Bugün: 24.01.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • Vatandaşın Hükumetten Beklentileri

Vatandaşın Hükumetten Beklentileri

Binlerce vatandaş hükümetten bu konularda çözüm beklemektedir


11 Yıldır iktidar olan AK-PARTİ nin ülkeye çok büyük hizmetleri oldu. Bu hizmetler saymakla bitmez. Tabii ki vatandaşlarımızın çok büyük bir bölümü Hükümeti ve Sayın Başbakanı takdir ediyor.


Ancak ülkemizde nüfusumuzun % 60 a yakınının gençlerden oluştuğunu düşünürsek her beş yılda bir beş milyon civarında yeni ve genç seçmen ilave olmaktadır. Milli eğitim politikalarında 2 adım ileri 3 adım geri yapan hükümet maalesef genç kuşağı etkileyebilmek bir yana tepkisiz hale bile getirememiştir.


Tek başına ve yeterli sayıda vekili bulunan hükümetin 4+4+4 saçmalığından kendisini kurtaramayacağı tahmin edilmektedir. 4+4 neyse de bir daha 4 olduğunda işte o zaman 20 yaşındaki gençleri lisede tutmak veya talebe hayatının dışına taşımak imkanına sahip değilsiniz. Bu gençler potansiyel eylemci olmaktadırlar. Oysa bu gençlerin 17 yaşında liseden mezun olmaları halinde iş ve aş derdi başlayacağından dolayı potansiyel eylemci olma durumu da ortadan kalkmış olacaktır. Belki dünya konjonktürü hesap edilmiş olabilir ancak Türkiyenin şartlarına uygun olması daha iyi olur kanaatindeyiz.


Milli eğitim bakanlığının yönetmelik değişikliği ile devamsızlıklarla oynaması üzücü olduğu kadar adaletli de değildir. Devamsızlıkları 10 güne indirmek bu gençleri sokaklardan alıkoyacak mıdır?. Zannetmiyorum ki bu tedbir başarılı olsun. Olan yine gariban talebeye olacaktır. Çünkü okul yöneticilerinin çok büyük bölümü gençleri sokaklara itebilecek durumdadır.


Hükumetin başarısız olduğu konulardan biriside gençliktir. Gençliğe yatırım şarttır..Gençliği ilgilendiren çalışmaların bu süreçte mutlaka yapılması gerekmektedir.


Yasada yapılacak bir değişiklikle 3. 4 çıkartılmalı ve okul bitirme yerine sınıf geçme sistemi tercih edilmelidir.


aşağıdaki linkte nasıl bir eğitim sistemi olmalıdır görüşleri mevcuttur.

http://www.hakimiyethaber.com/makale/times-rices/egitim-sistemi-ivedilikle-degismelidir/206.html


Gençlerimizi ilgilendiren başka bir konu ise askerlik meselesidir.

Askerlik hem süre kısaltma hem de yeniden yapılanmaya giderek modern askerliğe geçilmelidir.

Şehir merkezlerini işgal eden askeri birlikler vakit geçirilmeden şehirlerden uzak yerlere taşınmalıdır.

Askerlik şubeleri sivilleştirilmeli ve valilik emrine verilmelidir.Askeri merkez komutanlıkları kaldırılmalı emniyet müdürlüklerinde askeri büro olarak temsil edilmelidir.

jandarma kıyı koruma görevi ile sınırlandırılmalı ve jandarmadan boşalan yerlerin kontrolü polislere verilmelidir. Jandarmanın yerine alınacak polislerle işsizlik oranının ciddi şekilde düşürülebileceği hesaplanmalıdır.


Askerlik süresinin 9 ayla sınırlandırılması ve jandarmanın kıyı korumaya verilmesi ile askeri harcamalarda önemli oranlarda düşüş kaydedileceğinden jandarmanın boşalttığı yerlere alınacak polislerin devlete maddi yük getirmeyeceğinin hesap edilmesi.


Türk silahlı kuvvetlerinde kullanılan eski ABD malı araçların hurdaya çıkartılarak az yakıt harcayan ve yolda kalma riski olmayan araçlarla yenilenmesi.


Savaşçı Askeri birliklerin astsubaylardan oluşması ve teknik donanımlı savaş kabiliyeti yüksek hantal olmayan bir askeriye ye doğru gidilmelidir.


Yüksek rütbeli subay sayıları azaltılarak emir ve komutanın daha etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

Hükümetin 3 ay zarfında bu konularda ciddi adımlar atması gerekmektedir. Yeni gençlik geçmişi muhasebe edemeyeceğinden bu gençliği ilgilendiren konularda onların kabul edip takdir edeceği değişiklikler yapılarak seçimlere hazırlanılmalıdır.


Vatandaşlarımızdan gelen bir başka sorunlu konuda oto parklarda kalmış araçlar konusudur.

Polis+Çekici+Otopark işletmecisinden oluşan üçlü çetenin cadde, sokak ve apartman önlerinden oto parklara kaldırdıkları binlerce araç bulunmaktadır.


Vatandaşlarımızın bu konuda ciddi sıkıntıları vardır. Ayrıca bir şekilde oto parklara kaldırılmış araçların çok büyük bölümü ya parçalanarak satılmış veya kaybolmuştur. Bu araçların hala daha vergileri işlemektedir. GİB bu vatandaşları icraya vererek kaybolan araçlarından dolayı ya maaşlarından veya başka yöntemlerle sürekli para kesmektedir.


Burada çok ciddi sıkıntılar mevcuttur. Otoparklarla ilgili bir çalışma yapılarak her iki konumda da araçları parklarda olan vatandaşların bu sorununa çözüm aranmalıdır. Şehir kenarlarında hurda araç otoparkları çok kötü görüntüler vermektedirler. Bu görüntülerden ülkemizi kurtarmak hükümetin sorumlulukları arasındadır.TTK Türkiye Taş Kömürü Kurumu düzeltilmelidir.

Kurumun yıllık zararı 400-450 milyon TL civarında gerçekleşmektedir. Oysa bu kurum zarar etmeyecek veya minimum zarar edecek hale getirilebilir.

https://www.facebook.com/notes/ahmet-uzun/huk%C3%BCmet-ttk-madenlere-el-atiyor/215501348610259


Yerleşim yerlerindeki oto yollarda hız sınırı noktasında hükümete yaptığımız artırılsın isteği hükümet tarafından uygun görülmüş ve 50 yerine 80 nin üzerine çıkartılması çalışması başlatılmıştır. 50 KM hız sınırı trafiği tamamen kilitlediği için uygulamada ciddi sorunlar meydana getirmişti. Bu konuda olduğu gibi hükümet bu makalede bahsettiğim diğer konularında üzerine eğileceğini umuyorum.


Binlerce vatandaş hükümetten bu konularda çözüm beklemektedir. Vesselam

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3045

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.