Bugün: 25.03.2019

METEOR YAĞMURLARI

Kainatta Herşey Kurallara Sistemlere Göre İşlemekte

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Meteor kelimesi,gökyüzünde olağan dışı olay anlamında ve Latince kökenli bir kelime olan Meteoron’dan gelir.Güneş Sistemin’deki bazı Kuyruklu Yıldız ve Meteor parçaları yüksek hızda dünya atmosferine düşmesiyle gerçekleşen olaylara Meteor Yağmuru (halk içerisinde yıldız kayması)denir.Bu olay Atmosferin 80-110 km’lik bir alanında gerçekleşir.Bazı meteor yağmurları saatte 100’ün üzerinde meteor izletebilir ki bu da çok ciddi bir sayıdır.

Uzay bilimiyle uğraşan birçok insanın araştırma konusu olarak seçtiği Kuyruklu yıldızlar 1.dereceden meteor yağmuru kaynaklarıdır diyebiliriz.Bunun nedeni ise Kuyruklu yıldızlar yörüngelerde hareket ederken gerilerinde enkaz bırakırlar.Bu enkazlar bazı durumlarda(yerin yörüngesi ile kesişmesi gibi)ateş topu haline dönüşerek bulundukları yörüngenin atmosferinden hızlıca geçerler.Bu meteorlardan bazıları gökyüzünde adeta bir ateş topuna dönerler,bunlara ise ‘’Fireball’’ denir.Bu tür ‘’Fireball’’ meteorlar gökyüzünde bir iz bırakır ve birkaç dakika yanıp sönerler. Göktaşları belli elementler olarak ayrılır ve gerek fiziksel gerek de kimyasal açıdan ayrılırlar fakat ben bu ağır konulara girip siz değerli okurlarımı yormak istemiyorum.Fakat şunu da bilmelisiniz bana göre:

-Eğer meteor turuncu veya sarı renkteyse sodyum.

-Sadece sarı renkteyse Demir

-Mavi veya yeşil ise Magnezyum

-Pembe ise Kalsiyum,kırmızı ise Silikondur.

‘Meteorlar güneş sistemimiz ile aynı yaştadır’ desem,bana hangi biriniz inanır? Eğer meteorların sırlarını tam olarak çözebilirsek bu bize Güneş sisteminin başlangıcı ile ilgili bazı belli başlı ip uçları verebilir. Bu yılın geri kalan tek Meteor yağmuru olayı ise 13-14 Aralık’taki Geminid (ikizler) Meteor yağmurudur.Yılın son ve en muhteşem görsel şöleni budur ki bizlere şehir ışıklarından uzak bir bölgede saatte 120 meteor izleme şansı sunmaktadır. Bu meteor yağmurunu yakında takip edecek olan kişilerden biri de benim. Bir aksilik yaşamazsam Meteor yağmuru günü kamp yapmayı planlıyorum.Beni sosyal medya hesaplarımdan takip ederek bu konu hakkında aklınıza takılan bazı şeyleri sorabilirsiniz.

Genel olarak toparlamamız gerekirse,Gökyüzündeki bu görsel şölenlerin tadına varmamak insanoğlunun yapabileceği en büyük gaflardan biri olabilir.Her ne kadar imkanlar bu görsel şölenleri izlememize izin vermese de bu konuda elimizden geleni yapmak bana göre bizim o muhteşem şölenleri bize sunan Kuyruklu yıldız ve Meteorlara vefa borcumuzdur.Başka konularda başka fikirlerle görüşmez üzere çok sevgili ve saygı değer okurlarım.Esen kalın…

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2269

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.