Bugün: 17.09.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Dünyaya Erbakan Gözüyle Bakmak

Dünyaya Erbakan Gözüyle Bakmak

Erbakanın Açtığı Çığır Meyvelerini Vererek Hayat Buluyor

Mehmed Zahid Kotku hocanın bilimsel çalışmalara önem vermesi ve Üniversite gençliği ile ilgilenmesi neticesinde çok sayıda bilim adamı yetişmiş ve bu bilim adamlarının bir kısmı aynı zamanda siyaset yapmaya başlamışlar ve netice de 1980 den sonra devleti yönetenlerin genel ekseriyeti bu bilim adamların çıkmıştır.

 

Bugün Ankarayı yönetenlere baktığımız zaman Mehmed zahid kotku hocanın öneri ve gayretleriyle Ankara da yapılan Elif sitesi ve bu sitenin bir Üniversite gibi çalıştırılması neticesinde gelişen insanların bugün Ankarayı yönettiklerini görmekteyiz.

Elif sitesinin sakinlerinden bazıları

 

Mahmut Esad Coşan, Fikri Işık, Numan Kurtulmuş, Kemalettin Özdemir, Mehmet Erikel, Hilmi Güler, Ömer Çelik, Mücahit Arslan, Fehim Adak, Mehmet Kahraman, Recai Kutan, Cevat Ayhan, Mustafa Gök, Emrullah İşler, Zekeriya Karaman, Hasan Hüseyin Ceylan, Mehmet Görmez, Ömer Lütfi Zararsız, Özkul Eren, gibi isimlerin ve daha ismini yazamadığımız binlerce kişinin yolu Öz Elif Sitesi`nden geçmişti.

 

Siteye sürekli gelip giden isimlerden Necmettin Erbakan ve Hakan fidan idi.. Hakan fidan Ablasının yanına gelip gider ve adeta bir hayat üniversitesi olan Elif sitesinden ilham alırlardı.

 

Konumuz Merhum Kotku ve Merhum Erbakan Merhum kotku Siyaset ve Ticaretin birbirinden ayrılmayan parçalar olduğunu bilen ve bu işleri yapabilecek oranda eleman yetiştiren bir bilim adamı niteliğinde şeyhti. Keşke bütün şeyhler Kotku gibi olsa veya olabilselerdi. Üniversiteden yetişmesine katkısı olduğu gençlere ön ayak olarak ticaret yapmalarını öneriyor hatta bizzat kendisi ilgileniyordu. “gümüş motor” fabrikası bu çalışmaların ürünü idi.

 

Ankara da kurulacak Elif sitesinin Recep Tayyip Erdoğan gibi çok sayıda insanın bu siteye uğraması ve adeta üniversite görerek ders alması sitenin kuruluş amacının çok üzerinde çalıştığını göstermektedir.

 

Erbakan Faktörü

Türkiye Cumhuriyetinin yetiştirdiği TEK kişi Necmettin Erbakandır diyebiliriz. Merhum Erbakanın 28 Şubat sürecinde bir şekilde zehirlenerek iki büklüm hale getirildiğini düşünerek bu süreçte yaptığı ve söylediği herşeyin kendi hayatıyla tartışmalı şeyler olduğunu görmekteyiz. Muhtemeldir ki zehirin etkisinde kalınmış ve kendisi ile çelişen bir süreç yaşamıştır. Özellikle 2003 den ölümüne kadar olan bölümünü çıkarsak Merhum Erbakanın kimliğini fonksiyonunu daha iyi anlamış oluruz. Bugün çok sayıda kimse Merhum Erbakanın son yıllarını baz alarak hareket ettiği için yanılmaktadır. Bu yanılanlar arasında Erbakan ailesi Saadet partisinin yöneticileri ve çok sayıda AKP linin olduğunu düşünüyorum. Oysa kendileri de biliyorlar ki Merhum Erbakan 28 Şubat çetesi tarafından bir şekilde zehirlenmiş ve son haline gelmişti.

 

Erbakan Gözüyle Dünyaya Bakmak

Dünyanın geldiği bu noktada özellikle ortadoğunun ve Müslüman ülkelerin son haline baktığımız zaman Merhum Erbakanı anlamış oluyoruz. Merhum Erbakanın söyledi şu söz ne kadar önemli olduğunu bugün anlıyoruz. Merhum Erbakan “bu coğrafya da 270 milyon insan öldürmeyi planlıyorlar” demişti. O gün nasıl olur böyle bir şey olmaz demiştik ama bugün artık nasıl olur demiyoruz çünkü bu sayının neredeyse yarısını yakalamış durumdalar. Ölen ve ülkesini terkeden Milyonlar bulunmaktadır. Sadece Irakta 15 Milyon İnsan kayıptır.

 

Eğer Erbakan gözüyle dünyaya bakılmamış olsaydı bugün bu coğrafya da 270 milyon insanı öldüreceklerdi. Yemenden Anadoluya kadar Müslüman memleketler cehenneme dönüştürülerek halk ya öldürülecek veya sürgünlerle yerlerinden edileceklerdi.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere G-8 ler gibi oluşumların Suudi yönetiminin değişmesiyle ivme kazandığını ve Dünya yeni bir güçle dengelenerek İnsanlık düşmanları kapitalizmin frenlenmesine yol açacağını görmekteyiz. Tüm bu icraatların başında merhum Erbakanın “pansilamizm” siyasetinin olduğunu görmekteyiz. Abdulhamit cennet mekan dan sonra siyaset tarihimizin en büyük şahsiyeti Merhum Erbakandır. Bu mübalağa yapmak değil bilakis hakkını teslim etmektir.


Merhum Erbakanın ilham kaynağı olan Abdulhamit aynı zamanda Erdoğanında İlham Kaynağıdır. Cennet mekan Abdulhamit Panislamizm düşüncesiyle Mezhep ve meşreplerden arındırılmış Müslüman aleminin dünyaya egemen olunabileceğini ilkkez düşünene ve hayata geçirmeye çalışan kişidir. Bugün Mezhep ve Meşrep savaşların Müslümanları ne hale getirdiğine şahit olmaktayız. Buna Müdahale edilmezse bu ateş tüm Müslüman alemi yakabilecek fitnedir. 


Bugün Türkiyeyi yönetenlerin merhum Erbakanın siyasi medresesinden mezun olanların olması kendiliğinden gelişen bir şey değildir. Merhum Erbakan bu ülkede bir çığır açmış ve açtığı çığır hedeflediği gibi dünyaya ışık vermeye başlamıştır. Kurulan ordu ve oluşturulan birliktelikler Müslüman dünyayı İnsan kimliği ile bir araya getirecek birlikteliklerdir. Merhum Erbakanın “İnsanların en hayırlısı insanlara yardım edendir” sözünü Recep Tayyip Erdoğanın “İnsana hizmet etki devlet yaşasın” sözü tamamlamaktadır. Bugün dünya lideri diyerek övündüğümüz Erdoğanı yetiştiren Merhum Erbakandır.

 

bu kimselerin Allah cc ile olan diyalogları eleştirilebilir. Ancak eleştirilemeyecek olan tek şey ise Mehmed Zahid Kotkunun yaktığı ateşe Erbakan Hoca Evrensel bir nitelik kazandırmış Erdoğan da bu ışığın tüm dünyada bir güç haline gelmesine katkı sağlamış ve sağlamaktadır. Bakılması gereken noktanın burası olduğunu düşünüyorum. Çünkü o günlerdeki bilgi birikimleri Allah cc diyalogların bugünlerdeki gibi değildi. Bugün bilgi birikimleri ve referansların daha net şekilde kur an ı kerimle bağlantılı hale gelmesi gelişen düşüncenin kalitesindendir. Zira planlanan evrensel düşünce ile kur an ı kerimin evrenselliği çelişmemeliydi. Bu bağlamda yeniden düşünmek ve evrensel normlarda düşünen ve düşündüren kur an ı kerime daha çok referans vermek gerektiğini anlamalıyız.

 

Netice olarak Mehmed Zahid Kotku nun yaktığı Ateşi Erbakan Hoca Evrensel niteliğe taşımız Erdoğan ise yıkılmayacak temellerini çakmaktadır. Tüm insanlık gibi bizi de ilgilendiren boyutu bu olsa gerek..


Merhum Erbakanın siyasi varisleri Ak-Parti ve Saadet Partisidir. Ak-Partinin Merhum Erbakanın bu topluma daha iyi tanıtılması ve okutulması için bir mücadele bir çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum.. Gelecek kuşaklar bu çalışmaları yapmayan Ak-Partiyi vicdanlarında suçlu gösterebilirler. Buradan Saadet partisine Ak-Partiye ve Erbakan Ailesine sesleniyorum Bu Ekol canlandırılarak yürütülmelidir ki gelecek nesiller misyon sahibi olabilsinler. Merhum Erbakanın dünya siyasetini bilmeyen Türkiyelinin oması bizler için utanç vesilesi olur.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2166

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.