Bugün: 24.10.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • Vakti Gelmişken Ereğliyi Yazalım

Vakti Gelmişken Ereğliyi Yazalım

Ben ve benden fersah fersah üstün olan arkadaşlarımla hiçbir zaman hiçbir yerde Allah cc tan başkasından korkmadık.

Bana yaşımı soranlara diyorum ki..Hangisini soruyorsun..Gön yaşımımı gönül yaşımımı..Gönül yaşım 18 dir eyvallah

 

Tarih 1996 idi. Türkiye 1995 in son günlerinde seçim yapmıştı. Seçimlerden 1. parti Merhum Erbakanın Refah partisi çıkmıştı. 1967 Model Encümeni danış kaos ve darbe komitesi Merhum Erbakan a Hükümeti kurma görevi verdirtmedi.

 

Hükümet ANAP ve DYP ile kuruldu. “ANAYOL” İki ezeli düşman olan Yılmaz ve Çiller anlaşamadılar. Çünkü birbirini alt etmek için siyaset yapmaktaydılar. Nitekim hükümet birkaç aylık oldu ve yıkıldı. Sonra Erbakan ın Refah Partisi ile Çillerin DYP si “REFAHYOL” adını taşıyan bir koalisyon yaptılar.

 

Oysa Merhum Erbakan bilmiyordu ki 1994 seçimlerinde belediyelerin büyük bölümünü elde etmişti. Bu durum kaos ve darbe komitesi olan ENCÜMENİ DANIŞ ı rahatsız etmişti. 1994 de tekrar toplanan komite yeni bir proje geliştir “ulusal milliyetçilik” daha önce milliyetçi sol projleri olan komite bu sefer çitayı yüksek tutar ve evvelden beri idare ettiği sağ ve sol tüm ekipleri kuşatabilecek bir projeye imza atarlar. Bu proje kapsamında Merhum Erbakan ın üzerine gidilir.

 

Herkes Merhum Erbakan nın “din” yüzünden siyasetin dışına itildiğini düşünür veya bilir.

 

Oysa bu doğru değil. Doğrusu;

 

Refahyol hülümeti havuz sistemi getirerek zengin iş adamlarının ve faiz lobisinin devleti ve milleti soymasını engellemişti. Dahası uluslar arası kapitalizmin sömürü araçlarından olan “gelir vergisi” sistemi kaldırılacak ve yerine “servet vergisi” sistemi getirilecekti. Vergi reform paketi meclis başkanlığına sunulunca uluslar arası kapitalizmin Türkiye ayağı olan ENCÜMENİ DANIŞ düğmeye basmıştı. Refahyol yıkılacak ve Refah partisi ile beraber Erbakan Hoca siyaset dışına itilecekti. Bu aynen gerçekleşti.

 

Bu faturayı Erbakan hocanın inancına kesmek için de kollar sıvandı ve Türkiye genelinde av başlamış oldu. Nerede bir başörtülü görülürse hemen üzerine gidilecek ve önce devletten sonra da sosyal hayattan çıkartılacaktı. Bu emir aynen uygulanıyordu. Karabükte bir Müslüman bacımıza 1,5 saatte ki dünya da böyle hızlı mahkeme yoktur hapis cezası kesiliyordu.

 

Bu proje öyle işliyordu ki 1976 dan 2008 e kadar oturduğum Kdz. Ereğlisinde  Batı Çalışma Gurubu mahalle mahalle, semt semt, ev ev Müslümanları fişliyordu..TSK nın baskısıyla Milli Güvenlik Siyaset belgesine 1. tehlike İslam dır rtica adıyla giriyordu. PKK safdışı edilmiş artık tek düşman Müslümanlar olmuştu. Kiracı olarak oturduğum evler tek tek fişlenmişlerdi. Bu yetmezmiş gibi hergün evimin karşısında bir sivil polis ekibi nöbet tutuyordu.

 

Peki, biz ne yapmıştık ki bizi gözetlemeye başlamışlardı.

 

Evet, biz onların yani uluslar arası kapitalizmin baş düşmanı idik.

 

Çünkü biz sömürüye karşıydık

 

Çünkü biz adaletsizliğe karşıydık

 

Çünkü biz içki içmiyorduk

 

Çünkü biz kumar oynamıyorduk


Çünkü biz başkasının namusuna bakmıyorduk


Çünkü biz devletti soymaya karşı çıkıyorduk

 

Çünkü biz muhtaçlara el uzatıyor ve evimizin maişetinden onlara pay ayırıyorduk

 

Çünkü biz Siyonizm’e karşıydık

 

Çünkü biz bozgunculuğa, kaos a darbelere karşıydık

 

Çünkü biz hak aramaktan korkmuyorduk

 

O dönemde tanıdık bazı kimseler korktukları için evlerinde okudukları kitapları çöpe atmak istediler ama biz asla ve asla taviz vermedik. Ondan önce ne idiysek o günlerde de o olmaya devam ettik. Kamuda çalışanlarımız rahatsız edildi, sürgünler yaşadı ama asla ve asla taviz verilmedi.

 

Çünkü bizim hatamız yoktu. Haksızlık etmiyorduk. Adaletten ayrılmıyorduk. Bozgunculuk çıkartmıyorduk. Rabbimiz bize yardım ettiğini biliyorduk. Asla ve asla korku denen yaramaz çocuğu aramıza almadık. Daha çok okuduk. Daha çok mücadele etmemiz gerektiğini anlayarak daha bir azimle mücadelemize devam ettik. Kınayıcıların kınamasına aldırış etmedik. Üzüldük ama gevşemedik. Çünkü biz inanıyorduk.

 

Bu topraklarda Müslümanlar Osmanlıdan beri kimsenin hayatına müdahale etmedi. Etmemelide. Çünkü inandığımız kitap kur an ı kerim bunu yasaklamıştı. Bu topraklarda dar düşünceli Kemalist ve laik kafalar insanların hayatlarına sürekli olarak müdahale ettiler. Bugün otorite gücünü ele alsalar yeniden Müslümanlar başta olmak üzere tüm insanların haytalarına müdahale ederler. Bu onların temel hastalıklarıdır.

 

Taksim vatan hainliği kalkışmasında başarılı olmuş olsalardı bugün camilerimiz “cümbüş evi” olacaktı. Bezmi alem valide sultan camisinin işgali ile Kadıköy de duvara yazdıkları “zulüm 1453 de başladı” yazısı kim olduklarını ve nereden beslendiklerini açıklamaya yetiyordu. Bezmi alem camisinin bulunduğu yer Fatih sultan Mehmetin İstanbulu fethetmek için gemileri haliçe indirmek için boğazdan karaya çıkarttığı yerdi.. Adı da bundan dolayı bezm idi. Yani ilk demekti.. İşte bu caminin işgalinin sebebi buydu. Vaktiyle bu camiyi birileri daha at ahırı yapmıştı.  Şimdi anladınız mı zulüm 1453 de başladı yazısının ne anlama geldiğini.

 

Ben ve benden fersah fersah üstün olan arkadaşlarımla hiçbir zaman hiçbir yerde Allah cc tan başkasından korkmadık. Biz “LA-ilahe” İLLALLAH demiştik.  La-ilahe-İLLALLAH diyen herkesin şehid olmak en büyük arzusudur. Bu sevdayla hayat bulanlar kainatın sahibinden başka bir şeyden korkar mı. Asla ve kat a korkmaz. İşte 28 Şubat Anadolu insanlarını perişan etmeyi hedeflemişken bizler dimdik ayakta ve aydınlık düşüncelerimizle insanlığı aydınlatmaya devam ediyorduk.

 

Yazmayacaktım ama gençlerimiz sürekli bize “abi o günlerde neler yaşadınız” diye soruyorlar. 

Bizde diyoruz ki korkmazsan ve bilgili isen hiçbir şey yaşamazsın.. 

korkarsan ve bilgisiz isen her şeyi yaşarsın..Bu sosyolojik kuraldır. 


Ereğli de biz korkmadık bizim çocuklarımızda korkmadıklarını ve korkmayacaklarını haykırıyorlar.

Biz korkmadık sizde korkmadığınızı dünyaya örnekliğinizle belgeliyorsunuz..

İşte Ereğli gençliği. Kdz.Ereğli Emniyetine rağmen. Ereğli kaymakamlığına rağmen siyaset yoksunu AKP ilçe teşkilatına rağmen Yolunuz açık olsun Rabbimiz sizinle bizimle olsun..Amin..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3714

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.