Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • UZAY VE EVREN BÜYÜK BOŞLUK DÜŞÜK İLGİ

UZAY VE EVREN BÜYÜK BOŞLUK DÜŞÜK İLGİ

Herkesin Merak Etmesi Lazım

Uzay bütün kavramları her açıdan ve her bakıştan kaplayan sonsuz boşluk demektir.Çok eski çağlardan beri insanların ilgisini çekmiştir. 17.asırda Galileo Galilei, 20 ve 21. asırda ise Stephen Hawking, Carl Sagan, James Van Allen, Edwin, Hubble(Hubble Teleskop’u bu Bilim Adamı’nın isminden esinlenilmiştir. Albert Einstein ve daha saymak ile bitiremeyeceğimiz bilim adamları ilgilenmiştir. Uzay hakkında elde edilen bilgilerin genişlemesi ve gelişmesi önce uçakların kullanımı sonrasında ise 2. Dünya Savaşı’nda füzelerin gelişimi ciddi anlamda etkili olmuştur.

Bu gelişmeler insanlarda genel olarak bir uzay merakı oluşturmuş ve Atmosfer dışına çıkıp araştırmalara orda devam edilmesi tezine ortam hazırlamıştır. Öte yandan daha da önceden geliştirilmiş ve gayet kullanışlı olan teleskoplar bize Atmosfer dışını izleme fırsatını da sunmuştur.Bu sonsuz boşluk hakkındaki düşüncelerin ve çalışmaların en temelinde bulunan bilim dalı ise Fizik olmuştur. Albert Einstein, bu konuda birçok meseleyi çözen ‘’Relativite’’ nazariyesi ile insalıkta yeni fikirlerin oluşumunu sağlamıştır.Sonrasında ise ilk defa 1957 yılında Ruslar uzaya bir Suni Peyk göndererek,insanlığa uzay çağının kapısını tamamen açmışlardır diyebiliriz. Uzaya araçların gönderilmesi başarılı olduktan sonra gene Rus Bilim Adamları ilk defa içinde insan olan bir Uzay aracını fırlatmış bulanmaktadırlar. Bunu yine Amerikan ve Rusların uzay deneyleri takip etmiş bulunmaktadır.Yani geldiğimiz ana 20. yüz yılın 70’lerine kadar gerçekleşen buluşlar ve denemeler bugünün temeli olmasına karşın bugün ki buluşların %1’i bile etmemektedir. Tabi bundan 40-50 yıl sonrasında da yine aynı durumun geçerli olabileceğini hatırlayınca insana pek de mantıksız gelmiyor.Şuan ki ileri teknoloji buluşlar bile belki de bu devasa boşluğun 1000de 1’i bile etmemektedir. Her şeye rağmen insanoğlu bugün Ay’a ayak basmayı başarmış hatta Amerika planlı bir çalışma ile Ay gezileri düzenlemeyi bile planlamıştır.Amerika 1960 ve 1970 yıllarında Soğuk Savaş zamanlarında ABD Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi’nce(NASA)aya iniş programları yapmış faka Apollo Projesi adı verilen bu proje sonrasında durdurulmuştur.Bu gibi projelerin yanı sıra geçtiğimiz 12 Ağustosu 13’üne bağlayan gece de ülkemizden de gözlemenebilen ve benim yakından takip ettiğim Perseid Meteor Yağmuru gerçkeleşmiştir. Bu meteor yağmuru Swift-tuttle kuyruklu yıldınızın parçalarının Dünya’nın Güneş yörüngesinde dönerken içinden geçmesi ile Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlenebilmiştir. Benim takip ettiğim kadarıyla ülkemizde ne yazık ki fazla ilgi görememişken Dünya çapında yine yetersiz olmasına karşın belli bir ilgi görmeyi başarmıştır.Bu gibi meteor yağmurlarından başka bir makalemde bahsedeceğim.

Yani genel olarak bir toparlamamız gerekirse;yapılan ileri teknoloji çalışmalar, Apollo projesi, Mercury uçuşları ve bunlar gibi daha niceleri bize uzay ve evren ile ilgili her gün yeni bilgi vererek bu konuda hala ne kadar cahil ve bilgisiz kaldığımızı kanıtlar niteliktedir.

Bizlerin en büyük temennisi insan oğlunun merakının bu konularda artması ve sadece bilim adamları, araştırmacı, teknisyenler, mühendisler değil herkesin bu konuda elini taşın altına sokmasıdır. Carl Sagan,Stephen Hawking gibi insaları bu konuda bilgi açlığına iten değerli bilim insanları olduğu sürece bu konuda eksik de kalmayacağız.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 473

YORUMLAR (1)

Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum07.12.2017 23:03

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.