Bugün: 19.02.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Karadenizin Dört Nimeti ve "HES" ler

Karadenizin Dört Nimeti ve "HES" ler

Çay ve Fındık üzerinde oynanan oyunlar ve ilgisiz ve bilgisiz siyasetçilerden kaynaklanan sorunlar var..

KARADENİZ VE “HES” LER

“Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.” (Tolstoy)

 

Son yıllarda ülkemizde gündem konusu haline gelen HES ne demektir.? Ülkemiz için HES gerekli midir.? HES lerin faydaları ve zararları elbet ki vardır bunlar nelerdir.? Peki bu konuda millet olarak ne kadar bilinçliyiz.?

 

HES NEDİR..?

HES su gücünden faydalanarak enerji elde etmek için akarsulara kurulan Hidroelektrik Enerji Santrali nin kısaltılmışıdır.Hidroelektrik enerji hızla akan suyun enerjisiyle döndürülen elektrik jeneratörlerinden elde edilen elektriktir. Hidroelektrik enerji satralleri içme, kullanma ya da sanayi suyu sağlamak amacıyla ırmakların önü kesilerek oluşturulan baraj göllerinde kurulmaktadır. Hidroelektrik santralin ana bölümleri cebri borular, hidrolik türbinler, jeneratörler, transformatörler ile su akışını ve elektrik enerjisi dağıtımını denetleyen yardımcı donanımlardır. Cebri borular suyu aşağıya doğru türbinlere ileten büyük borular ya da tünellerdir. Türbinler, akan suyun hidrolik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinalardır. Transformatörler üreteçlerden elde edilen alternatif gerilimi uzak mesafelere iletmek üzere çok yüksek gerilim değerlerine yükseltmekte kullanılır.

 

HES’lerin FAYDALARI:

1. Avrupa Birliği ve UNESCO tarafından çevre dostu oluşu nedeniyle desteklenen küçük ve orta ölçekli işletmeler olan nehir tipi santrallerin özellikle kırsal kesimde istihdam olanakları ve kırsal kalkınma üzerinde olumlu etkileri vardır. İrili ufaklı bu projelerin hayata geçirilmesi kırsal kalkınma sorunun çözümüne büyük katkı sağlayacaktır.

 

2. Özellikle yörede yaşayan veya o yörede doğmuş insanların veya ilgili kurumların öncülük ettiği projelerin, yöre ekonomisine uzun vadede büyük faydalar sağlayacağı, dışarıya karşı bağımlılığı azaltacağı ve kronikleşmiş sorunları çözeceği aşikârdır.

 

3. Çevresel atık ve kirlilik söz konu değildir. Çevreye uyumlu, temiz, yenilenebilir, yüksek verimli (% 90’ın üzerinde), yakıt gideri olmayan, uzun ömürlü (200 yıl), yatırımı geri ödeme süresi kısa (5-10 yıl), işletme gideri çok düşük, dışa bağımlı olmayan yerli bir kaynaktır.

 

4. Boşa akan suların değerlendirilmesi mümkün olacaktır.

 

5. Maliyet, arz güvenliği, yerli kaynak olması, çevreye uygunluğu açısından da değerlendirildiğinde önemli faydaları bulunmaktadır.

 

6.Hidroelektrik santrali işletmeciliğinin getireceği ekonomik bağımsızlık sayesinde dışa bağımlılık azalmış olacaktır.

 

7-Hidro Elektrik santralleri çevresinde yaşayanların göletlerden elde edecekleri balıklarla geçimlerine kolaylıklar sağlamaları..

 

HES’ in Tahmini Zararları :

1. Hidroelektrik santralin çalışması için suyunun kullanılacağı derelerdeki doğal hayatın devamı üzerinde zararlar söz konusu olabilir. Bu zararlar derelere yeterli ‘can suyu’ bırakılması ve etkin-yerinde denetim ile giderilebilir.

 

2. Santral inşası çalışmalarının çevresel tahribata yol açması ve çevreye gerekli özenin gösterilmemesinin yol açacağı tahribat sorunları gündeme gelebilir.

 

3. Sulama amacıyla kullanılan dere sularından bu amaçla faydalanma imkânının sınırlandırılmasının veya tamamen ortadan kalkmasının, yöredeki tarımsal üretime olumsuz etkileri olabilir.

 

4. Yöre insanının HES’ lerin faydaları ve zararları ile ilgili eksik ve yanlış bilgilendirilmesi neticesine oluşacak tepkilerin yol açacağı olumsuz durumlar da dikkate alınmalıdır.

 

HES lerin bulundukları bölgelere büyük oranda zararları bilinmemektedir. Denetimlerin sıkı yapılacağı HES in bulunduğu bölgeye büyük oranda faydaları olacağı gibi insanların hayatlarını da kolaylaştıracaklardır.

 

Bugün Karadeniz de yapılanlara HES diyemeyiz. Bunla su değirmenleridir. Karadenizin her koyağına bir HES yapılarak suyundan suyun üreteceği enerjiden balığından faydalanılarak fakir olan Karadeniz halkının zenginleşmesi mümkün olabilecektir. Allah cc Karadeniz dört tane nimet vermiş ancak Karadenizli bu dört nimetten faydalanmayı becerememiştir.

Bu nimetler

Su

Çay

Fındık

Her çeşit bitki

Çay ve Fındık üzerinde oynanan oyunlar ve ilgisiz ve bilgisiz  siyasetçilerden kaynaklanan sorunlar var..

 

Karadeniz diğer bölgeler gibi değildir. Derelerden akan sular direkt olarak denize karışırlar. Yani bu sulardan başka amaçla kullanma şansı yoktur. Diğer bölgelerde akarsular değişik yerlerde sulama olarak işlev görmektedirler.

 

Netice olarak Karadenize su değirmenleri değil “HES” yapılmasına karşı çıkmak Karadenizliye yapılacak en büyük kötülüktür. Bugün Karadeniz dereleri üzerinde yapılanların adına da HES denmiştir. Oysa bunlar su değirmenleridir. Su değirmenlerinin bölgeye hiç bir katkısı yoktur. HES ler su değirmenleri gibi değillerdir.


Ülkemizde her yeniliğe karşı çıkan bir zihniyet vardır. 1. Boğaz köprüsüne karşı çıkmıştılar..2.Boğaz köprüsüne karşı çıkmıştılar..Aynı zihniyet 3. köprüye de karşıdır..Ne yazık ki bu zihniyet dünyanın en büyük havaalanına da karşıdır. Aynı zihniyetin Karadeniz uzantılarını bu meyanda değerlendirmek lazımdır.


Su Değirmenlerini HES diye algılamak tam anlamıyla HES in ne anlama geldiğini bilmemek demektir. Bugün karadenizde yapılanlar HES değil su değirmenleridir. Karadenizin dere yatakları bu tür su değirmenlerine uzun süre fırsat vermeyeceği bilinmelidir..HES ler Karadenizin Kurtuluş Reçeteleridir.. vesselam

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3884

YORUMLAR (1)

TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM İNSAN NASIL İMAN ETTİM DEDİĞİ ZAMAN O İMANINI SALİH AMELE DÖNÜŞTÜRMEDEN HİÇ BİR ANLAM TAŞIMIYORSA İNANDIĞI DİNİN KURALLARINI GEREĞİ GİBİ YAŞAM HAYATINA KOYMADIKÇA BİR ANLAM TAŞIMAZ. DUA ;İSTEKLERİN VE ARZULARIN FİİLLE BUUŞMASSININ ADIDIR. FİİLE DÖNÜŞMEYEN BİR DUA İÇERİSİNDE SU BULUNMAYAN BOŞ BİR TESTİYE BENZER..29.07.2014 02:51

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.