Bugün: 14.12.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • CHP nin Vaatleri Ak-Parti de Şok Etkisi Yaptı!..

CHP nin Vaatleri Ak-Parti de Şok Etkisi Yaptı!..

CHP den Güçlü Muhalefet Atağı!.

Vaatler Nasıl okunmalı..

Bugün Bakıyorum Sosyal Medya CHP nin Vaatlerinin Mümkün Olamayacağı Noktasında Eleştirilerde Bulunuyor..Ben de Çok Sayıda Afişle Vaatleri Eleştirdim..

 

Ancak Vaatlerin Güzel Yanları da var..Bize düşen adil olmaktır. Vaatlerin Güzelliklerinden de bahsetmektir.CHP eğer bu vaat sistemini 2002 den hemen sonra yapabilmiş olsaydı bugün yani 2015 seçimlerinde İktidarı yakalama imkanına sahip olabilirdi.

 

Vaadlerdeki tespitler tamamen doğru olmakla beraber yetersizdir. Yani 12 Yıldır İktidar Olan Ak-parti Aslında bu topluma bir zenginlik katamamıştır. Zenginler daha Zengin Fakirler daha fakirleşmişlerdir. Uygulanan Kapitalizm Ak-Parti ile Vahşi kapitalizme dönüşmüş Emekliler, Asgari ücretliler yetmezmiş gibi emek sömürüsü sistemi olan Taşeronda çalışanlar açlığa mahkum edilmişlerdir. CHP bu vaatlerine devam ettiği müddetçe vaatlerin altını da doldurmayı başarabileceğini düşünüyorum. Tahmini 55-60 Milyar Dolar bütçeye yük getirecek olan bu vaatler tek seferliğine olsa bir şekilde sübvanse edilebilir. Ancak sürekli olunca bütçeden sübvanse etme imkanınız yoktur. Zaten bütçe 20 Milyar Dolar açığa bağlanmıştır. Toplamda 150-170 Milyar Dolar açık Türkiyenin Yunanistan gibi iflasını getirebilir.

 

Belli ki CHP de halktan kopukluk tespit edilmiş ve halk için ne yapabiliriz çalışmaları başlamıştır. Devletin partisi devletin kara yüzüyle vatandaşa bakma anlayışından vazgeçilmiş olabilir. Bunu söylemek için henüz erken olmakla beraber CHP den ilkkez vatandaş odaklı arkası olmasa bile vaatler gelmiştir. CHP yönetimi Ak-Partiyi yıllardır eleştirdiği noktadan vaat etmesi Ak-partinin sosyal yardımlarda ne kadar haklı olduğunu belgelemiştir. Belli ki bu seçimlerde iyi bir muhalefet olabilmeye odaklanan CHP nin bundan sonraki seçimlerde İktidarı zorlayacaktır.

 

Türkiye gibi bir ülkede bir parti iktidar olmak istiyorsa “din dersleri” nin kaldırılacağını söylemez. 

Bu söylem CHP nin mevcut anamuhalefet durumunu korumakla beraber seçimlerden sonra kurulacak Ak-Parti hükumetini bu vaat ve söylemlerle köşeye sıkıştıracağa benzemektedir. CHP nin ilerki yıllarda marjinal uçlarla olan ilişkisini de gözden geçireceği kanaatindeyim. Çünkü marjinal uçların sloganlarıyla iktidar olunamaz. İktidar olmaya çalışan partilerin halkın tamamını kucaklayacak figürlerde olması mecburidir.


Bugün CHP nin vaat ettikleri belki Türkiyedeki sorunların % 4-5 bile değildir. Önümüzdeki yıllarda Milli Eğitimden tutunuz Çalışma Hayatına kadar sağlıktan tutunuz Tarım ve Hayvancılığa kadar çok sayıda konuda köklü çalışmalar/araştırmalar yaparak kendisini iktidara hazırlaması gerekmektedir.


Mesela Adalet reformu HSYK nın Ayrılmasıyla çözülecek bir sorun değildir. Adalet yönetimi ile adli yargının ayrılmasından tutunuz çok sayıda davanın arabuluçuluk sistemiyle çözümlenmesi yöntemleri kullanılmalıdır. Yıllar önce çıkartılan odbusmanlık sisteminin hala daha hayata geçirilememesi AK-Parti iktidarının açmazlarındandır. İcra Mahkemelerinin kapatılarak İcra komisyonları kurulması projelendirilmelidir.

 

Çalışma hayatında TAŞERON sistemi temizlik işleriyle sınırlandırılmalıdır. Maden yasası gibi Tersane işçiliği yasasınında biran önce çıkartılması kaçınılmazdır.

 

TSK Reforme edilmelidir. Bugün Askere gitmek istemeyen yaklaşık 800 bin kişi mevcuttur. Askeri birlikler sayıca azaltılmalı ve şehirlerin dışına çıkartılmalıdır. Askerlik şubeleri tamamen kaldırılarak Valiliklerde Askeri Büro haline getirilmelidir. Merkez Komutanlıkları kaldırılmalı Emniyet müdürlüklerinde Askeri Bürolar kurulmalıdır. Askerlik süresi 6 aya indirilmeli ve tüm erkek vatandaşlar İllerde kurulacak Eğitim Alaylarında silah olmazsa bile sosyal ve psikolojik eğitimlerle askerliklerini yapmaları sağlanmalıdır. Vurucu güç haline getirilmesi gereken TSK profesyonel askerliğe mutlaka geçmelidir.

 

Sağlık sistemi eski haline geldiği için sağlık reformunun nihai hedefi olan HASTALIK TEŞHİS MERKEZLERİ projelendirilmelidir.


Ekonomik model olarak gelir vergisi sisteminden vazgeçilerek SERVET vergisi sistemine geçiş projelendirilmelidir. Bir ülke de adaleti adli yargı ile değil gelir dağılımı ile sağlayabilirsin. Adli yargı sonuçtur. Hapishaneler rehabilitasyon merkezlerine dönüştürülmeli ve okul gibi çalışmaları projelendirilmelidir. Hapis cezaları kaldırılmalıdır. Tüm bunlar projelendirildikten sonra halkın huzuruna çıkılmalı ki iktidar olabilesin.

 

CHP nin çok cüzi ve sadece mevcut muhalefetteki yerini korumaya yönelik vaat hamlesi şimdiden Ak-partide ŞOK etkisi yapmıştır. Tüm bu vaatlerin gelir gider dengesinin kurulacağı ve Türkiyenin yeniden yapılandırılmasının projelendirileceği bir seçimde CHP karşısındaki partileri geçerek 1974-77 örneğinde olduğu gibi iktidarı yakalayabilir. İyi bir muhalefet iyi bir iktidar alternatifi demektir. Ancak Reform olmadan ekonomiyi vaatlerizle eşitlemeniz mümkün değildir. Yunanistanda Aleksis Çipras da vaat üstüne vaat yaptı ancak şimdi Yunanistan tamamen iflas ettiği açıklanmaktadır. CHP nin inandırıcı olması için sorunları doğuran sorunlarda reformları da projelendirmesi gerekmektedir. Bu noktadan baktığımızda CHP bu gidişle 2 seçim sonra ancak İktidar Alternatifi olabilir..Tabii ki Ak-Partide başarısızlıklarına devam ederse..


Din derslerini ve diyanet işlerini kaldıracağız dediğiniz de iktidar olma inandırıcılığınızı tamamen kaybedersiniz. Çünkü herkes biliyor ki bu ülkede DİN derslerini kaldıracak bir parti oy yüzdesi kaç olursa olsun bir sonraki seçimler % 3 lere iner. Bu söylemin mevcudu korumaya yönelik bir söylem olduğu açıktır.

 

Eğitim sisteminin reformu sırasında DİN derslerinin fonksiyonları değiştirilebilir. Örneğin istemeyen din dersi okumayabileceği gibi Din derslerinde müfredat Kur an ı kerim mealleri olarak düzenlenebilir.

 

Hulasa 4-5 lik ve altı doldurulamayan vaatler bile şimdiden Ak-Partide ŞOK etkisi yapmış durumda..Beklenen ve istenen muhalefetin ışığı yanmaya başlayacak mı ilerki yıllarda göreceğiz herhalde..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1907

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.