Bugün: 14.12.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Haşhaşilerle Cemaat Ayrılmalıdır

Haşhaşilerle Cemaat Ayrılmalıdır

Haşhaşi lideri Hasan Sabbah iki tane gizli örgüt kurarak dünyayı adeta ben yöneteceğim demişti.

Haşhaşiler ve Cemaat

 

Türkiye gelmiş geçmiş tüm Zamanların en büyük tuzağı ile karşılaştı. Osmanlı döneminde bile böyle tuzaklar görülmedi. Osmanlı devleti çok büyük badireler atlatmasına rağmen ihanet edenlerin potansiyel olmamaları ve özellikle çekirdek kadro dediğimiz aynı inancı taşımadıklarını biliyoruz. Bu noktadan baktığımızda bu kadar büyük bir ihanet gözükmemektedir.

 

Sayın Başbakan bu konuları çok iyi bildiği için Haşhaşiler benzetmesi ile konunun ehemmiyetini anlatmak istemiştir.

 

Haşhaşi tarikatı veya gurubunun birden çok özelliği vardır.

 

Mesela; Haşhaşiler çete ve mafya işlerinde mahirdiler. Devlet ve din adamlarına suikast düzenlemek gibi maharetleri vardı.

 

Selçuklular döneminde, bir tür intihar eylemi tekniği ile birçok devlet adamına suikast düzenlemişlerdir. Açıktan savaşmak yerine suikast düzenleme yöntemini benimsemişlerdir.

 

Haşhaşilerin en önemli özelliği gizli cemiyet biçiminde örgütlenmiş olmalarıdır. Liderlerine mutlak suretle itaat göstermek, emredilen her şeyi yerine getirmek esastır. Militan müritler: canları pahasına adam öldürme görevini alan bu kişilere unutkanlık, sarhoşluk veren içkiler içiriliyor, bir tür hipnoz haline getiriliyorlar ve yapacakları eylem karşılığında cennet vadediliyor.

 

Selçuklu Devleti’ne karşı eylemler düzenleyen Haşhaşiler’di başta Selçuklu sultanı Nizamül mülke katli olmak üzere birçok Selçukluyu terörist eylemlerle öldürmüşlerdi.

 

Haşhaşi lideri Hasan Sabbah iki tane gizli örgüt kurarak dünyayı adeta ben yöneteceğim demişti.

 

Bu örgütler

Hasisiler ve Fedailer örgütleriydi.

Örgüt elemanları korkusuzdu. Bir suikast başarılı olmazsa vazgeçilmiyor  B plan devreye sokuluyordu.1090 dan 1257 ye kadar dünyaya kan kusturan haşhaşiler 1257 de moğalların Selçukluları devirmesiyle Haşhaşiler İşgal ettikleri Alamut kalesinde Hasan Sabbahın ölüm gününe kadar kaldılar.


 

Haşhaşilerin afyon kullanarak ölüme gittikleri tahmin edilmektedir. “haşhaşiyun Cenneti” adı altın deyimler üretilmişti. Tarikatta kadın ve sex serbestti. Alamut kalesi diğer adıyla “kartal yuvası” ında bu tür olayların yaşandığı tarihe geçmiştir.

 

Sayın Başbakanın haşhaşiler benzetmesi cemaat mensuplarına ağır gelebilir.

Ancak şunu çok iyi bilmemiz lazım ki uzun yıllar cematin iki numaralı adamı olan ve sonradan cemaatten ayrılan Nurettin Verenin eleştirileri Cemaatin ve F Gülen`in ilk yıllarında daha yoğun görülen seksist yaklaşımlar ve bazı dönüşümlerle ilgili açıklamaları mevcuttur.

 

Cemaat bugün geldiği nokta itibariyle haşhaşilerin Selçuklulara yaptığını yapmaya devam etmekte ve aynen haşhaşilerde olduğu gibi vazgeçme yerine B planlarını devreye sokarak çökertme mantığı ile hareket etmektedirler. Taksim gezi olaylarıyla başlayan süreçte cemaat Türkiye Cumhuriyetini Yahudilerin önünde diz üstü çökertmek için elinden geleni yaptı ve yapmaya da ısrar etmektedirler.

 

Cemaat içerisindeki haşhaşilerin sayıları tahmin edilenlerden daha fazla gibi görülmektedir. İlk olarak 200 ila 400 kişi oldukları sanılan haşhaşilerin bugün itibariyle sayılarının belki de 5-10 bin civarında olduklarıdır. Çünkü hata yaptıklarını ve Sayın başbakan başta olmak üzere tüm ülke insanlarından “özür” dileme yerine ısrarla Türkiye Cumhuriyetini Çökertmeye devam ettikleri gözlenmektedir.Haşhaşi basını haşhaşilerin devlete karşı düzenledikleri operasyonları sahiplenerek daha ileri iftiralar atabilmektedirler. Bu durumda cemaatin elinden hiçbir şey gelemeyeceği tahmin edilerek haşhaşilerin yakalanarak hapse atılmaları ve köklerinin kazınması işlemleri bundan sonra daha bir ehemmiyetle devam edeceği görülmektedir.

 

Cemaatteki vatandaşlar ne yapmalıdır

Bugün itibariyle cemaatteki vatandaşların yapacağı pek fazla bir iş yoktur. Yavaş yavaş haşhaşilerin çöküşünü seyretmekten başka bir işlem yapacakları yoktur. Çünkü ipler tamamen bir numaranın elinde. Böyle olunca ayrılıp derlenip toparlanma gibi bir çalışma başlamayacaktır. Kaldı ki Anadoludaki birçok cemaat üyesi haşhaşi basının yaptığı savunmayı ve devleti çökertme ısrarını devam ettirdiği gözlenmektedir.

 

Cemaat mensupları haşhaşilerin yanında yeraldığı, haşhaşiler gibi savunma ve ısrar eylemlerinde bulundukları müddetçe devlet onlara karşı otorite gücünü kullanacak ve tarihe güncellenmiş haşhaşiler olarak kayıt olacaklardır. Bu gözüken bir durumdur. Başka bir deyimle çöküştür. Çünkü Anadolu insanları haşhaşilerin medyasındaki haberleri artık kaale almadıkları gibi televizyonlarından da sildiler. Anadoluda haşhaşilere karşı çok büyük tepki var. Bu tepki otorite güç ile birleştiğinde çok kişinin maddi ve manevi canının yanacağı bilinmelidir.

 

Cemaatte iyi düşünen aklıselim insanlar varsa bu insanların artık haşhaşiler tarafından yönetilmemesi için harekete geçmeleri gerekmektedir. Özeleştiri yapamazsan bitersin. Eğer cemaat mensupları özeleştiri yerine savunma refleksine girerlerse ki görünen o cemaat bitmeye başlamış demektir.

 

Halkın bu tepkisine aldırış etmeyecek hiçbir ekip hiçbir topluluk halkla içiçe yaşayamayacaktır.

CHP ye oy toplayan cemaat mensupları CHP liler tarafından bile kabul edilmemektedirler. Kaldı ki bu davranışları bile haşhaşi deyiminin gerçeklerle eşit olduğu anlamına gelir.

 

İstihbarat raporlarında cemaat ile beraber muhalefet partileri de geçtiği noktasında duyumlar var.

Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini etkisizleştirmek. Türkiye Cumhuriyeti devletini ekonomik olarak çökertmek için uluslararası Türkiye düşmanlarıyla beraber ortak operasyon yapanların bu toplum tarafından affedilmeleri söz konusu olamaz.

 

Önümüzdeki günlerde bu raporlara dayanılarak bazı operasyonların olacağına dair izlenimler mevcuttur. Başta anamuhalefet partisi olmak üzere MHP ve cemaat bu soruşturmalardan kurtulacağını düşünmüyorum. Görünen köy kılavuz istemez demiş atalarımız.

 

Sayın Başbakanın cemaatten haşhaşi deyimi ile bu işlere bulaşmayanları ayırarak onlara kardeşlerim diye hitap etmesi iyice anlaşılmalıdır. Cemaat mensupları bu fırsatı kaçırmamalıdır diye düşünüyorum. Savunma refleksi içerisinde hareket edilmesi halinde çöküşe ışık tutulacağı bilinmelidir.

 

Cemaat mensuplarının medyalarına bakarak devlete nasıl bir tuzak kurduklarını anlamaları gerektiğini düşünüyorum. Zira bunu anlayamayacak kadar zavallılık içerisinde iseler sonuç onlar içinde kötü olacak demektir.

 

Sonuç olarak Öyle zannediyorum ki  Hasan Sabbah ın Alamut kalesinde kalarak ölümü beklediği gibi Fethullah Gülenin de pensilvanya (alamut) sarayında kalarak hayatının neticelenmesini bekleyecektir.

Tarih 1090 değil 2014 dür. Halk Selçuklu halkı değil Anadolu halkıdır. Öldürmek istedikleri öldürdükleri Nizamül- Mülk değil Recep Tayyip ERDOĞAN dır. Anadolu halkı bunu size yedirtmemeye yeminlidir. Bu yemin bundan sonra sizlerin üzerinde bir balyoz gibi duracaktır.

 

Tekrar ederek söylüyorum ki özeleştiri yapamayarak savunma refleksi içerinde devam ettikleri müddetçe cemaat haşhaşilerek sonunu getirecektir. Vesselam

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2122

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.