Bugün: 02.04.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Dere Yataklarını Islah Projemiz Yok!..

Dere Yataklarını Islah Projemiz Yok!..

Kötü Örnekleri Çok Ama Islah Yapıldığı İddia Edilen Samsun 19 Mayıs Dereköy Deresine Bakılabilir

Dere Yataklarının Islahı Nasıl Olmalı

Anadolu coğrafya olarak iç Anadoludan Kara, Ak, Ege ve Marmara denizine doğru büyük küçük dere ve Irmakların bol olduğu bir yer. Öyle olmasına rağmen Türkiyenin henüz dere ıslah projesi bulunmamaktadır. Eskiden Bayındırlık bakanlığı, Köyişleri Bakanlığı şimdilerde ise Çevre ve Şehircilik bakanlığının konuyla ilgilenmesi gerekmektedir.

 

Her yıl İl özel idarelerince onlarca dere ıslahı ihalesi yapılmaktadır. Bu ıslah çalışmalarının tamamına yakını plan ve projesiz yapılmaktadır. Oysa dere ıslahları derenin akmadığı zamanlar hesap edilerek yapılmaz. Derelerin su toplama alanlarının ölçümü yapılarak metrekareye 400 Kg su düşeceği hesap edilerek yapılmalıdır. Hopa deresi planlı bir ıslahtan geçmiş olsaydı Hopa yı sel almayabilirdi.

 

Derelerini ıslah edemeyen ülkelerin denizleri temiz olmaz.

Büyükşehirlerde belediyelerin ilgi alanlarında olan dere ıslahları büyükşehir olmayan yerlerde İl Özel İdarelerinin görevleri arasında yeralmaktadırlar. Ülke olarak derelerin nasıl ıslah edileceğini bilmediğimiz için yapılan ıslah çalışmaları boşa gitmekte sadece ihaleyi alan kişinin cebi para görmektedir. Yüzlerce örnek gösterebiliriz bu konuda.


Dere ıslahlarının nasıl olmasını açıkladığımızda herkes çevresindeki derelere bir kasın bakalım ıslah edilmiş kaç dere görebileceklerdir.


Önce Derelerin Su Toplama Alanlarının Tespiti Yapılır

1-Metrekareye asgari 400 kg yağmur yağacağı hesap edilerek derelerin genişlik ve yükseklikleri projelendirilmeli.

2-Derelerin alt kısmı yaz aylarındaki az suyu ortada toplayacak şekilde betonlanmalı..

3-Derelerin yan duvarları taş duvar yerine perde betonlama ile yapılmalı..

4-Derelerin çıkış noktalarında veya birkaç suyun birleştiği kesitlerde dere genişliğinden daha büyük olmak şartıyla peşpeşe üç adet çamur göleti yapılır. Çamur göletleri iş makineleriyle kamyonlara yüklenip boşaltılabilecekşekilde yapılır. Her yağmurdan sonra bu göletler iş makineleriyle kamyonlara yüklenerek boşaltılır..

5- Derelerin baş tarafındaki genişlik denizle buluştuğu yerlerde veya denize yakın alanlarda  daraltılmamalıdır. Hatta imkan varsa az miktarda genişletilmeli veya yükseltilmelidir...

6-Derelerin Üzerlerindeki Köprüler dereyi engellemeyecek şekilde yükseltilmelidir.

7-Derelerin kenarları perde beton veya demir parmaklıklarla kapatılmalıdır.

8-Dere alanlarına 500 metrede bir inilebilecek merdivenlerin perde betonlama sırasında perde betonlama ile yapılması...


Yukarıdaki ölçekler dikkate alınarak yapılacak dere ıslahlarından sonra ülkemizin su baskınlarına veya sel felaketlerine maruz kalmayacağı bilinmelidir. Batı Almanya da su baskınları olmazken Komünist Almanya olan doğu Almanya da su baskınları yaşanmaktadır. Batı Almanya örnek alınarak projeler  geliştirilerek üretilebilir.


Derelerimizi ıslah ettiğimiz de denizlerimiz temizlenmiş olacak ve ülkemizin turizm gelirlerine katkı sağlayacağı unutulmamalıdır. Mesela Marmara denizinin körfez kesiti kendisini temizleyememektedir. Körfezin çevresindeki derelerin ivedilikle ıslah edilmesi gerekmektedir. Marmaranın çoğu yerinde çamurdan dolayı denize girilememektedir. Karadeniz bölgesindeki derelerin ıslahı ise karabalta usulü yapıldığından her yağmur yağdığında denizlere çamur deryaları inmektedir.


Kızılırmak ve Yeşil ırmak deltalarını düşündüğümüzde Anadoludan ırmakların aşındırmasıyla gelen postaların karadenizi doldurarak delta oluşturduğunu göreceğiz. Çağımızda bunların önlenmesi gerektiğini düşünüyorum.


Yukarıda açıkladığımız sekiz maddelik dere ıslah programının çevrenizde hangi derede uygulandığını araştırarak katkı sağlamış olursunuz. İhaleler para kazanmak için değil kamuyu düzenlemek için yapılmalıdır. Vesselam..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3092

YORUMLAR (1)

TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM İNSAN NASIL İMAN ETTİM DEDİĞİ ZAMAN O İMANINI SALİH AMELE DÖNÜŞTÜRMEDEN HİÇ BİR ANLAM TAŞIMIYORSA İNANDIĞI DİNİN KURALLARINI GEREĞİ GİBİ YAŞAM HAYATINA KOYMADIKÇA BİR ANLAM TAŞIMAZ. DUA ;İSTEKLERİN VE ARZULARIN FİİLLE BUUŞMASSININ ADIDIR. FİİLE DÖNÜŞMEYEN BİR DUA İÇERİSİNDE SU BULUNMAYAN BOŞ BİR TESTİYE BENZER..29.07.2014 02:51

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.