Bugün: 02.04.2020

Nasıl Dua Etmeliyiz

İnsan yaratılış harikalarından en önemli olandır.

Hayatımızı Şekillendiren Dört Kelime

İnsan yaratılış harikalarından en önemli olandır. Gözlem alanımızdaki varlıklardan daha üstün özelliklere sahip olan insan bu özelliklerinden dolayıdır ki yeryüzüne sınanmak, denenmek, imtihan edilmek için gelmiştir.

Yaratıcı ilk yaratılışta yaratılış manzumelerinden oluşan bir dosyayı tüm insanların görsellerine veya benliklerine veya vicdanlarına veya genlerine göstererek “elestübirabbiküm” demiştir. Tüm insanlarda “kalübela+şahidna” diyerek evet Rabbimiz olduğuna şahidiz demişlerdir.

Bu Ahidleşme, bu sözleşme gereği sözlerinde duracakların veya durmayacakların ayırt edilmesi için dünya hayatı DİN adıyla organize edilmiştir. Dinin ve çok özellikli yaratık olan insanın Rehberi de elçiler aracılığı ile gönderilen Vahiy olmuştur. Bu sistem ilk insanlardan beri devam etmektedir.

İkinci yaratılış yerimiz olan dünya hayatında çeşitli meşakkatlerle deneneceğiz ancak “gücümüzün yetmeyeceği bir yükle” denemeyeceğimize dair yaratıcımız Rehberimizde biz söz vermiştir.

Dünya hayatı (din) nın yaşamsal hale dönüşmesi için gücümüz yettiğince mücadele etmek ve sorunlara göğüs germek zorunluluğumuz vardır. Tüm gayretimizi sarf ettiğimiz halde dönüşemiyorsak veya sıkıntılarımız sosyo-psikolojik veya nesnel olarak çözümlenemiyorsa işte o zaman dört kelimeden oluşan bir “DUA” yalvarma operasyonuna gideriz.

Azim ve Kerim olan..Rahman ve Rahim olan Allah cc tan yardım dileriz.

Sen azimsin sen kerimsin sen Rahmansın sen Rahimsin Allahım demek o kadar önemli anlamlar ifade eder ki hayatımızın huzur içerisinde hayatın zorluklarına karşı yapabileceklerimizi ve netice de cennet ile kıyaslanacak bir yolculukta olduğumuzu hatırlatırlar. Fıtrat sistemi içerisinde hayatın tüm zorluklarına çözüm yollarının olduğunu bilmeliyiz. Zira Rabbimiz gücümüzün yetmeyeceği yükleri bizlere yüklememiştir.


AZİZ ALLAH;
Ey Allahım; Hayatım boyunca senin üstünde bir güç, bir kuvvet, bir üstünlük kabul etmedim. Hayatı sorguladım ve her sorguladığımda hayattaki harikalarını temaşa eyledim. Kainatı sorgularken kainatı nasıl terbiye ettiğini öğrendiğimde hayretler içerisinde kalarak sana teslimiyetim zirveye çıktı. İnsanların sosyal yaşamlarını sorguladığımda yeryüzündeki zenginliklerin paylaşımını sadaka, zekat ve infak ile sistematik hale getirdiğini görünce bu mükemmel organizasyonunun sahibi olarak sana olan imanım en üstte çıktı. İnsanın yaratılışını sorguladığımda erkil-dişil özelliğe sahip bir özden erkekler ve kadınlar olarak Çok Miktarda yaratıp yeryüzene yaydığını okuduğumda sana olan teslimiyetim zirveye çıktı..

Fıtratımızı vicdan ve zeka gibi mükemmel donatılarla donatarak yeryüzünde hayata başlattığını ve sınanmak için özgür bırakıp özgürlüğünü doğru istikamette kullanması için rehberler göndererek donatı eklerindeki Takva ve Fücur dosyalarını kullanmaya yardım etmeye çalıştığın bir sistem organize ettiğini anladığımda sana olan imanım zirveye çıktı. İnsanların sosyal yaşamlarını fıtrat düzeni üzerine kurmaları halinde yeryüzünün adeta cennetin kopyası olacağını anladığımda sana olan saygım, sevgim imanım zirveye çıktı.

Ey Rabbim beni imanımdan mahrum bırakacak durumlara düşürme. Beni ailemi, çocuklarımı, komşularımı, akrabalarımı, arkadaşlarımı sana iman edenlerden senin sistemini algılayanlardan eyle.

KERİM ALLAH;
Ey Allahım; Tüm gücümle mücadele ettim. Hayatın tüm yönlerine göğüs gerdim. Kazanmak ve zengin olmak için arsızlık hırsızlık yapmadım, Rüşvet almadım, kamu malına dokunmadım, insanların zenginliklerinde gözüm olmadı, Bozgunculuk çıkartmadım, mirasçılık yapmadım, hakkım olmayan hiç bir iş ve hiç bir lokmaya gitmedim.

Ey Allahım; kainat senindir. Her şey senindir. Sen ol dediğinde her şey olur. Tüm Kainatın Tek Hakimi Sensin. Sen neylersen güzel eylersin, Tüm nimetleri veren sensin, Tüm zenginlikler senindir. Ben Tüm imkanlarımı tükettiğime inanıyorum. Yalnızca sana yalvarmak zorunda olduğumu düşünüyorum. Sen bana yol göster, önümü aç, imkan yolunu göster. Kalbimi rahatlat, bana aileme çocuklarıma ve tüm ihtiyaç sahiplerine kereminle ikram eyle.

RAHMAN ALLAH
Ey Allahım; Dünya hayatı beni zora soktu. Kapitalizm insanları sömürdü. çocuklarımızı bakamaz hale geldik. İmkanlarımı seferber ettiğimi düşünüyorum. Çocuklarıma bakamıyorum. Oldukça zor durumda olduğumu düşünüyorum. Sen “insana gücünün yetmeyeceği yükü yüklemem” diyorsun omuzlarımdaki yükü kaldıracak imkanlar bulabileceğim yolları göster bana. Bulunduğum Psikoloji sorunları çözemiyor. Kendimi ve bulunduğum çevremi aşamıyorum. Tıkanmışlık içerisindeyim. Sen Rahman sıfatıyla bana yardım eyle.

RAHİM ALLAH
Ey Allahım; İnsan olarak beni yarattığın için, dünya hayatında bana ikramlar ettiğin için. İmtihan için yarattığın dünya hayatımda bana iman etme şerefini verdiğin ve beni senin yolunda mücadele etme şuuruna ulaştırdığın ve direnme duygusu ile Allah cc tan başkasından korkulmayacağı şuuru verdiğin için, dünya hayatının tüm zorluklarına karşı ne yapabileceğimizi öğrettiğin için sana ne kadar Hamd etsem sana ne kadar şükretsem azdır. Bana Ahiret hayatın da da Rahim sıfatıyla yardım eyle.


Dualarımızın Kabulü İçin..
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3583

YORUMLAR (1)

TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM İNSAN NASIL İMAN ETTİM DEDİĞİ ZAMAN O İMANINI SALİH AMELE DÖNÜŞTÜRMEDEN HİÇ BİR ANLAM TAŞIMIYORSA İNANDIĞI DİNİN KURALLARINI GEREĞİ GİBİ YAŞAM HAYATINA KOYMADIKÇA BİR ANLAM TAŞIMAZ. DUA ;İSTEKLERİN VE ARZULARIN FİİLLE BUUŞMASSININ ADIDIR. FİİLE DÖNÜŞMEYEN BİR DUA İÇERİSİNDE SU BULUNMAYAN BOŞ BİR TESTİYE BENZER..29.07.2014 02:51

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.