Bugün: 21.09.2021

TOPLUMSAL BARIŞ ve TERÖR


 TERÖR VE BARIŞ

 

Türkiye Cumhuriyet döneminin en büyük hamlesini atma noktasında kararlılığını göstermeye devam etmektedir. Dün “ASALA” bugün ise PKK olan daha sonra yerli işbirlikçileri ile ve taşeron örgütleri KCK, DHKP-C, TİKKO, ETÖ gibi alternatiflerle halkın huzurunu bozmaya yönelik eylem ve söylemlerle devam eden hareketlerin son bulması ve Cumhuriyet tarihinde devlet ile milletin barışması gerektiğini tüm halkımız gibi taraflarda bilmektedir.

 

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında Osmanlı toplumunun “ulusallaştırılması” için dönemim başbakanı İsmet İnönü tarafından bir takım genelgeler ve yönergelerle etnik kalıplar üzerinde baskı kurulmuş bu durum o dönemlerde başta “dersim (Tunceli)” olmak üzere birçok yerde katliamlara dönüşmüştü.

 

Bugün devlet bu durumu düzeltmek ve halkların eşitliğini pekiştirmek için tüm riskleri göz önüne alarak Osmanlı sosyal yapısını yeniden hayata geçirmek istemektedir. Bu yolda devletin önünde en büyük engel “ulusal milliyetçilerdir” ulusal milliyetçilerin beslendiği kaynağın kurutulması halinde vatandaşlardan oluşan devlet çatısını sömüremeyeceklerinden dolayı ulusal Türk milliyetçileri ile ulusal Kürt milliyetçileri direnmeye devam edeceklerdir.

 

Barış süreci 2006 da başladı

Danıştay saldırısı ile Türkiye cumhuriyetine örülen ağ çözülmeye başladı. Ulusal Türk milliyetçileri ve ulusal Kürt milliyetçileri sağ-sol çatışmaları ile Türk-Kürt çatışmalarının mimarları Danıştay saldırısı ile ayyuka çıktığından çözülme sürecinin başlamasına vesile olmuşlardır.

 

-Ergenekon terör örgütü soruşturmasında PKK nın “kamusal” ayağı deşifre olmuştur.

-KCK soruşturmasıyla PKK nın sivil toplum ayağı deşifre olmuştur.

-Necdet Özel in yönetimindeki TSK PKK nın silahlı ayağına büyük darbe indirmiştir.

-Türkiye İsrail ilişkilerinin bozulmasıyla da PKK istihbaratta sıkıntılar yaşamıştır.

 

Türkiye cumhuriyeti yeni anayasasını MİT in uyarıları doğrultusunda gerçekleştirmeli ve tüm halkları kucaklayan bir anayasa ile barış sürecini pekiştirmelidir. Kürt kardeşlerimizin çok büyük bir bölümü “kullanıldıklarının” farkında olduklarını görüyoruz. Kürt aydınlar zaten bu durumun farkındalar. Osmanlıdan beri düşmanlık besleyen dünya milletleri Kürtleri kullanarak meseleyi bu hale getirmişlerdir. Artık Kürt halkı da kullanılmak istememektedir.

 

Türkiye büyük barışı yaşarken birde genel af çıkartmak zorundadır

Silahlı mücadeleye katılmayan örgüt üyeleri ile Ergenekon terör örgütünde insan öldürmeyenlerin, balyozcuların ve diğer darbe girişimcilerininde aralarında olduğu geniş bir barış sağlanmalıdır.

 

Milletimizin genel ekseriyeti Müslüman’dır.

İslam sisteminde “ceza evi” mantığı yoktur. Tutukevi uygulaması ile sucun ve suçlunun tespit edilmesine kadar kalacağı zaman uygulanmalıdır. Hz. Muhammed döneminde Medine de ceza evi yoktu. Bir insanı yıllarca hapse atmak onu defalarca öldürmekten daha kötüdür.

 

Büyük barışın adalet ayağını düzenlerken “cezaevi” mantığının kaldırılarak işlenen suçlara cezaların peşin verilmesi ve hapislik cezalarının mümkün olduğunda kaldırılması gerekmektedir.

 

Mesela; Tinerci VS benzeri suçlarla mücadele okul türü bir ceza ile halledilebilir. Yani ceza evleri bu tür okullara dönüştürülebilir. Adalet konusunda ciddi düşünmek ve ciddi işler yapmak lazım. Üç-beş aylık cezaların adalet bakanlığı bünyesinde, çevre ve orman bakanlığının bünyesinde, içişleri bakanlığı bünyesinde özel idarelerde olmak üzere değişik iş kollarında belediyelerde çalışma cezaları verilebilir.

 

Türkiye cumhuriyetinin yukarıda bahsettiğim konuların gündemleştirilerek halledilmesine ihtiyacı vardır. Bir düşünün PKK terörü bittiğinde Marmara bölgesindeki ticari yoğunluğun çok büyük bölümü güneydoğuya taşınacaktır. Doğu ve güneydoğu ticaret yapmak isteyenlerin cazibesi haline gelecektir. Teröre giden milyarlarca para vatandaşın cebine inecektir.

 

Bu sürece hep birlikte sahip çıkalım

Ulusal Kürt ve Türk milliyetçilerinin feveranlarına provokasyonlarına imkân vermeden belki de kale almadan devam etmeliyiz. Kardeşlik hamurumuz İslam ve ümmet şuurudur. Vesselam 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.