Bugün: 14.12.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • DEĞİŞİK CHP Mİ? DEĞİŞEN CHP Mİ?

DEĞİŞİK CHP Mİ? DEĞİŞEN CHP Mİ?Son günlerde Türkiye gündemini işgal eden CHP li vekillerin çıkışlarını anlayarak ileriye daha iyi bakabiliriz.

CHP iki düşünce yapısının Atatürkçülük etrafında birleşerek CHO olmuştur. Kılıçdaroğlu CHP yi değiştirme parolasıyla gelmiş ancak hangi adrese taşıyacağını açıklamamıştır. Kemal Kılıçdaroğlu Süleyman Demirel’in atadığı bir memurdu. Herkes Kılıçdaroğlunun CHP yi nereye taşıyacağını tartışırken 2011 milletvekili seçimlerinde aslında durum belli olmuştu.

CHP de Süleyman Demirel in vekil adaylarıyla seçimlere girmiş ve genel olarak ta çoğu kazanarak parlamentoya girmişlerdi. Türk solunu temsil eden Baykal ve ekibi başarısızlıkla suçlanarak saf dışı edilmiş CHP yeni bir yüzle daha başarılı olacağı tahmin edilen bir atmosfere sürüklenmiştir.

2004, 2007 ve 2009 seçimlerinde maslahat olan oylar asil sahipleriyle buluşarak CHP değişim sürecine sokulmak isteniyordu.

“sol” oylar % 9 ila 12 arasında değişmektedir. CHP nin kalan oyları eski Adalet Partisinin “seküler” oylarıdır. Bu oylar özellikle Trakya, ege ve Akdeniz bölgelerinde kümelenen oylardır.  AP den sonra ANAP ve daha sonra da DYP de kümelenen bu oylar her üç partinin siyasi hayattan çekilmelerinden sonra kendilerine en yakın gördükleri ve Atatürkçülüğü birleştiren faktör görerek CHP toplanmışlardır. Bu oylar hiçbir zaman AKP ye gitmezler. Bu oyların CHP den sonra gidebileceği parti MHP dir. Bundan dolayı CHP ile MHP birbirlerine oy takviyelerinde bulunan partilerdir.

1994 İP partisinin modelleştirdiği “ulusal milliyetçilik” “sekülerizm” bünyesinde kümelendiği için eski AP den kalma kitleyi etkilemiştir. Ulusal milliyetçiliğin hedefi milliyetçi sol düşüncenin hedefi ile aynıdır. Ancak milliyetçi sol düşünce merhum Ecevit yüzünden hedefine ulaşmada sıkıntı yaşamıştır. Ulusal milliyetçiliğin hedefi askeri sürekli olarak siyasetin tepesinde görme ve oraya taşıma mantalitesine dayanmaktadır. Merhum Ecevit bu duruma müsaade etmiyordu.

Ulusal milliyetçilik düşüncesinde “din” anlayışı yerine postal anlayışı hakim durumdadır. Bugün CHP değişmiştir veya değiştirilmeye çalışılmaktadır. CHP de sol oylar ile aslı sağ olan bugün ulusalcılar diye bilinen oylar eşit durumdadır. Bir taraf çekilirse her ikisinin de baraj altında kalma sıkıntısı doğacağından mecliste kalabilmek için kavga gürültü bir arada yaşamaya mecburlar gibi.

AP-DYP veya ANAP gibi bir yere oturacak bir parti kurulması halinde CHP nin oy oranı baraj sınırına düşecektir. Kılıçdaroğlu meselenin bilincinde olan bir isim. Kendisi de eski AP ve DYP kökenli bürokrat. Emine Ülker Tarhan, Mehmet Haberal, İlhan Cihangir, Sinan Aygün gibi isimler bu düşünceyi temsil eden isimlerdir. CHP de bunların sayıları sol düşünceli vekillerden daha az değildir.

CHP İzmir milletvekilinin çıkışı CHP normlarına göre aykırı bir çıkış değildir. Nitekim Kılıçdaroğlu çıkışı eleştirmemekte ve daha dikkatli olunması gerektiğini söylemektedir.  İşçi Partisinin ürettiği sloganlarla hayatlarını süsleyen bu camia CHP den ayrılıp İP e geçeceği söylentileri ise meseleyi bilmeyenlerin ortaya attığı bir tahminden öteye gitmez. Çünkü ulusal milliyetçilik adıyla CHP de olan kitle gitse gitse MHP ye gider.

Ulusal milliyetçilik projesi aslında din ve dindarlarla kavga eden bir yapıya sahip değildir. Her düşüncenin bir teorisi olur. Ulusal milliyetçi teori de sürekli olarak “iktidar” olmaktır. Kavgaları iktidarladır. Bugün ulusal milliyetçi hiç kimse Saadet Partisine ve saadet partililere kızmamaktadır. Çünkü saadet partisi de ulusal milliyetçi çizgide faaliyet göstermeye özen gösteren ve bünyesinde farklı kimseleri barındırmayan bir kitle durumuna gelmiştir. Dikkat edilirse birçok seçim bölgesinde saadet partililer AKP den ziyade CHP yi tercih ederek oylarını CHP ye vermişlerdir. Merhum Erbakan iktidara karşı ortak muhalefet oluşturmak için tüm gayretlerini sarf etmekteydi.

Son olarak CHP değişmiştir. CHP artık AP, ANAP ve DYP nin kitle oylarına sahip ve bu doğrultuda yönetilen bir parti durumundadır. Atatürkçülük ortak paydası ile nereye kadar devam edeceği belli değildir. CHP yi kuşatan zihniyet sol zihniyeti dışlamakta ve CHP sol zihniyete siyaset hakkı tanımamaktadır. Bugün itibariyle her iki kitle seçim barajından dolayı bir arada yaşamak zorundadır.

İşte CHP yi anlamak isteyenlere anlamlı bir makale.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.