Bugün: 30.07.2021

TSK Reformu Nasıl Olmalı!.

Büyük İnsanlar Büyük Düşünür. Büyük Devletler Büyük İşler Yapar.

Caydırıcı Ordu mu? Savunma Ordusu mu?

Türkiye Cumhuriyeti Ankaradan Yönetilir.
Sıkıntının temel kaynağı da zaten bu Ankaradan Türkiyeyi Yönetmekten geçiyor. Türkiye 15-16 Temmuz da yapmadığı reformların tuzağına çekildi ve işgal kalkışması yaşandı.
Türkiye 2002 de İhtiyaç Duyduğu Reformlara bugünde ihtiyaç duymaktadır

1) Türkiye vakit geçirmeden Anayasa Reformunu Gerçekleştirmelidir.
2) Türkiye vakit geçirmeden TSK Reformunu gerçekleştirmelidir.
3) Türkiye vakit geçirmeden Milli Eğitim Reformunu Gerçekleştirmelidir.
4) Türkiye vakit geçirmeden Gelir dağılımı ve ekonomik sistem reformunu gerçekleştirmelidir.
5) Türkiye vakit geçirmeden Çalışma hayatında reform yapmalıdır
6) Türkiye vakit geçirmeden Adalet reformunu gerçekleştirmelidir.
7) Türkiye vakit geçirmeden Kamu personel reformunu gerçekleştirmelidir.
8) Türkiye vakit geçirmeden Kamu yönetimi reformunu yapmalıdır.
9) Türkiye vakit geçirmeden Tarım ve Hayvancılık reformu yapmalıdır.

Türkiyenin 2002 deki sorunları neyse bugünde bu sorunlar aynıdır. Sağlık reformu yeniden revize edilmeli ve HASTALIK TEŞHİS MERKEZ leri kurularak hastanelerin tedavi yerlerine dönüştürülmesi sağlanmalıdır. Sağlık sistemi eski haline gelmiş durumda. Ankaranın bundan haberi olmayabilir. Ancak gece kuyruğa girmeler özel hastanelerin soygunları yeniden başlamış durumda. Yani AKP döneminde yapılan tek reform bitmiş durumda. Döner sermayeli fakülte hastanelerinin bazıları para kazanmak için insanda kesmedik yer bırakmadığı gibi ölmesi muhtemel hastalar üzerinde de çeşitli ilaç denemeleri yapılmaktadır.

Konumuz itibariyle savunma reformu acilen yapılmalı ancak Ankaraya şunu reforme edin demek yerine nasıl olması gerektiğini de anlatmak mecburiyetindeyiz. Çünkü Ankarada ihalelerden başını kaldırıp reform ve de nasıl reform yapılacağını kimsenin düşünme imkanı maalesef kalmamıştır. İşte bundan dolayı ana başlıklarla TSK da yapılacak reformun nasıl olacağını kaleme almak istedik. Bazı haberlerimize gelen tekzip/kaldırma yazılarından anlıyoruz ki Ankara bizi okuyor.

Türkiye İlk Olarak Hedef Koymalıdır

Savunmamı Caydırıcı Güç mü
Savunma ise o zaman reform yapmaya gerek yok. Çünkü Müslüman ülkelerde en ucuz kan insan kanıdır. Yüzbinlerce asker besler ve ölene de şehit der geçersin.

Türkiye bölgesinde ve dünya da caydırıcı bir güç olmak istiyorsa ordusunda köklü reformlar yapmak zorundadır. Şehirlerin içerisini işgal eden Askeri birliklerin hazineye masraftan öteye hiç bir katkıları yoktur. Osmanlı modeli hala devam etmektedir. Ulaşım ve iletişimin olmadığı Osmanlıda Askeri birliklerin şehirlerin yanıbaşında olmaları doğaldı. Ancak bugün iletişim ve ulaşımın sorun olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Binlerce askeri yerleşke yerine birkaç yüz askeri yerleşke yetecek ve artacak bile.

Özetle Yapılması Gereken Reformla Şöyle
1-Jandarma tamamen ortadan kaldırılmalı. Kıyı koruması dahil tüm iç güvenlik Polise verilmelidir.
2-Profesyonel orduya geçilmelidir.
3-Askeri yerleşkeler şehirlerinden uzaklaştırılmalıdır.
4-Askerlik şubeleri Valilik ve Kaymakamlıklara Askerlik Şube Müdürlükleri olarak alınmalıdır.
5-Askeri Merkez komutanlıkları kapatılmalı Emniyet Müdürlüklerine Askeri Şube Müdürlükleri kurulmalıdır.
6-Askerlik mesleği zorunlu olmaktan çıkartılmalı gönüllü Askerliğe geçilerek maaş ve sigortasının çalıştırılması sağlanmalıdır. 
7-Mecburi Askerlik yerine 20 yaşından itibaren 3 aylık süre içerisinde İl ve ilçelerde vatandaşın (kadın erkek) tamamının çağrıldığı mecburi seminerler düzenlenerek güvenlikle ilgili bilgiler periyotlarla verilmelidir.

Modern ülkeler savaşı teknolojiye yaptırarak teknolojiyi kullanan elemanları asker olarak görevlendirmektedirler. Caydırıcı bir güç olabilmek için yapılması gereken tüm reformların vakit geçirilmeden yapılması Türkiye için zorunluluk olmuştur.

Bugün yönetilemeyecek duruma gelen bir TSK Yapısı var. 800 bin dolayında asker kaçağı ve bekaya var. Halk asker e gitmek istemiyor. Bunu artık Ankaranın anlama vakti gelmiş geçmektedir. 600 bin personelli TSK nın hazineden aldığı payı hatırlatarak cumhuriyet döneminden beri bu TSK nın bazı unsurlarına karşı Halkımız 15-16 Temmuz günü olduğu gibi başarılı veya başarısız savaş vermiştir. Ankara daha ne zamana kadar başını kuma sokup bekleyecek bilemiyoruz.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2376

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.