Bugün: 14.12.2018

İŞTE MUASIR MEDENİYETLER


 MUASIR MEDENİYET NEREDE KALDI

Türkiye son on yılını Rahmetli Özal’dan kalan kalkınma hamlelerine yenilerini ekleyerek büyümeyi başarırken diğer yandan özgürleşme mücadelelerine de devam etmektedir. Son on yılın mimarı Sayın Başbakan ve ekibi her fırsatta Türkiye yi muasır medeniyet seviyesine taşıyacaklarını ifade etmektedirler.

Muasırın kelime anlamı, çağdaş yani bulunulan çağın şartlarına uygun demektir.

Öyleyse bir düşünelim muasır medeniyet seviyesi dendiğinde toplumun çok büyük bir bölümünün aklına “batıcılık” anlamında din ve ahlakını kaybetmiş ilimde ve fende ilerlemiş bir toplum gelmektedir. Doğrusu ise TDK sözlüğündeki yukarıdaki ifadedir.

Peki, Türk toplumunu idare edenler bugüne kadar Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet için ne yapmışlardır. Bu adamların muasır medeniyeti anlamadıklarını düşünüyorum. Onlar sürekli bu toplumun inançları üzerinde oynayarak bunu muasır medeniyet olarak topluma yansıtmaya çalışmışlardır. Sayın başbakanın da hedefine aldığı ve aslında aklın yolu birdir mantığı ile hareket eden herkesin hedefine alması gerektiği bir çağdaşlık bu.

Buraya kadar her şey normal, sorgulama bundan sonra yapılmalıdır.

Sayın başbakan, siz muasır medeniyete kapitalist ekonomi sistemiyle mi gideceksiniz.

Brezilya lideri Luiz Inacio Lula da Silva; “brezilyayı kapitalist ekonomi modeli ile düzlüğe çıkardık ama başka model de yok değil” diyerek aslında dünyayı perişan eden kapitalist ekonomiyi eleştirmiş oldu. Aslında tarihi biz söz kullandı. Özellikle, düşüncesinde kapitalizmden başka bir ekonomik model olmayan zavallılar bu sözden etkilenmelidirler.

Sayın başbakan kapitalist ekonomi modelinden başka modellerinde olduğunu bilmesi lazım. Sadece bilmek yetmez sistem yeniden düzenlenmelidir.

Herkesin bildiği gibi kapitalist ekonomi “gelir vergisi” sistemi üzerine kurulu bir ekonomidir. Fakirden al zengine ver. Oysa bu sistem bugün tüm dünyayı perişan hale getirmiş ve her ülkede “mutlu azınlıklar” meydana getirmiştir. Her geçen gün fakir daha fakir zengin daha zengin olmaktadır. Kapitalist sömürü sistemlerini kurmuş ve insanlığı açlıktan öldürmeye devam etmektedir.

Türkiye dünyaya yeni bir model sunmalıdır. Servet vergisi sistemi üzerine geliştirilmesi gereken yeni sistem fakirden alıp zengine verme yerine zenginden alıp fakire vermeyi amaçlamalıdır. İnfak, zekât ve sadaka da sistem içerisine monte edilerek vatandaşın devlete olan yükü asgariye indirilmelidir.

Vergisini ödemeyen servet sahiplerinin ticaret unvanları ellerinden alınmalı ve buna benzer daha etkili ve caydırıcı yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Kapitalist ekonomi ile Türkiye hiç bir yere varamaz. Çünkü çağdaşlarımız kapitalist ekonom modelini uyguladıkları için çökmeye başlamışlardır.

Türkiyenin çok sorunları vardır. Ancak en temel sorun ekonomik model sorunudur.
Türkiyenin henüz bağımsız ve sistemleşmiş tarım ve hayvancılığı yok. Çalışma hayatındaki sorunlar olduğu gibi hatta katlanarak devam etmektedir. Milli eğitim fiyaskosu devam etmektedir. Böyle bir ülkenin muasır medeniyetlere ulaşması artık zor değildir. Çünkü kapitalist ekonomi tüm dünyayı kasıp kavurmakta ve ülkeler birbiri peşine batmaktadırlar. Durum böyle iken muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak yerine muasır medeniyeti organize ederek dünyayı bu modele davet etmek gerekmektedir. Bu doğrultuda Sayın başbakan bu sözünü yeniden ele alarak bu cümlenin altını kendisinin doldurması gerektiğini bilmelidir. Zira bu dünyanın bir ahireti var.

Gelir dağılımı adaletsizliğinin sebebi gelir vergisi sistemidir.

Muasır medeniyet seviyelerindeki çağdaşlarımızın halini görmekteyiz. İçerisinde hak ve adalet olan yeni sistem teşkil ettirilmelidir. Bu yeni sistemin altyapısı vahiyle desteklenerek halkın halka –kulun kula köleliği sona erdirilmelidir. Bu konuda siyaset dışı bir komisyon kurulmalıdır. Akademisyenlerin çalışmalarıyla ortaya çıkarılacak sistemin ne “adil düzen” ne de “milli ekonomi” modelleri gibi saçmalıklarla dolu olmamasına da dikkat edilmelidir.

İçerisinde “vicdan” olmayan tüm yasalar vahiyle çelişir.

Türkiye brezilya liderinin söylediğini hayata geçirmelidir. Tüm dünyaya tavsiye edilebilecek olan yeni modelde hurafelerle beslenen din anlayışından ziyade vahiyle beslenen din anlayışı temel unsur olmalıdır.

Sürekli reform sosyolojik bir kuraldır. İdare edenlerin bunu bilmeleri gerekmektedir. Reform yapamazsan zam yaparsın veya vergileri artırısıniz. Maalesef tüm dünyada da bunu görmekteyiz.

Türkiye dünyaya kapitalizmin sömürü çarklarından olan “demokrasi ve laiklik” önermeleriyapmamalıdır. Vicdan ve vahiyle bütünleştirilmiş ekonomik ve sosyal modeli önermelidir. Bugün muasır medeniyet diyerek örnek alabileceğimiz hiç bir ülke veya medeniyet yoktur. Çünkü Kapitalist ekonomi modeli aynı zamanda liberal yaşam önerdiğinden dünyanın tamamına açlık, kan, gözyaşı ve ölüm getirmiştir. Muasır medeniyet diyerek bunları örnek almak tabiri caizse zehalet ve zillet içerisinde yaşamaya devam etmek demektir.

Fikir bizden hareket sizden diyerek kalın sağlıcaklar.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.