Bugün: 19.02.2020

Ramazan Günahları Yok Eder

Bin aydan hayırlı olan bir geceyi bulabilmek ve o gecenin gününde oruç tutabilmek insanları Allah cc kitabına vahye davet edebilmek için tüm ramazan ayını oruçla ve davetle geçirmek gerekir.

KURTULUŞ AYI RAMAZAN

 

İslam alemi dünden bugüne olaylara bakışı aslından kayarak normal normların dışına çıkmış ve bu çıkışlarında delillendirilerek kabul edilmesi sağlanmıştır. Ramazan ayı ve oruçta bunlardan bir tanesidir.

 

İnsanların kurtuluşuna vesile olan namaz eylemi yok edildiği gibi İnsanların temizlenmesine sebep olan oruç eylemi de yok edilmiştir.

 

İnsanlara hitap edenler soğanın cücüğünü anlatmak yerine soğanın acı kabuklarını anlatmayı tercih etmektedirler.

 

İslam alemi ne yaptığını bilmeyen ve ne yapacağından habersiz bir vaziyette yeni bir Ramazan ayına başlamıştır. Yine eski masallar yine eski salla sallalar devam edecektir.

 

Kuran ı kerimde Ramazanla ilgili ayetler

 

Bakara-183- Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

 

Bakara-184- (Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

 

Bakara-185- O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayıracak olan, hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur`ân onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun. Kim de hasta yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diler zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah`ı tekbir etmenizi ister. Umulur ki şükredersiniz.

 

Bakara-186- Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler.

 

Bakara-187- Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız, size helâl kılındı. Onlar,

sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah`ın sizler için yazdığını isteyin. Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikden size seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla beraber siz mescitlerde îtikaf halinde iken onlara yaklaşmayın. Bunlar, Allah`ın sınırlarıdır, sakın onlara yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki sakınıp korunsunlar.

 

Tevbe-112/Ahzap-35/Tahrim-5/Nisa-92/Maide-89-95-96/Mücadele-4

 

Kuran ı kerimde oruçla ilgili ayetler bunlar. Ancak ramazan orucuyla ilgili olanların meallerini de verdim.

 

Şimdi "Ramazan" Kelimesini tahlil edelim

 

Ramazan, رَمَضَ ra-ma-da kelimesinden alınmıştır: رَمَضَ / يَرْمِضُ / رَمَضًا

 

Ramad (رَمَضٌ); (aşırı sıcak sebebiyle taş ve toprak için) kavrulma, yanma. Güneşin şiddetli ısısından dolayı taşların son derece kızması, anlamına gelir.

 

Bu şekilde güneşten yanmış pek kızgın yere de, "ramdâ" (رَمْضَاء) denir.

 

Dolayısıyla Ramazan, ramdâ`dan yanmak anlamında, ra-ma-da fiilinin masdarıdır. Yani "kızgın yerde yalın ayak yürümekle yanmak" demektir.

 

رَمَضَتْ قدَمُهُ (Ramada`t kademuhu) denilir ki; yani "kızgınlıktan ayağı yandı" demektir.

 

"Ramazan" kelimesinin öncesine "Şehr" (ay) muzâf yapılarak "Şehr-i Ramazan", bu aya özel isim yapılmıştır. Çünkü bu ayda açlık ve susuzluk hararetinden ızdırap çekilir. Ya da oruç harareti ile günahlar yakılır.

 

Buna göre kim ramazan ayına erişirse o ayda tüm şekilsel ibadetlerini artısın. Bu ibadetler arasında namaz ve oruçtan sonra en önemlisi insanları vahye davet etmektir. Çünkü ramazan ayı kur an ı kerimin indiği aydır. Ramazan ayının içerisinde kadir gecesi vahyin insanoğluna yol göstermek için inmeye başladığı gecedir.

 

“Doğrusu biz Kur’an’i Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü is için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” (Kadir, 1-5).

 

Demek ki ramazan ayına bu iltifatı verenin kadir gecesidir. Bin aydan daha hayırlı olan bu gece ramazan ayının içerisinde gizlenmiş bir gecedir. 27 yi 28 bağlayan gecenin kadir gecesi olduğu iddiası “hurafe” dir.

 

Bin aydan hayırlı olan bir geceyi bulabilmek ve o gecenin gününde oruç tutabilmek insanları Allah cc kitabına vahye davet edebilmek için tüm ramazan ayını oruçla ve davetle geçirmek gerekir.

 

İlk tarihten beri vahye davet devam etmiş ancak günümüze “mukabele” adıyla giren uygulama maalesef davetin yerini tutacak bir uygulama değildir. Olması gereken vahyi Arapçasından değil anladığın dilden okuyarak insanları buna davet etmektir.

 

Mukabele uygulamasının vahye davet olarak değiştirilmesi mecburidir. Aksi halde papağan gibi okunan makalenin ne okuyana ve neden dinleyene etkisi olmayacaktır.

 

Herkim ramazan ayında düşünsel ve şekilsel ibadetlerini çoğaltır ve insanları Allah cc vahyine davet ederse ramazanın sonunda bayram yapma hakkına sahip olur. Zira bayram günahların yok edildiği günah hanesine sıfırın yazıldığı bir gündür. Eğer vaizlerimiz, davetçilerimiz, hatiplerimiz bu gerçeği dikkate alarak ramazan ayını insanlara anlatırlarsa işte o zaman oruç tutmak için tüm insanların seferber olacağını göreceklerdir. Çünkü ramazan ayıda oruçta kadir gecesi de insanlara verilen lütuflardır.

 

Bu gerçekleri duyan bu gerçeklerden haberi olan herkesin bu ay içerisinde Allah ın kitabıan daveti en üst seviyeye çıkaracağından kimsenin şüphesi olmasın. Hurafe düşüncelerden kurtulmak gerçeklere sahip olmakla olur. Rabbimiz bizi aydınlanan insanlardan eyleye..

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3736

YORUMLAR (1)

TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM İNSAN NASIL İMAN ETTİM DEDİĞİ ZAMAN O İMANINI SALİH AMELE DÖNÜŞTÜRMEDEN HİÇ BİR ANLAM TAŞIMIYORSA İNANDIĞI DİNİN KURALLARINI GEREĞİ GİBİ YAŞAM HAYATINA KOYMADIKÇA BİR ANLAM TAŞIMAZ. DUA ;İSTEKLERİN VE ARZULARIN FİİLLE BUUŞMASSININ ADIDIR. FİİLE DÖNÜŞMEYEN BİR DUA İÇERİSİNDE SU BULUNMAYAN BOŞ BİR TESTİYE BENZER..29.07.2014 02:51

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.