Bugün: 14.12.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • CHP nin Umudu "DERVISH" Başkanlık Yetkisi İstiyor!..

CHP nin Umudu "DERVISH" Başkanlık Yetkisi İstiyor!..

Rabbim bir daha bu millete 2001 i yaşatma..Amin..

CHP nin Tek Umut Haline Getirmeye Çalıştığı Adam Kemal Dervısh kimdir?

 

Kemal Derviş

(10 Ocak 1949 - İstanbul) Türk iktisatçı ve siyaset adamı. İngiltere`de Londra Ekonomi Okulu`ndan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD`nin Princeton Üniversitesi`nde doktorasını yaptı.1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesi`nde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977`de Dünya Bankası`na girdi. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika`dan sorumlu başkan yardımcılığına yükseldi.

 

Kasım 2000 ve Şubat 2001`de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye`ye ABD Tarafından Vali olarak atanan Derviş, 22 yıllık hizmeti olan Dünya Bankası`ndaki görevinden ayrılarak 3 Mart 2001`de Bülent Ecevit Hükümeti`nin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi. Bir nevi BAŞKAN idi..  Cumhurbaşkanı dahil tüm yetkiler kendisinde idi.

 

3 Kasım 2002 Seçimlerinde CHP`den İstanbul milletvekili seçildi. 9 Mayıs 2005’de milletvekilliğinden istifa ederek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı görevine atandı. 2009 yılında bu görevi Yeni Zelenda`nın eski başbakanı Helen Clark`a devretti.

 

Kemal Derviş, en son Mart 2005`de Center for Global Development işbirliği ile For a Better Globalism (Daha iyi bir Küreselleşme) adlı kitabını yayımlamıştır. Ayrıca Derviş`in Jaime De Melo ile ortaklaşa yayınladığı General Equilibrium Models for Development Policy (Kalkınma için Genel Denge Modelleri) adlı kitabı, 80`li yıllarda üniversitelerde okutulan yaygın bir ders kitabı olmuştur.Halen ikinci eşi olan Amerikalı Catherine Derviş ile evli olup ,2006 yılında yayımlanan "Recovery from the Crisis and Contemporary Social Democracy" ( Krizden kurtulma ve çağdaş sosyal demokrasi) adlı kitabın yazarıdır. Mayıs 2008`te Financial Times`a yaptığı açıklamada Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerde enflasyon tsunamisi yaşanacağını ve son bir yıldan kısa sürede bu ülkelerde halkın %25 daha fakirleştiğini belirtti. Kendisi Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir.


Uluslararası Kapitalizmin kural koyucularından Dervısh Tsunamiyi elbetteki bilecek ilk isimlerdendir. Çünkü kuralları koyanlardan bir tanesi kendisi idi.. 


"CHP nin Umudu Vekil olmak istemiyormuş..Başkanlık istiyormuş.. Cumhurbaşkanı veto ettiğinde bakan olamayacağını bildiği için Cumhurbaşkanının üzerinde bir yetki "Başkanlık" istiyormuş..2001 de olduğu gibi"

 

Bu tanıdımdan sonra gelelim 2001 Krizine

Başbakan Erbakan vergiyi gelirden değil SERVET ten almak istiyordu ki fakir fukara zenginleşmiş olsun. Başbakan Erbakanın hazırlattığı vergi Reform Paketinin TBMM başkanlığına sunulmasından sonra Necmettin Erbakan Başkanlığındaki Hükumeti düşürme projesi başlatılmış ve kapitalizmin diri kalması için tüm güçler seferber edilerek Merhum Erbakanın başkanlığındaki koalisyon düşürülmüştü. 

 

1997 den başlayan kamuyu sorgun hareketi 2001 de zirveye çıkmış ve işçinin emeklinin ve memurun maaşlarını 1999 depreminde gelen yardımlara ödeyen hükumet hazineyi bitirmiş çalışanların maaş alamayacakları bir duruma getirmişti. ABD den istenen bir milyar dolar para karşılığından ABD Türkiyeye Kemal Dervısh adında bir Vali atamıştı.

 

Vali İMF ile anlaşmış ve kırk milyar dolar paranın alınması sağlanmıştı.Ekonomist-siyasetçi Güneş Taner 40 milyar doların Devletin hazinesine borç olarak kaydedildiğini ancak para girmediğini söyleyerek defalarca şikayette bulunmasına rağmen 40 milyar dolar kaybolmuştur. Bir rivayete göre zenginlerin batırdığı bankalara aktarılarak bankalar yoluyla zenginlerin ceplerine indirilmiştir. Bu borcu Ak-Parti hükumeti İMF ye ödemiştir. Tabii ki ödeyen halktır. Halkın cebinden çıkan paralardır. 1997 den 2002 ye kadar bazı ekonomistlere göre 334 Milyar dolar devlet soyulmuştur.

 

1999 seçimlerin de kapatılan Refah partisinin devamı Fazilet partisinin kazanma azmi olmadığından MHP ye yüklenilmiş ve MHP ikinci parti olmuştu. Tüm umutlar MHP üzerindeydi. Bahçelinin başbakanlığında kurulacak Hükumete DYP ve Fazilet partisi dışarıdan destek vermeye hazır olmasına rağmen bahçeli “ben başbakanlık yapamam Sayın Ecevit yapsın” diyerek 2001 krizinin temelini atmış oluyordu.ABD nin atadığı Türkiye Valisi Kemal Dervısh 3 Mart 2001 de göreve başlıyordu. Kemal Dervısh aslında Türkiye de ilk başkanlık sistemini de uygulayan adamdı. Cumhurbaşkanından tutun tüm bakanlıklar kendisine bağlanmıştı. Dervısh ne derse o oluyordu. Başbakanın ve yardımcılarının Bahçeli ve Yılmaz figüranlık yapmaktan başka görevleri yoktu.

 

Dokuz yasa çıkarıldı. Bankalar yasası çıkartılarak merkez bankası Cumhurbaşkanından daha yetkili hale getiriliyordu. Diğer 8 yasanın büyük bölümü çok ilginçtir ki Tarımla ilgili idi. Bu yasalardan sonra Bahçeli daha fazla figüranlığa dayanamacağını ilan ederek hükumetin bitirilmesine karar verildi. Eğer hükumet birkaç ay daha devam etseydi Fındık yasası çıkacaktı ki bugün Türkiye fındığı da ya ABD den veya İspanyadan ithal edecek duruma gelecekti.

 

3 kasım 2002 de seçimler yapılır ve Ak-Parti 365 Milletvekiliyle iktidara gelir. Ekonomi tamtakır. Hiç kimseye maaş ödeyebilecek bir durum yok. İşyerleri kapanmış. İşverenler iflas ederek birçoğu intihar etmişti. Vatandaşların yaşama umudu tükenmiş adeta her yer bir kıvılcımla ateşe dönüşecek hale gelmişti. Ak-Parti kadroları olmayan bir parti idi. Devlet yönetimi cumhuriyetten beri CHP de idi. Tam bir çıkmaz yol vardı. Böyle bir ortamda hükumeti devralan Ak-Parti ye Kapitalizmin mürekkebini yalayan ekonomistler adeta düşman kesilmişler ve izlenecek yolun İMF ile kararlaştırılmasından başka çare olmadığı yazılıyor çiziliyor Televizyonlarda söyleniyordu. Ak-parti aynı sistem içerisin peşkeş çekilen paraları yatırıma dönüştürdüğümüzde sorunların üstesinden geliriz diyerek yoluna devam ediyordu. Aynen de öyle oldu. Ekonomik model değiştirilmeden İMF den kredi alınmayacağı beyan edilerek hem sistem dönüşüyor hem de yatırımlar başlıyordu.

 

Bugün Türkiye ekonomik modelini değiştirmeden hazinesinde 140 milyar dolar para biriktiren diğer fonlarda da yaklaşık 100 milyar TL si olan büyük bir ekonomiye sahip ülke konumunda. Bunlarla beraber dünya çapında büyük projeler hayata geçirilmektedir.

 

Ak-Parti sistem değişikliği yapmadı veya yapamadı.Bugün yediden yetmişe kadar herkes biliyor ki Türkiye yönetim sisteminde değişiklik yaparsa dünyanın en büyük ilk dört devletinden birisi haline gelir. Bu ülkede yaşayan herkes bunun farkında. Bundan dolayıdır ki uluslararası Türkiye düşmanları yerli işbirlikçileriyle temas halinde Ak-Parti hükumetini uzaklaştırarak Türkiyeyi yeniden “müstemleke” haline getirmeyi hedefliyorlar. İşte CHP nin yeniden Kemal Dervısh istemesi bunun içindir. Ekonomistleri olmayan bir parti olmaz. CHP ninde ekonomistleri var. Ancak uluslararası sistemin adamı olarak Türkiyeyi dünya kapitalizmine peşkeş çekmek için Kemal Dervısh ten daha iyisini bulmaları mümkün değildir.

 

Türkiyeye yeniden bir Vali atamak istemektedirler. Eğer bugün tarımsal ürünlerin fiyat artışlarına yetişilmiyorsa bunun sebebi Kemal Dervısh ın çıkarttığı yasalardır. 

 

İMF nin direttiği 15 yasadan bazıları şöyle

Mısır yasası (üretme ABD den gelsin)

Buğday yasası (Üretme dışarından al)

Pamuk yasası (Üretme ithal et)

Şeker Pancarı Yasası ( üretmek pahalı)

Tütün yasası (Üretme ithal et)

Doğalgaz Yasası (Doğalgaz Dağıtımında tekelleşme getiren yasa)

İş Güvencesi Yasası (Sonradan sürekli değiştirilen yasa)

Kamu İhale Kanunu (Politikacıların Sermayeleri )

Sivil Havacılık Yasası ( THY Alman hava yollarına "lufthansa" ya Satılacaktı) Bugün dünyanın 1 numarası THY

 

Fındık yasası hazırdı ancak hükumet düştüğü için çıkartılamadı. Fındık yasası çıksaydı bugün Türkiyede sadece Giresun ve Ordunun sahil kesiminde fındık ekimi yapılabilecekti. O na karşılıkta “ahududu” projesi geliştirilmiş ve ileriki yıllarda fındık ekiminin tamamen bitirilmesi hedeflenmişti.

 

Oysa Türkiye sadece fındıkta Tekeldir. Fındık geleceğin ATOM bombasıdır. Bugün beş litre fındık yağı 80-90 TL ye çıkmıştır. Türkiyenin uluslararası düşmanları bunu bizlerden daha iyi bilmektedirler.


Uluslararası Türkiye Düşmanları Emperyalistler/Kapitalistler/Siyonistler elbetteki Dervısh ı isteyeceklerdi. 

İşte CHP nin yeniden getirmek istediği Kemal Dervısh ....

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1913

YORUMLAR (3)

şu sorouyu sormak lazım. dini başkasının aklı ile ölçmek ne kadar yararlı? o şahıs yani taberani dini kendi aklı ile ölçmüş olmuyormu. yada siz ahirette başkasının aklının yaptıkları ilemi yoksa kendi aklınızın yaptıkları ilemi hesaba çekileceksiniz.15.03.2014 20:59
birde adınızı yazsaydınız ya..hangi makaleyi eleştirdiğinizide bilmiyorum..yazarsanız memnun olurum28.06.2013 20:24
(Dini, aklı ile ölçen kadar zararlı kimse yoktur.) [Taberani] Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kur`andan kendi aklı ile, kendi düşüncesi ve bilgisi ile mana çıkaran kâfirdir!) [Mek. Rabbani] Hadis-i şerifte, (Kur`an-ı kerimi, kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa dahi, mutlaka hata etmiştir) buyuruldu. (Nesai) Herkes sizin gibi kendi görüşünü ortaya atarsa ortada din diye birşey kalmaz. Sizin yaptığınız Alimcilik oynamaktır. Ben de size kur`an`dan ayet ve peygamber efendimizden hadis ve bu zamana dinimizi yücelterek getirenlerin sözlerini ortaya koyarım. İnsanların imanlarıyla oynamayın.. 28.06.2013 15:27

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.