Bugün: 24.01.2021

Üç Kitabın Diyaloğu!..

Üç kitabın birbirleriyle diyalogları yaratılıştaki entegre oluşlarındandır.

ÜÇ KİTABIN DİYALOĞU

İnsanlık cehaletinden ve cehaletin verdiği ihtiraslardan dolayı kendi helakını hazırlamaktadır. Yaratıcı donatılarla yeryüzü sahnesine gönderdiği biz insanların donatılarını kullanarak yaratıcısını bulma imkanı varken vesile arayışı içerisinde olmasını isteyerek ona yardımcı olmak için üç kitabı okumasını istemiştir.


Kulu ve Resulü olan Hz. Muhammede Resullük görevini verirken okunmasını istediği kitaplara bir göz atalım.

1- Yaratan Rabbinin adıyla oku!
Kulu ve Resulü ilk inen ayette oku emrini ne ile gerçekleştirecekti? 
Burada Resulüllahın okumasını istediği kitap kainat kitabı ve kainat kitabı içerisindeki hayattır. Kainat kitabındaki ayetler okunduğunda kainatın harikulade bir yaratma fiili olduğunu görecek ve yaratıcıya şeksiz şüphesiz teslim olacaktır. Kainat kitabı okunurken kainattaki tüm bilgilerin bir çetulasının tutulması ve gelecek kuşaklara bu bilgilerin aktarılması istenmektedir. Kainat kitabındaki Rabbi vesileler okuyan herkesi kainatın yaratıcısına boyun eğmeye zorlayacak ve ortaya sadece yaratana kulluk ilkesi çıkacaktır. Kainat kitabının özelliklerini saymakla bitiremeyiz. Her yıl kainat kitabına yeni yeni vahiyler eklenmektedir. Melekler ve Ruh o gece Rablerinin izniyle, her iş için iner de inerler. (kadir suresi) kainat kitabını okumayan toplumlar yaratana değil yaratılana kul olurlar.

2- O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı.
Yaratıcının okunmasını istediği ikinci kitap İnsan Kitabıdır. İnsanoğlu kendi kitabını bir okuyabilse aslında tüm sorunları çözmüş olacak. Ancak maalesef insan nankördür. Kendisine hiç bakmaz. Nasıl bir yaratılıştan geçtiğini bilmez. Bu süreci vahyi düzlemde incelemez. Bu süreci bilgi düzleminde incelemez. Nankörlüğün verdiği bir hissiyatla hurafelerin peşine takılır ve ilimden bilgiden yoksun olarak kendisini tanıma fırsatı bulamadan hayatı sona erer. Kendini bilen Rabbini bilir sözü mükemmel bir sözdür.

Bir düşünün fiziksel yapı ile psikolojik yapının birbirine bağlanmışlığını. Morali bozuk olan kendisini hasta hissediyor. “o haberi alınca kan beynime sıçradı” sözüne dikkat edelim. Psikolojik olayların kandaki hareketliliği ve beyin kanamalarının olması. Bu nasıl bir yaratış ki fiziksel yapıyı psikolojik yapıyla bütünleştirmiş. Bunu kim yapabilir. O haberi alınca sevincinden kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Maddi sorunları vardı, kalbi bu sorunlara dayanamayarak kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Bakınız hayatımızla iç içe olan bu sözleri bu cümleleri hergün duyarız. Bir düşünelim fiziksel yapımızla sosyal ve psikolojik yapımızın birbirine entegre oluşunu. Bu nasıl bir imalattır. Bu nasıl bir kurgudur. Bu nasıl bir programdır. İnsanın akli hayali duruyor. Uzmanlar diyorlar ki; Kanser hastalığı başta olmak üzere çok sayıda hastalığın tedavisi moraldir.

İnsan kitabını okuyamayanların insani özellikler taşıması düşünülemez. Bugün eğer dünya insan öldürmekte yarışıyorsa bunun sebebi budur. Diğer kitaplarla beraber İnsan kitabını mutlaka ve mutlaka okumalıyız.

3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
Bu kitapları okuduğumuzda bu elde edeceklerimize Allah cc “ikram” demektedir. Yani kainat kitabında ve İnsan kitabında bizim tahayyül edemeyeceğimiz kadar ikramlar var. Bugün dünya genelinde insanların Allah cc kainatın her yerine yerleştirdiği ikramları elde edemeyişleri bu iki kitabı okumamalarındandır.

4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
İki kitap okunacak. Elde dilen veriler yazılacak ve gelecek nesillere bırakılacaklar. İstenen bu. Oku araştır bul ve yaz diyor Allah cc. Bunları kime söylüyor, Resül olarak görev verdiği Hz. Muhammede.

Ayetlerin nükteleri Resulü ve beraberindekileri ilgilendirirler. Ancak ayetlerin uhdeleri tüm insanlığı ilgilendirir. İki kitabı sürekli olarak okuyacağız. Elde edeceğimiz tahayyül edemeyeceğimiz kadar ikramları alacağız. Tespitlerimizi kaydedeceğiz ve gelecek kuşaklara bırakacağız. Hz. Muhammedden sonra bu okuma devam etseydi bugün dünya Uluslararası insanlık düşmanları olan Emperyalizm/Siyonizm/Kapitalizm kıskacında olmazdı. Zararın neresinden dönersen kardır hesabı yapılarak vakit geçirilmeden okumalara başlamalıyız.

5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti. 
Üçünü okunacak kitap ise yazılı metin olan Kur an ı kerimdir. İki kitabı okurken nasıl okuyacağımız veya anlayamadığımız/kestiremediğimiz veya bilemediğimiz durumlarda nelere dikkat edeceğimiz de bu vahiyle bizlerin hizmetine sunulmuştur. Bu kitabı hayatımızın en önemli bilgi kaynakları arasına aldığımızda tüm insanlığın huzur ve mutluluğuna gidecek yola koyulmuş oluruz. Üç kitabı okuduğumuz da her şeyin sahibine mutlak teslimiyetle beraber tüm gücümüzle insanların huzur ve mutluluğu için seferber oluruz.

Bu konu değerler dersi konusudur. Bu üç değerden bihaber olan insanların doktor olması, mühendis olması, şu ya da bu şekilde uzman olmasının nedenlerini insanları öldürmek olarak görmekteyiz. Deneysel bilginin temellerinde mühendisler vardır. Elde edilen teknolojilerin tek tek değil topluca katliamlar yapan silahlardan başkaları olmadıklarını görmekteyiz. Üç kitap beraberce okunmalıydı. İnsan kitabını okumayan kişilerin insanları öldürmeleri sinek öldürmeleri gibi olur. Kainat kitabını okumayanların kainat içerisindeki hakimiyetlerinde kendilerini tek görmeleri doğal sonuçtur. Yazılı metin olan vahyi metluv u okumayanların hesap verme duygusundan yoksun olacakları ve ellerindeki güçlere güvenecekleri doğal sonuçtur.


İnsanlığın bu durumdan kurtulmasını isteyen herkesin mutlaka okumaları gereken üç kitaptır.

Kur an vahyi iki vahyin okunmasını netleştirmek içindir. Kainat kitabından ve İnsan kitabından nasiplenenlerin Yaratıcıya nasıl kulluk edeceklerinin belirlendiği kitaptır. İmtihan kurallarının netleştirildiği kitap olan kur an vahyi biz insanlar için bir lütuftur.

Üç kitabın birbirleriyle diyalogları yaratılıştaki entegre oluşlarındandır.

Üç kitap birbirlerini tamamlayıcıdır. Bir kitabın aşırılaştırdığını diğer kitap normalleştirir.

İnsanoğlu bu mesajı anladığında sorunlar bir bir çözüleceğini görecektir. Vesselam..

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3363

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.