeri ve sahip olduklarınızı yazın. Bu sizi, hem şimdi hem de gelecekte motive edecektir. Bir çizginiz olsun.


=Geleceğinizi Görmeye Çalışınız=
Sadece hayal kurunuz.


= Arkanıza Bir Bakınız=
Bundan önce nerede olduğunuzu ve ne kadar yol kat ettiğinizi görürsünüz. Planlı hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı ve nerelerde hata yaptığınızı anlarsınız. Bu sizin doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır.


= Hedefiniz Büyük Olsun=
Geleceğiniz ile ilgili büyük düşünmekten korkmayın. Bu, kısa süreli başarısızlıklarınıza katlanmanızı kolaylaştıracaktır. Engeller, sizi durduramayacaktır. Çünkü sizin gözleriniz büyük hedefe kilitlenmiş olacaktır.


= Sürekli Kendinizi Yenileyiniz=
Okuyun, konuşun, dinleyin ve deneyin. Eğer bir yazar olmak istiyorsanız, ders alın, kitaplar okuyun, yazın, diğer yazarlar ile konuşun.


=Hayatınızın Her Alanı Planlı Olsun=
Fiziksel dağınıklık, zihinsel dağınıklığa neden olur. Düzenli bir hayatınız olsun, böylece kendinizi her gün daha da zinde hissedeceksiniz. Örneğin, gece yatma, sabah kalkma saatiniz düzenli olsun. Mutlaka kahvaltı edin ve sabah namazından sonra bir miktar yürüyüş yapınız.=Çevrenizle Yardımlaşmayı İhmal Etmeyin=
Gönüllü olarak başka insanlara yardım edin. Bunu yaptığınızda, diğer insanları mutlu etmenin ne kadar tatmin edici bir şey olduğunu fark edeceksiniz. Boş vakitleriniz de hastaları ve düşkünleri ziyaret ediniz. Başka insanların Psikolojilerine katkı sağlayınız.


= Çocukla Çocuk Büyükle Büyük Olunuz=
Çocuklar ile zaman geçirmek size perspektif kazandıracaktır. Geleceğinizi daha güzel planlayacaksınız. Çocuklarda geleceği Yaşlılarda geçmişi temaşa edeceksiniz.= Bir Modeliniz Olsun=
Kendisinden bir şeyler öğrenebileceğiniz rol model seçin. Bu kişi, sizin saygı duyduğunuz ve kendisi gibi olmak istediğiniz birisi olmalıdır. Saygı duyduğunuz bir insanı örnek aldığınızda, tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmeyecektir. Duyguların bittiği yerde bu model insan size katkı sağlayacaktır.


=Başarılı İnsanların Hayatlarını inceleyiniz=
Etrafınızdaki insanların hayatlarını inceleyiniz.=Beslenmeniz Doğal Ürünlerle Olsun=
Mutlu bir yaşam için, sağlıklı beslenme çok önemlidir. İyi bir diyet, sizin vücut sisteminiz için gerekli olacak tüm besin, vitamin ve mineralleri içerir. Fazlası zaten zararlı olacaktır. Sigara, İçki, Uyuşturucu ve Fuhuştan Uzak olunuz.


=Uykunuza Dikkat Ediniz=
Düzenli ve yeterli bir uykuya sahip olmanın, hem vücudunuz hem de zihniniz açısından ne kadar yararlı olduğunuz göreceksiniz. Uykusuzluk başta tansiyon olmak üzere bir sürü zihinsel hastalıkları beraberinde getirir.=Ön Yargılı Olmayın=
Önyargı savunma refleksini getirir, savunma refleksi bilgi edinmeyi engeller. Bilgi edinemeyen birey ve toplumlar gelişemezler. Her duyduğunuz şey sizde düşünmeye araştırmaya beyin jimnastiğine sebep olsun. Unutmamalıyız ki süper düşünceler beğenmediğimiz kişilerin geliştirmesidir.

Bir mucit görseniz bu ne biçim adam dersiniz. Sıra dışı insanların dış görünüşleri çok hoş olamaz zaten. Her duyduğunu ve her gördüğünüz yeni düşünce ve icatların ne olduğunu anlamaya çalışınız.=Hedefleriniz Büyük ve Ulaşılır Olsun=
Ulaşamayacağınız hedefler belirlemek, sununda, sizde hayal kırıklığı, kızgınlık ve özgüven sarsılması yaratır. Hedefleriniz ulaşılabilir-zor ve mantıklı olmalıdır.


=Sürekli Aksiyoner Olun=
Hedeflerinizin her bölümü için detaylı aksiyon planı hazırlayın. Pek çok hedef, ne zaman ne yapılacağı planlanmadığı için başarısızlığa uğrar. Yapacağınızı planlayın ve planladığınızı yapın. Yaptığınız işi sürekli kontrol ediniz. Ölçümsüz işler başarıya ulaşamazlar.=Kendiniz ve İş Arkadaşlarınızı Ödüllendiriniz=
Bir simitle de olsa kendinizi ve İş arkadaşlarınızı ödüllendiriniz. Ailenizi de ödüllendirmeyi ihmal etmeyiniz. Ödüllendirme sizi psikolojik olarak mutlu edecek ve iş kaybının önüne geçecektir.

=Tepki Yerine Yanıt Veriniz= 
Hayatınızda sizi direk yada dolaylı olarak etkileyecek şeyler olduğunda, buna yanıt verin. Yani, üzerinde düşünün, çözüme odaklanın.

Eğer tepki verirseniz, nedenleri atlamış ve o andaki duruma odaklanmış olursunuz. Sonuçta, daha fazla sıkıntı ve hayal kırıklığı dışında elinize bir şey geçmez, Tepki değil, yanıt veriniz.=Hayat Her Zaman Mutlu Değildir=
Bazen, kendinizi kötü hissetmenizin hiçbir kötü yanı yok. Her zaman, dışa dönük, heyecanlı, enerji dolu olmak zorunda değilsiniz.

Bir şeylerin yolunda gitmediği, kendinizi iyi hissetmediğiniz günler olacaktır. Dert etmeyin, problemler geçer. Siz çalışmaya ve değerlendirmeye gayret edin. İşiniz gelir getirmiyorsa yapabileceğiniz başak işe geçiniz


=Hergün Sabah Kur an ı Kerim Meali okumayı İhmal Etmeyin=
Güne yaratıcının sözleriyle başlamak sizi her zaman mutlu edecektir. Kendinize güveneceksiniz. Çevreniz size güvenecektir. Hata yapma riskiniz en aza inecektir. Hitabınız güzelleşecektir. Rahmet ve bereket dolu olacaksınız. Zorda olsanız bile güvendiğiniz yer kainatın sahibi olacaktır.

İşyerinize herkesin görebileceği yerlere vahiyden öğüt verecek paragraflar asınız. Biliniz ki dünya sizin için oyun ve eğlencedir. Asil hayat Ahiret hayatıdır. Vesselam..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2921

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.