Bugün: 14.12.2018

ALMANYA NEREYE GİDİYOR


 

Almanya'nın Sürdürülemez Büyümesi


Şimdi Kemer Sıkma - Durgunluk Sonra

Kriz euro ile Almanya, Avrupa'nın mali istikrarının yalnız bir ada gibi görünüyor durumuna getirdi. Borç seviyeleri ile devlet tahvili dünyada yatırımcılar için güvenli sığınaklar olarak görünmesine sebep olurken kıtanın geri kalanınıistikrarsızlaştırdı. Özel kredi balonları ve konut balonunun mütevazi gözükmesi ve Ihracat rekorları tarafından desteklenmesi körükledi.  Alman ekonomisi, son on yıl içinde dörtte bir oranında genişleyerek, büyüdü.

Ama parlayan başlıklar altında koyu bir hikaye yatıyor:
Almanya'nın ekonomik pozisyonu basitçe sürdürülemez. Yeni başlayanlar için, çok ticaret fazlasının kriz Avrupa ülkelerinin ilgili cari hesap açıkları pahasına elde edilmiştir. Aynı zamanda, bu outsized artı Almanya'nın ülke ekonomisi içinde önemli dengesizliklele elele gider. Alman işletmelerin finansı ithalata yardımcı  karlarını yurddışındayatırım yaptılar. Alman parası ülke dışına aktığından yurtiçi yatırım emsalsiz derecede düşük bir düzeyde canlılığını yitirdi.

Almanya, diğer zengin, kirletici ve yaşlanan ülkeleri gibi, uzun vadeli büyük sorunlarla karşı karşıyadır. Onun iş gücü, enerji sektörünü remade gerekiyor, küçülüyor, ve kamu altyapı iyileştirme olmadan çok uzun süre gitmeyecektir. Finansal gücü tartıştırmayan Almanya bugüne kadar gerekli yurtiçi yatırımlar ile bu zorlukları ele alarak, uzun vadeli ekonomik büyümeyi güvence altına almak için fırsatı heba etmiştir.

Gelecek Almanyası bugünkü Almanyadan daha zor olacaktır. Bu durumda Almanyadan göçü zorlayacağından durum giderek ciddi sıkıntılara sebep olacaktır.


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.