Bugün: 14.12.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • DEVRİM NEDİR VE NASIL GELMELİ

DEVRİM NEDİR VE NASIL GELMELİ

İnsanlığı kapitalizmin pençesinden kurtaracak tek sistem vahyi atmosferde kurulacak vicdani sistemdir

Devrim mi darbe mi

 

Bu iki kelimeyi iyi tahlil etmek lazım. Devrim yerine darbe, darbe yerine devrim dediğimizde hasani Hatice yapmış olmak gibi bir yanlış yapmış oluruz. Bazı Müslümanlar İslam aleminde olanların devrim olduğu iddiasındaydılar. Her fırsatta bu yanlış düşüncelerinden sıyrılmalarını tavsiye ederek konuyu izah etmeye çalıştım.

 

Dünya kapitalizmin oyuncağı olmaya devam etmektedir. Kapitalizm iktidarını sürekli olarak pekiştirmektedir. İktidarlarının bozulduğu bazı ülkelerde figüranları değiştirerek iktidarlarını pekiştirmektedirler.

 

Konuyu İslam perspektifinde değerlendirecek olursak ki konjonktür onu istiyor o zaman nerede devrim var diye sormamız lazım. Libya, Tunus, Yemen devrimin gerçekleştiği yerler olarak sunulmaya çalışılmaktadır. Oysa devrim sistem değişikliği demektir. Ayrıca bir bölgede iktidarı ele geçirerek orada şeriat mahkemeleri kurmak devrim değildir. Dünyada 3 tane cezai müeyyideli suç belirleyen Allah cc ın istediği sistemle bugün Müslümanların oynadığı devrim oyunu asla ve asla aynı değildir.

 

Bugün dünyanın hemen hemen her ülkesinde mahkemeler var ve ceza vermekten de geri kalmamaktadırlar. Böyle bir ortamda sende “şeriat mahkemeleri” kurar ve insanları cezalandırmaya başlarsan o zaman mevcut sistemle senin sistemin arasındaki fark nerede olur.

Oysa senin dininin uygulamasında “hapishane” kültürü yoktur. Sen insanlığı böyle bir adalet sistemi önerdin de insanlık sana karşı mı çıktı. Neredeyse her adıma bir ceza maddesi koyan demokrasileri savunmaktan ziyade insanların vicdanlarını zedeleyecek tüm cezalara karşı olacağın bir sistem geliştirdin de sana karşı çıkanlar mı oldu.

 

Devrim değiştirme demektir. Figüranların değişmesi devrim demek değildir. Figürler değişmelidir. Adalet sistemi, eğitim sistemi, gelir dağılımı sistemi ile yasama, yürütme ve yargı sistemini vicdanların sızlamayacağı şekilde kurgulayanları halk neden terk etsin. Darbeler figüran değiştirir devrimler ise sistemleri değiştirir.

 

Bugün yeryüzünde kapitalizmin araçlarına binerek devrim yaptığını zannedenlerin devrimleri başlarına yıkılacaktır. Demokrasi kapitalizmin sömürü aracıdır. İnsanlar hapsedilerek değil özgürleştirerek ıslah edilmelidir. Demokrasilerde neredeyse her adıma bir ceza vardır. Demokrasilerde sadece ve sadece yönetsel erkler özgür vatandaşlar ise uşaktır.

 

Gelir vergisi sistemi kapitalizmin olmazsa olmazlarındandır. Gelir vergisi sistemini değiştiremeyenlerin gelir dağılımı adaletsizliğinden ülkelerini kurtarmaları imkansızdır.

 

Anayasasını özgürlükleri genişletmek için vicdanların emrine veremeyenlerin vatandaşlarına eşit imkanlar sağlayamayanların devrimlerden söz etmeye hakları yoktur.

 

Yasama, yürütme ve yargı sistemi vicdani atmosferde olmalıdır. Vicdanlara uyan sistemler vahyin özgürlüğüne dayandığında ASR-I SAADET doğacağını herkesin bilmesi lazım.

 

Bunu anlamak için daha kaç milyon Müslümanın ölmesi gerekiyor bilemiyorum ama Müslümanların insanlığa huzur ve mutluluk getireceği sistemleri geliştirmek mecburiyetleri vardır. Çünkü dünya sömürü sistemlerine karşı duracak tek güç İslam ve müntesipleri Müslümanlardır. Vesselam

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1608

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.