Bugün: 14.12.2018

İsrail Suriye İran Kolkola

Özgür Suriye ordusu bu karmaşık ilişkilerin içerisinde İran ve Lübnan Şii oluşumlarında olduğunu ve Suriye nin Müslümanlara teslim edilmemesi noktasında anlaştıklarını bildirmektedirler.

İsrail Suriye İran Kolkola

 

Müslümanlardan oluşan özgür Suriye ordusunu birbirine düşüremeyen başta ABD ve İsrail olmak üzere batılı müttefikleri Esad ile irtibata geçerek  Esad dan sonra Suriye yi kontrol edebilmek için yeni planlar sergilemektedirler.

 

Özgür Suriye ordusu yetkilileri bu durum karşısında Esad a karşı sürdürdükleri savaşlarını batılı güçlere ve batılı güçlerin kuklaları olan İran ve İsrail e karşıda sürdüreceklerini beyan etmektedirler.

 

Batı ve müttefikleri Suriye de Müslümanların iktidara gelmelerini istememektedir. Aslında Suriye mücadelesinin kilit noktası da burasıdır. Bu bendi kırabilmek için özgür Suriyeliler kurdukları hükümetin başkanlığına Müslüman olmayan bir vatandaşı getirerek mücadelenin devam etmesini sağlayabilmiştir.

 

Özgür Suriyeliler başbakanlığa getirdikleri isimle beraber tüm dünyaya verdikleri mesaj dünya tarafından kandırmasyon olarak algılandığını da bilmektedirler. Oysa Suriyeliler Esad zulmünden kurtulmak ve insan haklarını öne çıkartan bir yönetim arzu etmektedirler. Suriyeliler için “necaşi” modeli sorun oluşturmamakta ve mücadelenin zafiyete uğratılmaması için bilimsel verileri de kullanmaktadırlar.

 

ABD – İsrail ve batılı müttefikleri Esad ın gideceğini ancak yerine kontrol edebilecekleri bir yönetimin gelmesini arzu ederek Esad ile “kelle” pazarlığına girmeleri söz konusudur. Esad zalimi kendisinin, ailesinin ve beş yüz kadar yandaşının kellesini korumak şartıyla “BSM” Birleşik Siyonist Milletleri ile anlaşmaya vardığı söylentileri bir haftadan beri devam etmekteydi.

 

BSM yetkililerinin dedikodulara devam edeceği ve  İlkönce özgür Suriye ordusunun kimyasalları ele geçireceği ve hatta kimyasal silah kullandığı dedikoduları yayılarak bir şekilde İsrail savaşa dahil edilecek ve bu süreçte özgür Suriye ordusunun “hami” liği kırılarak başta ABD olmak üzere batılı müttefiklerinin yön ve istikametinde yeni bir yönetim kurulacaktır.

 

Özgür Suriye ordusu bu karmaşık ilişkilerin içerisinde İran ve Lübnan Şii oluşumlarında olduğunu ve Suriye nin Müslümanlara teslim edilmemesi noktasında anlaştıklarını belirtmektedirler.


Türkiye İsrail ilişkilerinin ABD nin emriyle düzeltilmeye çalışıldığını bilen Suriye muhalefeti burada Türkiyenin belirleyici rol alacağını ve bugüne kadar gelen mücadelenin zaafa uğratılması noktasında Türkiyenin karşı çıkarak kurgulanan oyunun bozulacağını beklenmektedir.

 

Ortadoğu da kurulan bu ittifakın kendi plan ve projeleri kapsamında devam etmesi haklinde Türkiye Ortadoğu da tüm inisiyatifini kaybedeceğini ve Türkiyenin Ortadoğu kapısının tamamen kapanacağını bilen dışişleri yetkilileri ABD ve müttefiklerinin İran ve Esad ı da ikna ederek kurgulamak istedikleri oyunu kabul etmediğini ve Esad ın şartsız olarak gitmesi ve yargılanmasını istediğini herkes bilmektedir.

 

Sayın başbakanın “vallahi bunun hesabını vereceksin” mealindeki sözleri ABD ve müttefiklerini zora sokmaktadır. 


Bu konuda gayri resmi kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Irak yönetiminin Türkiyenin istekleri doğrultusunda değiştirilmesi ancak Türkiye nin Suriye muhalefetine sahip çıkmaması istenmektedir.

 

Hulasa Türkiye koyacağı tavır ile belirleyici rol oynayacak ve ya Suriyeli mücahitlerin mücadelelerinin bitirilmesi sağlanacak veya er ya da geç Suriye özgürleşecektir. Bizlere beklemekten başka bir şey düşmemektedir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1862

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.