Bugün: 14.12.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Et Fiyatları Neden Yüksek!...

Et Fiyatları Neden Yüksek!...

Türkiye Tarım ve Hayvancılıkta 1993 den beri ABD nin Müstemlekesidir.

Et Fiyatlarında Bakanlığın Yalancılığı

Türkiye ABD nin Müstemlekesinden Çıkamıyor. Dostlarımız kızacaklar ama bizler gerçekleri söylemeyi bıraktığımızda felaketlerin gelişine zemin hazırlamış oluruz.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili müstemleke emri 1993 yılında 93/3985 sayılı genelge kararı ile başlamıştır.  Dönemin başbakanı Tansu Çiller ABD nin Tarım ve hayvancılıkla ilgili emirlerini genelgeye dönüştürerek uygulama alanına alıyor.

 

ABD Teksas eyaletinde “mera” hayvancılığı yaparken Türkiyeye “besi” hayvancılığını dikta ediyor. Mera hayvancılığı ve besi hayvancılığı hakkında bilgisi olmayan bir toplumuz.

 

Mera Hayvancılığı Ne Demektir; Anadolunun boş ve geniş ovalarında hayvanlar salınarak doğal otlardan beslenmeleri sonucu elde edilen et ve süt ürünleri hem ucuz hem de kalitelidir. Yüzyıllık sömürge projeleri olan ABD Türkiyenin et potansiyelini kırmak ve Türkiyeyi dışarıya muhtaç hale getirmek için emrettiği model “besi” hayvancılığı modelidir. Oysa Türkiye Ardahan, Iğdır ve Van illerinde oluşturacağı modern mera çiftlikleriyle üreteceği et ve süt ürünlerini Türkiye pazarına ucuz fiyatlarla sürerek herkesin et ve süt ürünleri kullanmasını/yemesini sağlayacak kalanları da yurtdışına ihraç ederek döviz elde edebilecek potansiyele sahiptir.

 

1993 de başlayan hayvancılık sömürgesi beş yıl boyunca Anadolu kara hayvanlarının yok edilmesine ve besi hayvancılığı modeline dönüştürülmüştür. 1999 da kurulan DSP-MHP-ANAP Hükumeti besi hayvancılığı modeli ile milyarlarca TL kredi dağıtarak Türkiyenin hemen hemen her yerinde hayvan üreticileri besi hayvancılığına başlatılmışlarsa da bir süre sonra üreticilerin iflas etmesi neticesinde sistem tıkanmıştır. 2002 de iktidara gelen Ak-parti Hükumetleri ABD nin emirleri doğrultusunda hayvancılık sistemini hedefledikleri/amaçladıkları ithal etme noktasına getirmişlerdir. Uruguaydan ithal ettiğimiz “ANGUŞ” lar İstanbula 11 TL ye mal olmuştu. Bu durumdan bile ibret alamayan bakanlığın uzmanları!..müstemleke ülkelerinde olduğu gibi ellerine tutuşturulanı savunmak ve uygulamaktan başka çareleri olmadığı izlenimi vermişlerdir..

 

Maliyetleri kısmadığınız müddetçe et ve süt ürünlerinde fiyatların düşmesi veya fiyat istikrarı söz konusu olmayacaktır.

2008 de söylediğimin aynını şimdi de söylüyorum; Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ABD nin Türkiyedeki Müstemleke bakanlığıdır. Hayır durum böyle değildir diyebilecek kim varsa çıksın konuyu tartışalım..Besi maliyetleri oldukça yüksektir. Bu maliyetler ancak ve ancak MERA sistemi ile düşürülebilirler. Osmanlıcılık yaptığını iddia edenlerin Osmanlının evladları gibi koruduğu meraları yok etmeleri düşündürücü olduğu kadar üzücüdürde.

 

Besi Hayvancılığı Ne Demektir; Besi hayvancılığı hayvanların ahırlarda bağlanarak beslenmeleri sistemine “besi” hayvancılığı denilmektedir. Bir rivayete göre besi hayvancılığından kullanılan besi yiyeceklerini dünya genelinde dört tane Yahudi üretmektedir. Bu bilgi henüz tarafımdan teyit edilerek gerçek bilgiler listesine girmemiştir. Ancak böyle bir bilgi var. Ahırda besleyeceğiniz hayvanın tüm yiyecekleri dışarıdan taşıma usulü ile gerçekleştirildiği için pahalıya mal olmaktadır. Aynı zamanda et ve süt ürünleri kaliteden uzaktır. Bugün hayvan besicilerine sorduğumuzda neden yağ ve peynirin bu kadar pahalılaştığını aldığımız cevap besi hayvancılığı modeliyle uyum içerisindedir. Üreticiler maliyetlerin oldukça yüksek olduğunu et ve balık kurumunun etin kilosunu 17-20 TL arasın da aldığını zarar ettiklerinden dolayı peynir ve yağın sürekli satış yemesi neticesinde zararımızı peynir ve yağdan çıkartıyoruz demektedirler. Besi hayvancılığı modeli 1993 de başlayıp 1998 de hayvan cinslerinin değiştirilmesiyle neticelenmiş oldu.

 

7 Temmuz 2015seçimleriöncesi TÜRK-İŞ Başkanı Muhterem Ergün Atalay ın Başbakan ve Bakanların yüzüne bakarak yaptığı konuşma da sistemi eleştirmiş ve vakit geçirilmeden MERA Hayvancılığına geçilmesini önermişti.

 

Mevcut hayvan modelinin 5 yılda değiştiğini düşünürsek bugünden başlanması halinde 2019 veya 2020 de sistem rayına oturtularak et ve süt ürünlerini hem ucuz hem de sağlıklı bir şekilde kullanma imkanı yakalarız.

 

ABD Teksas eyaletindeki modern çiftliklerinde bir büüyk baş hayvana bir dönümlük yer gelebilecek şekilde ağaçlandırılarak ve 12 ay yeşil kalabilecek şekilde çimlendirilerek çiftlikler oluşturmuştur. Kendisi modern çiftliklerle mera hayvancılığı yapan ABD nin karşıt ülkelere besi hayvancılığını öğütlemesini hatta emretmesini anlamak lazımdır. Ak-parti hükumetlerinin hiç birisi ABD nin emrettiği modelden çıkamamış veya çıkmamıştır.

 

Hayvancılığımızı yok eden bu sistemin tarım ayağında da müstemleke emirleri ve Mart 2001 de ABD nin 800 Milyon Dolar Karşılığında Atadığı Türkiye Valisi kemal derviş in çıkarttığı yasalar vardır. Maalesef olayları yazarken bile üzülüyorum ama gerçekler böyle. Vali Derviş yasalarının faturalarını yaşıyoruz. Fasulye 10 TL Pirinç 5 TL Patates 4 TL Şeftali 5 TL Fındık 25 TL..

Paralelcilerin gayretleriyle Mera yasasında değişiklik yaptırılarak meralar milli emlak bünyesine alınarak hibe edilmiş veya satışa çıkartılmıştır. Bu ülkeye yapılan ihanetlerden bir tanesi de budur.

ABD nin emriyle tarım destekleme fonundan 12 yılda 72 Milyar TL dağıtılmış..Oysa bu paraya 72 ilde 72 tane büyük tarım ve hayvancılık projeleri geliştirilir ve bugün herşeyi ucuz bir şekilde yer ve ihraç ederdik..

Bir ülkenin müstemleke olması başındakilerin isminin Ahmet Mehmet olmasıyla alakası yoktur. Türkiye tarım ve hayvancılıkta 1993 den beri ABD nin müstemlekesidir. Hiç kimse et fiyatlarının ucuzlayacağını zannetmesin. Asil amaç ithalattır.   Vesselam..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1924

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.