Bugün: 14.12.2018

Kapıdaki Kriz "Askerlik"

Bu kadar büyük bütçelerin bu kadar kötü bir yönetimle ülkeye verecekleri zararı düşününüz.

Askerlik Sorunu ve Türkiye

Askerlik mesleğinin kutsal sayılması Hz. Muhammedin Devletin her türlü yetkilerini üzerinde toplamasındandı. Hz. Muhammed hem devlet başkanı hem de Ordu komutanıydı. Ancak Hz. Muhammed halkının isteklerine göre yönetim yapan bir yönetici idi.

Bugün askerlik mesleği kutsallığını kaybetmiştir. Kutsal olan ve kutsal değeri olan herşeye karşı çıkan bir ordudan kutsallık beklenemez. Askerlik mesleği kutsal olmadığı gibi ölen askerlerde kutsal olan ve İslam dininin ölen askerine verdiği kutsal ismi kullanamazlar. Şehidlik İslam dininin ölen askerine verdiği unvandır. Laik bir sistem ve laik bir ordunun dini unvanı kullanması tam anlamıyla ikiyüzlülüktür.

2013 sonu itibariyle bekaya kalan asker sayısı milli savunma bakanının söylediğine göre 600 bin civarındadır. Bu bir ülke için en büyük bir sorundur. Patlamaya hazır bir sorun.

Ülke insanını askere alır ve ölmelerine sebep olursan bu insanlarda askere gitmek istemeyeceklerdir. Kimle konuşuyorsam hepsi askerliği sorgulamaya çalışıyor.

Hükumetler bu sorunu görmezlikten gelmeye devam ediyorlar.

Aşağıya çıkarttığım asker sayıları cetvelleri ile bütçedeki ödenekleri topladığınızda Türkiyenin askeri yönetim sıkıntısı yaşayacağını herkesin gördüğünü anlıyorum.

Vatandaş askerlik yapmak istemiyor.

Öyleyse ne diye bu ısrar. Askerlik sürelerinin kısaltılarak bu sorunun çözülmesi gerekmektedir.

Savaşacak asker yerine savaşı bilen uzman askerliğe geçilmelidir. 2001 bin uzman personelin yanına 100 bin daha uzman personel alınarak toplamda 300 bin uzman personeli yeniden konuşlandırarak sorunu halletme imkanı vardır.

465 bin vatandaşı bir yıl gibi uzun zaman askerde tutmanın izah edilebilir hiçbir yönü yoktur.

Yapılması gerekenleri zamanında yapmak lazım

-Şehir içlerindeki birliklerin şehir dışına çıkartılması

-Jandarma kıyı korumaya verilerek ülkenin içlerinden çekilmesi gerekmektedir

-Askerlik şubeleri kaldırılarak Valilik bünyesinde sivilleştirilmesi lazım

-Merkez komutanlıkları kaldırılarak Emniyet müdürlüklerinde askeri büro olarak görev yapmaları

-Ülke genelindeki tüm birliklerin İletişim ve ulaşım hesap edilerek yeniden konuşlandırılmaları gerekmektedir.

Bu çalışmalar yapıldıktan sonra askerlik süresinin sadece silah tanıma veya görev yapma olarak algılanması için 3 aya indirilmesi adeta bir zorunluluk haline gelmiştir.

Boşu boşuna askere alınarak hizmetçi gibi kullanılan gençlerimize yazık etmeyin. 25 Milyar TL gideri olan bir yapıyı daha fazla ayakta tutma imkanınız yoktur. Savunma sanayi harcamalarını da eklediğinizde ülke bütçesinin çok büyük bir bölümü askeri harcamalara gitmesi demektir. Savunma sanayi harcamalarından kesilemeyeceği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda askeri harcamalardan kısılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Yukarıda yapılması gerekenlerin biran önce yapılması ve ülkeyi bekleyen krize sokulmadan rahat bir nefes alması sağlanmalıdır. Aksi halde iş işten geçmiş ve ülkede bir kriz, bir kaos heran gelebilir gibi gözükmektedir.

Hükumetin bu konuyu erteleyerek krize dönüştürdüğünü düşünüyorum.
Asker konularda Reformlar beklemektedir. Vatandaşlarımız biran önce Reform beklemektedir. Hantal bir yapı ile savaş yapılamayacağı artık bilinmelidir. Ulaşımın bu kadar kolay olduğu bir dönemde adeta her ağacın dibinde bir birlik olması Askerlik açısından da sıkıntı demektir.

Yeniden düşünmeliyiz. Yenilenmeliyiz. Savaş gücünü giderleri azaltarak vurucu savaş gücünü artırmak olması gerekendir diye düşünüyorum.Aktif ve Pasif Asker Sayısı
Aktif :726.067 - 
Yedek :3.000.000 - 
Yarı Askeri : 102.200 - 
Toplam : 3.828.267

http://tr.wikipedia.org/wiki/Asker_sayısına_göre_ülkeler_listesi


Asker sayısı ilk kez açıklandı

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan personel sayısını açıkladı. AA 2011 rakamları---------http://www.ntvmsnbc.com/id/25298904

TSK`da personel dağılımı şöyle:

General/Amiral 365

Toplam Subay 39,975

Astsubay 95.824

Uzman Jandarma 24,700

Uzman Erbaş 40,515

Uzman Personel Toplamı 201,379

Yedek Subay 6,829

Erbaş/Er 458,368

Yükümlü Personel Toplamı 465,197

Askeri Personel Toplamı 666,576

Sivil Memur/İşçi 53,424

Genel Toplam 720,000465 Bin Kişi Silah Altında

6 bin 829`u yedek subay, 458 bin 368`i de erbaş ve er olmak üzere askerlikle yükümlüsü olarak şu an silahaltında 465 bin 197 asker kışlalarda görev yapıyor. Genelkurmay`a bağlı kurumlarda 53 bin424 sivil personel görev yaparken, TSK bünyesinde görevli uzman personel, yükümlü asker ve sivil personel toplamı 720 bin kişi.

Genel Kurmay Bütçesi

Milli Savunma Bakanlığı bütçesi 2012 yılına göre yüzde 11.7 artışla 2013 yılında 20 milyar 360 milyon TL düzeyine yükseldi. Bakanlık, toplam bütçe ödeneğinin yüzde 5`ini oluşturdu.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın bütçesi yüzde 18.9 artışla 5 milyar 843 milyon TL

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından sözleşmeye bağlanmış projelerin tutarı, son 5 yılda yüzde 85 artarak 45 milyar 387 milyon liraya ulaştı.

Bu kadar büyük bütçelerin bu kadar kötü bir yönetimle ülkeye verecekleri zararı düşününüz.

Hükumetten vakit geçirmeden bu konuda çalışmalar yaparak askerlik süreleri ve askeri birliklerin durumunu yeniden konuşlandırması gerektiğini düşünüyoruz.. Vesselam

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2747

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.