Bugün: 21.09.2021

Tek Çare Vicdanı Sistem!..

Demokrasi demokrasi diye diye bir arpa boyu ilerleyemeceğinizi bilmelisiniz

Tersten Bakmak

Müslüman coğrafyanın içine düştüğü durum yeni değil. Hz. Muhammedin vefatından sonra meydana gelen yönetimlerdeki iktidar hırsı Hz. Muhammedin uyguladığı yöntemi dumure etmiş ve dünyevileşmişti.  Aslolan yeryüzünde iktidar verilenleri yapması gerekenlerdi.  İnsan yeryüzünü imar ederken yeryüzündeki tüm zenginlikleri eşit paylaştırmak için otoriteler teşekkül ettirirler. Bu otoritelerin şekli çok önemli değildir. Önemli olan Adail olmaları müntesiplerine zulmetmeleridir.


Hz. Muhammed 10 yıl yönettiği Medine de tüm olması gereken ve bugün modern dediğimiz kurumları teşekkül etmişti. Hz. Muhammedin o yönetimi ele alınmış olsaydı hedefe gidişler çok daha net olacağı gibi bugün dünyanın içine düştüğü “yaşamak için öldür” parolasının yerini “yaşat ki yaşayasın” alacaktı.


Bir otoritenin teşekkül etmesi için gerekli olan Toprak+İnsan+Yasama+Yürütme+Yargı erkleri hangi ölçütlerde işlevlerini yürütecekleri kayıt altında olmalıydı. İşte Medine yönetimi bundan dolayı irdelenmeli ve önemsenmeliydi. Hedef insana hizmet olmalıdır. Otoritenin yasaması yürütmesi yargısı otonom olarak Vicdanlara kilitlenmeliydi. Vicdan yaratıcının tüm canlılara verdiği donatsal özelliktir. Yasama yürütme ve yargı vicdanların kabul etmediği hiç bir işlem yapmamalıydı. İşte insanın fıtrat sistemi budur. Otoriteler vicdanlara göre düzenlenmelidir.


Medine devletinde hapishane yoktur.

İnsan fıtratı hapishane kültürünü reddeder. Hapishanesi olmayan tek sistem Medine Yönetimidir. İnsanları hapsetmek şüphesiz ki öldürmekten daha kötüdür. Fıtrat sistemi dört tane toplumsal suç belirlemiş ve bunların cezalarını da peşin vermiştir. Bozgunculuk, adam öldürmek, zina yapmak ve hırsızlık yapmak gibi. Bugün dışındaki tüm suçlar rehabilite edilmelidir. Yani suç işleyenler eğitilmeli veya tedavi edilmelidirler. Müslüman alemi yeniden Peygamberini örnek alması halinde düştüğü bu durumdan kurtulacaktır. 47 Maddelik Anayasa olan Medine Vesikasında tek Ayet yoktur. Oysa Kur an ı kerimin 84 suresi Mekki olduğunu düşündüğümüzde olayı anlamak kolaylaşacaktır.


Ümmet Düşüncesi

Kendi Irkından kendi Dilinden Kendi Renginden kendi Kültüründen olmayanları hak ve hukukunu kendi hak ve hukuku olarak gören ve uygulayan düşünce sistemine Ümmet Düşüncesi denir. Ümmet olmak Müslümana Fıtrat gereği  Emirdir. Ümmet olamayanlar devlet olamazlar. Muhammed ümmeti değil İslam ümmeti olunur. Muhammed ümmeti alan daraltması demektir. Müslümanlar teorilerini yeniden gözden geçirerek Medine yönetiminin olmazsa olmazlarını programlaştırmalı ve dünyaya önermeliler.

 

Adalet Meselesi

Otoritenin tesisi Adalet içindir. Ancak bugün adalet yanlış adreste aranmaktadır. Adaletin vuku bulacağı adres Adli yargı değildir. Adli yargıda adalet değil vicdan aranır. Adalet gelir dağılımında sistemleştirilir. Otorite gelirleri eşit dağıttığında adalet gerçekleşmiş olur. Adli yargı sonuçtur. Sonuçta adalet değil vicdan aranır.


 

Bugün Müslümanlar bu asgari ölçeklerde teşekkül ettirecekleri veya başka deyimle canlandıracakları sistemin ana modelini Medine yönetiminde bulacaklardır.


Kitap, sünnet, icma, kıyas ve diğerleri inanç özellikleri değil yönetim özellikleridir. Yönetimde başvuracakları yöntemlerdir. Temel değer yargılarının Toplumsal dönüşüm için kullanılacağı adres Eğitim yuvalarıdır. Alak suresinin 1 ila 5. Ayet arası tüm okullarda “değerler dersi” müfredatı olarak zenginleştirilerek okutulmalıdır.


Bugün Türkiye belli bir noktaya gelmiştir. Bu ölçekler içerisinde dünyaya yeni bir yönetim sistemi sunabilir. Bu sistemin otonom kontrolü vicdanların elinde olmalı ve sisteme de VİCDANI SİSTEM Denmelidir.


Emperyalizm/siyonizm/kapitalizm/sosyalizm/komünizm/faşizm/budizm/hinduizm/demokrası gibi yönetim şekilleri veya düşünceleri/ fikirleri sömürü odaklıdır. Bunların tamamı reddedilmelidir. Demokrasi demokrasi diye diye bir arpa boyu ilerleyemeceğinizi bilmelisiniz.. Vesselam..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2226

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.