Bugün: 01.06.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bedelli; "Vahşi Kapitalizme" Özendirmedir.

Bedelli; "Vahşi Kapitalizme" Özendirmedir.

Bedelli Askerlik Sistemin Acizliğidir

Türkiye önündeki engelleri aşmakta zorluk çeker haldedir. 12 yıldır iktidarda olan hükumet reformları zamanında yapamadığı için büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Dün siyasetin üzerindeki güçler bugünde siyasetin üzerinde gibi. Türkiye deki silahlı kuvvetler sistemi Osmanlı sonrası Türkiyenin durum ve konumuna göre projelendirilen sistemdir. Aradan neredeyse bir asır geçmiştir.

1924 Türkiyesinde ulaşım ve iletişim en büyük sorun iken günümüz Türkiyesinde ulaşım ve iletişim artık sorun sayılmamaktadır. Ulaşım ve iletişim durumuna göre TSK yeninden yapılandırılmalıdır.

Askeri birliklerin konuşlandırıldığı yerler Türkiye genelinde en fazla “15” yerde olmalıdır. Tespit edilecek yerler coğrafi durumlara göre ulaşım ve iletişimi en kolay olan yerler olmalıdır. Askeri birlikler şehirlerden oldukça uzak yerlere konuşlandırılmalıdır. Bugün askeri birliklerin sayısını belki de Genel kurmay başkanı bile bir araştırma yapmadan bilemeyecek kadar çoktur. Bu durum hazineye boş yük demektir.

Askeri birliklerin sayıları azaltılarak belirli merkezlerde toplattırılması askeri giderleri minimum seviyelere indirecektir. Askerlik suresinin bir yıldan ilk olarak 6 aya sonrasında da 3 aya indirilmesi planlanmalıdır. Profesyonel askerliğe önem verilerek devletin az ancak vurucu gücü çok ve etkin olan bir yapı ile yeniden programlanması gerekmektedir.

Bugün 600 binden fazla asker kaçağı ve bekaya mevcuttur.
Gençlerimiz adeta “kölelik” dedikleri subay ve astsubaylara hizmet etmek istememektedirler. İşte meselenin iç yüzü budur. Vatandaşın çocukları annelerin kuzuları “kölelik” yapmaya mecbur bırakıldıkları için askere gitmek istememektedirler.


Jandarma askerliği asli görevi olan “sınırlarımıza” kaydırılarak sınır bekçiliklerini yapmalıdırlar. Jandarma iç hizmetlerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Vatandaşlarımızın ana kuzuları genel olarak jandarma askerliğine alınarak sınır koruma görevlerinde bulunmalıdırlar. TSK nın diğer birimleri vurucu gücü olan ve etkin askerlik göreviyle konuşlandırılmalıdır.

Bugün kamuoyunda tartışılan ve pek fazla kabul görmeyen “bedelli“uygulamasından derhal vazgeçilmelidir. Bir toplum fertleri arasında sorun çıkartacak bedelli gibi uygulamalardan kaçınmalıdır.

Bedelli uygulaması Kapitalizmin vahşi kapitalizme dönüşmüş şeklidir. Bir Müslüman bundan faydalanabilir ancak asla ve asla savunamaz. Bir fert bundan faydalanabilir ancak asla ve asla savunamaz. Haktan Adaletten dem vuranlar bedelliden ne faydalanabilir ve nede savunabilir.

Toplumlar “sürekli reform” la yönetilmelidirler. Hayatı yenileyemeyen toplumlar tarih sahnesinden silinirler. Bir toplum tarih sahnesinden silinirken geriye kan ve gözyaşı artıklarını bırakır.

Türkiye olarak düşündüğümüz de tüm çalışmalar fakirin ekmeğinden çalmaya yönlik programlanmış durumdadır. 12 yıldır Müslümanların iktidarda olması sistematik olarak hiç bir fayda sağlamamıştır.

Toplumlar güçle değil sistemle ayakta kalırlar. Hz. Muhammedin 10 yıl yönettiği Medine dönemin süper güçlerini sistemle dize getirmiştir. Roma, Bizans ve İran Hz. Muhammedin Medine de uyguladığı sistem karşısında aciz kalmış ve tebaalarının desteğini Medineye ve dolayısıyla İslam coğrafyasına kaptırarak tarih sahnesinden silinmişlerdir.

Bir toplumda adaletin ilk ayağı “gelir dağılımı” sistemidir. Bir toplum vergiyi gelirden alırsa o toplum kapitalizmden vahşi kapitalizme geçiş yapar. Hz. Muhammed Medinesinde vahyin dinamikleri olan sadaka (komşuluk vergisi) zekat (fakirlik vergisi) infak (Eğitim ve savunma vergisi) sistemlerini devreye sokarak gelir dağılımındaki sorunu çözmüş ve dolayısıyla bugün bizim elimizdeki imkanların binde birine bile sahip olmadıkları halde Saadet Asr-ı olmuşlardır.

Hz. Muhammedin Medinesine insanların fevc fevc koştuğunu kur an ı kerim Nasr Suresinde anlatılmaktadır. “Ve insanların akın akın Allah`ın dinine girdiklerini gördüğün zaman” Nasr 2.

İşte bugün yeniden kurgulanması gereken sistem Hz. Muhammedin örnekliğini yaptığı Medine Devleti ve Medine Bileşenleri örnek alınarak kurgulanması gerekmektedir.

Dünyanın en büyük silahı gelirlerdir. Gelir dağılımında adaleti sağlayanlar sorunlarını yok etmiş olurlar. Adli sistemler neticedir. Adli yargı sistemleriyle adaleti sağlamak boş hayalleri gerçekleştirmeye çalışmaktır.

Türkiye aşağıdaki konumlarda acilen reform yapmalıdır
Askerlik Reformu
Gelir Dağılımı Reformu
Adli Yargı Reformu
Sosyal ve Siyasi Sistem Reformu
Çalışma Hayatı Reformu
Tarım ve Hayvancılık Reformu
Bu reformlar Türkiyenin ölüm kalım reformlarıdır. İnsan odaklı İnsan merkezli reformlar halk katmanları tarafından destekleneceklerdir.Türkiyeyi dünyaya örnek hale getirecek köklü reformlar yapmalıdır.

Son söz olarak “Bedelli” uygulaması bir Müslümanın yapacakları ve savunacakları arasında olamaz. Bedelliye özendirmek paraya kulluk ve paraya özendirmekten başkası değildir. Bedelli askerlik "Paran varsa Subay ve Astsubaylara kölelik yapmayacaksın demektir".Bedelli Askerlik uygulaması kapitalizme özendirmekten başka bir şey değildir. Vesselam.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2523

YORUMLAR (1)

TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM İNSAN NASIL İMAN ETTİM DEDİĞİ ZAMAN O İMANINI SALİH AMELE DÖNÜŞTÜRMEDEN HİÇ BİR ANLAM TAŞIMIYORSA İNANDIĞI DİNİN KURALLARINI GEREĞİ GİBİ YAŞAM HAYATINA KOYMADIKÇA BİR ANLAM TAŞIMAZ. DUA ;İSTEKLERİN VE ARZULARIN FİİLLE BUUŞMASSININ ADIDIR. FİİLE DÖNÜŞMEYEN BİR DUA İÇERİSİNDE SU BULUNMAYAN BOŞ BİR TESTİYE BENZER..29.07.2014 02:51

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.