Bugün: 19.12.2018

Dünya, Dünya Yalan Dünya!.

Günü birlik gündemlerle geçiştirdiğimiz hayatımızın akışına düşüncelerimizi hiç katamıyoruz.


Hayat bir serüven olsa gerek. Günlük tempo içerisinde bir o yana bir bu yana savrulup gidiyoruz . Bazı zamanlarda da savrulup gitmek istiyoruz. Hayatın akışına kapılıp , ne şekilde olursa olsun insanların arasına karışmak istiyoruz. Kabul edilmek istiyoruz. Varolmak istiyoruz. Belki de verdiklerimizden daha fazlasını talep ediyoruz.

Günü birlik gündemlerle geçiştirdiğimiz hayatımızın akışına düşüncelerimizi hiç katamıyoruz. Çünkü düşündüğümüz gibi yaşayamıyoruz. Yaşayabilmemiz için gereken enerji kaynağına ayırmamız gereken zamanı da, zaman öldürerek geçiriyoruz. Hiç neden yaşadığımızı, amaçlarımızı, ölümün soğuk yüzünü, cennetin güzelliğini , cehennemin dehşetini, hayatın kısalığını ve geçiciliğini, felaketler karşısındaki acizliğimizi düşünmüyor, düşünmek istemiyor, kaygılanmıyor ve dert edinmiyoruz. Dünyalıkları dert ediniyor, dünyayı çok seviyor ve onun aldatıcı güzelliğine kanıyor ve susuyoruz.

Yapmamız gerekenleri ağzımızda sakız yapıp günde yüz kez çiğnerken, fiiliyatta birer başıboş avare gibi dolanıyoruz. Sanıyoruz ki bu devran hep böyle devam edecek, hayat hep dünyayı süsleyerek, ancak ondan nefret ettiğimizi söylemek suretiyle kendimizi kandırmakla geçecek. Adam olmak, net olmak, taraf olmak , safını belli edebilmek ne kutsal bir şey. Eskiler dünyayı dişleri dökülmüş, derisi buruşmuş, yaşlı kocakarıya benzetirler ve ona bağlanmamak gerektiğini, onun gerçek yüzünü görüp güzele (cennete) tabi olunması gerektiğini salık verirlerdi. Şimdiler de dünyamızı güzel görmek adına, ona bol bol makyaj yapıp, onu süslüyoruz.

Rabbimiz, basiretimizi, hidayetimizi artır. Yapmak istediklerimizi yapacak kudret ve kararlılık ver. Davamızda sadık kıl bizleri, ayaklarımızı dinen üstünde sabit kıl. Unutturma bize dünyada muhtaç olanları, ihtiyaç sahiplerini. Senin gücün her şeye yeter, bakmamızı istediğin yerden bakmamızı nasip et. Dünya da azanlardan değil, azıklananlardan ve yola koyulanlardan eyle bizleri. Amin.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1302

YORUMLAR (1)

tespitleriniz yerinde gerçekten kutluyorum sizi05.03.2015 18:36

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.