Bugün: 02.04.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Kemalizm Cumhuriyetinden Halk Cumhuriyetine Geçildi

Kemalizm Cumhuriyetinden Halk Cumhuriyetine Geçildi

Cumhuriyet halk demektir..Cumhuriyet halkın görüşleri demektir...Cumhuriyetin halkların hakkı demektir..Cumhuriyet en geniş manada özgürlük demektir.

Kemalizm Cumhuriyetinin Meclisinde Başörtülü Yasaktı

Cumhuriyet kelimesi Arapça kökten 18. yüzyılda Osmanlı Türkçesinde türetilmiş bir isimdir.

 


Arapça CMHR kökü "bir araya toplanma, topluluk oluşturma", bu kökten türeyen cumhūr ise "cemiyet, toplum, kamu" anlamına gelir.

 

 

 

Hz. Muhammed  (sav) mın Medineye hicret etmesiyle Medine de bulunan beni kureyza Yahudileriyle 47 maddelik bir sözleşme imzalayarak tarihte ilk Anayasal yazılı sözleşme ortaya çıkmıştır. Hz. Muhammed  Medineyi yönetirken halkın görüşlerini ön planda tutmuştur. Bedir savaşı sırasında savaşılacak  yerin neresi olacağına dair  vatandaşlardan gelen öneriye göre hareket etmiştir.

 


Hendek savaşı sırasında yine savaşın yerini vatandaşların tavsiyeleri ile tayın etmiştir.
Uhud savaşında Hz. Muhammed (sav) Uhud dağında savaşmayı arzu etmediği halde vatandaşların isteğine bilahare uymuştur. Savaş sırasındaki sıkıntılar ve savaşa çıkmadan önceki Hz. Muhammedin serzenişlerini biliyoruz. Savaş sonrası halkın yönetime katılması Vahiy indirilerek sistematik hale getirilmiştir. ŞURA suresi inmiştir. Artık Uhud savaşından sonra devletin tüm işleri müşavere ile konuşularak-tartışılarak yapılacaktı. Ve tarih içerisinde de böyle olmuştur.

 


21 Yüzyılda Cumhuriyetin ilk olarak ABD ve sonrada Avrupa da uygulanmaya başladığı söylenmiş ise de bu tespitler doğru değildir. Halkı yönetime iştirak ettiren Hz. Muhammed (sav) dir.. Cuma günü toplanılır ve halkla genel bir (müşavere) görüş alış verişinde bulunulurdu. Cuma, Cem, Cumhur ve Cumhuriyet gibi terimler İslam dinine ait terimlerdir.

 


Cumhuriyet (1530-1596) itibaren, egemenlik hakkını kullanan hükümdardan ayrı olarak "devletin soyut kişiliği" anlamında kullanılmış, 1640`lı yıllardan itibaren de popüler kullanımda "hükümdarsız devlet biçimini" ifade etmiştir.

 


Önemli olan Cumhuriyette halkın yönetime katılımıdır. Cumhuriyet bir yönetim şeklidir.

 


Oysa bugün Türkiyemizde bile halkın çoğunluğu yönetime dahil değildir.
Halkın görüşlerini bildireceği ve görüşlerinin kaale alınmadığı herkesin şikayetidir.
Bir toplumun yasama meclisinde o toplumun inanç ve fikirleri yoksa o topluma cumhuriyetle yönetilen bir toplum demek ne kadar yerinde olur ki.

 


Hz. Muhammed (sav) bir toplumun ölüm kalım meselesi olan savaşlarda bile vatandaşların önerilerine göre hareket edebiliyorsa işte gerçek cumhuriyeti uyguluyor demektir. Oysa Türkiye cumhuriyeti kurulduğundan beri toplumun % 99 unu Müslümanlar oluşturduğu halde Müslümanların hiçbir yerde söz hakkı yoktur.

 


Şimdi bakalım hangisi cumhur ve hangisi cumhuriyet
Hz. Muhammedin Medine Devletinde mi cumhurun görüşleri kaale alınmış yoksa 21 yüzyıl Türkiyesindeki Ahmedin Mehmedin görüşlerimi kaale alınmaktadır. 21 yüzyıl Türkiyesinde Ahmedin Mehmedin görüşlerinin hiçbir değeri yoktur. Zira zinde güçler, Devletin sahipleri, sistemin bekçileri % 1 bile olsalar herşey onların elinde herşey onlarda bitmektedir.  Şimdi söylerin hey millet hangisi cumhuriyet.

Halkın Cumhuriyetinde Cumhuriyet kelimesinin gereği özgürlükler vardı
 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2846

YORUMLAR (1)

TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM İNSAN NASIL İMAN ETTİM DEDİĞİ ZAMAN O İMANINI SALİH AMELE DÖNÜŞTÜRMEDEN HİÇ BİR ANLAM TAŞIMIYORSA İNANDIĞI DİNİN KURALLARINI GEREĞİ GİBİ YAŞAM HAYATINA KOYMADIKÇA BİR ANLAM TAŞIMAZ. DUA ;İSTEKLERİN VE ARZULARIN FİİLLE BUUŞMASSININ ADIDIR. FİİLE DÖNÜŞMEYEN BİR DUA İÇERİSİNDE SU BULUNMAYAN BOŞ BİR TESTİYE BENZER..29.07.2014 02:51

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.