Bugün: 19.12.2018

İnsan Tipleri

İnsan bu su Misali!..


Sahip oldukları eşyaların çokluğu, markaları, görünüşleri ile itibar görme yarışına giren, sınırsız ihtiyaçlarını olabildiğince hızlı bir şekilde ve sorumsuzca elde etmeye çalışan, her hoşuna gittiği şeyi elde etmek için kafasında kırk tilki dolandıran insan tipi yaygın bir şekilde toplumumuzdaki yerini almış durumda.

Her yaptığı işin, her giydiği elbisenin vs. beğenilmesini, takdir edilmesini ve girilen ortamların konuşulan ismi olmayı başarma çabasına ek olarak her istediği olayı ve kişiyi eleştirebilme cür`etini kendisine görme yetisine sahip olduğunu düşünen insan profilinde yine son zamanlarda gayet yaygın bir şekilde toplumdaki yerini aldı.

Yine insanların fikirlerini at gözlüğüyle etraflarına sunmaları, körü körüne bir inanışı savunmaları ve diğer insanların yaşam alanlarına haksızlık ve saygısızlığa varıncaya kadar kendi yaşam alanlarını genişletme çabalarını kendilerine bir hak olarak görmüş olmaları da son zamanlarda toplumda yaygın bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Fedakarlık ve paylaşma noktasında karşısındaki insanı yerden yere vururken, kendisini ulu bir insan suretinde deklare etmeye çalışan, hiç bir taşın altına elini koymadığı halde tüm çevresine büyük işler başardığı hususunda ispata yönelik vaazlar veren, itici bir tip olduğu halde tüm insanlarca çok sevildiğini düşünen insan tipi de yine son zamanların gözdesi durumunda.

Güzel huy ve davranışlar hususunda insanların davranışlarına ilişkin eleştiri oklarını her yönden gönderirken, patavatsızca sözlerle ve düşüncesizce davranışlarla kalp kırdığı halde, halen haklı olduğu hususuna kendini inandırmış insan tipide yaygın olarak görülmeye devam etmektedir.

İnsanların düşünce dünyalarının genişliği nispetinde davranışlarına yön verdiğini iddia ettiği halde, kendisi ile irtibat halinde olan eski giyimli ile şık giyimli insanların düşünce dünyalarını değil, unvan ve makamlarını sorgulayan davranışlarına bu şekilde yön veren insan modeli de çok yaygın bir şekilde toplumdaki yerini almış durumdadır.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 968

YORUMLAR (1)

tespitleriniz yerinde gerçekten kutluyorum sizi05.03.2015 18:36

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.