Bugün: 05.12.2021

Taşova İzlenimlerimiz

Tüm Enerjisini Yaşadığı Topraklara Harcayanlara Selam Olsun

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sakal

Taşova Erbaa İzlenimlerimiz

Haziran ayında başlayan Samsun ziyaretimiz Temmuz ayı içerisinde Amasya Taşova ve Tokat Erbaa olarak devam etti. Seçimlerin akabinden başladığımız turumuzda hem vatandaşların ve hemde yöneticilerin yeni dönemden beklentilerini izlememize vesile oldu. İzlenimlerimizin tamamında 20 sene önce 30 sene önce gördüğümüz manzaraları görmediğimiz için Sayın Erdoğan ve ekibine teşekkür ediyoruz. Ülkemizin heryerinde neredeyse hiç fakir kalmadığını görmek bizleri memnun ettiği kadarda mutlu etmektedir. Ancak genel sorunumuz gelir dağılımındaki adaletsizlik.

Kapitalizmin ülkemize etkisi olsa gerek ki gelir dağılımındaki adaletsizlik toplumun her kesiminden rahatça izlenmektdir. Kamudan pastayı alanların bu bizim hakkımız mı sorusunu kendilerine sormadıklarını görmekteyiz. Ancak vatandaşın bu uygulamalara bakışı hiçte sanıldığı gibi değil. Kur an ı kerimi hayat tarzı seçenlerin kamuyu soyma niyetlerinin olmaması bizlere umut vermektedir. Görüştüğümüz yöneticilerin kanaatkar insanlar olması ve kamuyu kullanarak köşe dönme yerine Taşovaya nasıl katkı sağlarız düşüncesinde olduklarını görmemiz ileriye umutla bakacağımız izlenimi vermektedir.

Ülkemizi kasıp kavuran kapitalist ögelerin kur an ı kerimi hayat tarzı seçenlerde olmaması veya asgaride olması aslında düşünsel kulvarımızın nasıl olması gerektiğini görmemize sebep olmakta ve bizlere vize vermekte.

Taşova Belediye başkanı Sayın Bayram Öztürk bey Başkan Yardımcısı Kadir bey ve beraberindeki belediye yöneticilerinin Taşova diye bir dertlerinin olduğunu hissettirmeleri bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Taşova için Taşovalılar gerçekten böyle bir kadroyu iktidara getirdikleri için ne kadara çok övünseler azdır diyebileceğimiz bir gerçek. Belediye başkanlarını oldukça fazla eleştiren bir kişi olarak Taşova belediyesini eleştiremiyoruz. Belediyenin Taşova için çok iş yapmasından ziyade gelirleri çarçur etmemesi bizim değerlerimiz arasında daha ön plandadır. Elbetteki tüm belediyeler şehirlerini güzelleştirmek için imkanlar ölçüsünde çalışırlar. Ancak tüm bu çalışmalarla birlikte belediyenin gelirleri gelişi güzel çarçur edilerek gereksiz borçlanmalar veya harcamalar belediyenin dolayısıyla o şehrin geleceğini etkiler. Taşova da gördüğümüz çalışan bir belediye, uğraşan bir belediye, çarçur etmeyen bir belediye var. Başkanıyla Başkan yardımcısıyla birim müdürleriyle Taşovayı Taşovalıyı kucaklayan bir belediye,  gördüğüm bu manzaradan dolayı teşekkür etmekten başkasını düşünemiyorsun Taşova da. Belediyeler şehrin sahipleridir. Çok yerde şehrin sahipleri maalesef yok. Taşova sahiplenilmiş bir şehir. Ne mutlu Taşova da Yaşayanlara. Sizin için Dertlenen Bir Belediyeniz Var.

Şehirlerin çehresini değiştiren organizelere “proje” denmektedir. Ülkemizin yöneticilerinin rutin işler yanında şehirlerinin nefes almasını sağlayan projeler üretmeleri kültürlerini gelecek kuşaklara taşımaları açısından oldukça önem taşımaktadır. Yeşil alanı olmayan park ve bahçeleri olmayan şehirlerde insanların yaşaması nafiledir. Orman bakanlığı ile belediyelerin bu konuda daha bir ilişki içerisinde olmaları çocuklarımız için gençliğimiz için oyun alanları park ve bahçeler önemli olsa gerek.

Başyurt yayla gezimiz

Anadolu şehirleriyle dağlarıyla yaylalarıyla binlerce yıllık tarihin anlık yaşanmasına sebep olmakta. 1945 metre yükseklikte Samsun Ladik Amasya ve Taşova nın üçgeninde bulunan Başyurt yaylası Akdağların daha iyi izlenmesine katkı sağlamakta ve binlerce yıllık tarihe ışık tutmakta.

Taşova da gördüğümüz manzaranın tam tersini burada görmekteyiz. Başyurt yaylasının maalesef yolu yok. Amasya İl Özel İdareye buradan sitemlerimizi gönderiyoruz. Başyurt yaylasının gidiş dönüşlü asfalt olan yolun biran önce yapılması Başyurt yaylasının Ladike bakan bölümünde de bir sosyal tesisin yapılması (Cami Kafeterya Gibi) İl Özel İdarenin Görevleri arasında olsa. Mihmandarımız Selcuk beyin bilge kişiliği ve el becerisi ile yolu olmayan yaylayı ziyaretimiz bizleri ziyadesiyle heyecanlandırmıştı. Kamu oyunca Tarım Bakanlığının 300 koyun projesinin mimarı olan Bektaş abiyi yaylada bulduk. Bektaş abi bizlere bu konu hakkında bir saatten daha fazla bir brifing vererek aydınlanmamızı sağladı. Bektaş abimizin brifingini dinlerken aklımızdan da şunları geçiriyorduk; bilge bir milletiz bilge bir toplumuz çobanımızın bildiklerini bakanımızın bilmemesi bizleri ziyadesiyle üzmekteydi. Bektaş abi dolu bir insan. Hayvancılığı biliyor. Ankara da ceylan derisi koltukta oturanların hayvancılık bilgileri Bektaş abinin bilgileri yanında sınıfta kalabilecek nitelikte. 1945 metre yükseklikte Başyurt yaylasında Bektaş abimizden brifing alırken onun gönlünü açmak onu gelecek yıllara bir nebze umutla bakabilmesine yardımcı olabilmek için mahalle muhtarlığı sisteminin kaldırılarak çobanların maaşlarının 5000 bin TL olmasını ve bu maaşı da Tarım bakanlığının ödemesi gerektiğini söyleyerek MERA hayvancılığına yeniden dönülmesinin gerekliğinden bahsettik.

Başyurt yaylasında hava ciddiden soğuktu. Taşovada 35 derece olan sıcaklık Başyurtta 7.8 derecelere kadar düşmüştü. Güzel bir gün güzel bir tarih yaşadık Başyurtta. Selçuk beyin Annesi ve kardeşiyle birlikte emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyoruz.

Erbaa da kardeşimiz Hidayet beyi ziyaret ettik. Hasta olan babasını ziyaret ederek dualarını aldık. Hidayet bey olağanüstü gönül zenginliği olan bir insan.

Uluköy Barajı ve Bağevi

Taşovanın su ihtiyacını giderdiği uluköy barajına gittik. Barajın yanında Özgür beyin bağevi bulunmakta. Güzel bir bahçe içerisinde bağevinde yemek yedik muhabbet ettik. Anadolu insanının güzelliklerini birkez daha gözlemlemiş olduk.

Anadolu insanı nereye giderse gitsin orası benim vatanım düşüncesiyle hareket etmekte ve tüm enerjisini vatanının o parçasına yansıtabilmekte. Aslen Gümüşhaneli olan Kdz. Ereğli Bursa ve Mersin Gibi şehirlerde yaşadıktan sonra Taşova Meslek Yüksek Okulunda yönetici olan Yılmaz çakır ve Anadolu Kadınının neler yapabileceği örnekliği olan eşi Gülay hanım ziyaretimizin sebepleriydi. Tüm enerjilerini Taşova için harcayan bu iki güzel insanın çalışmalarını yerinde görmek ve onları Türkiye gündemine taşıyabilmek bizim için onurdu. Vatanın tüm parçaları benimdir dediğinde yerleşik insanların seni bağırlarına basacaklarını bilmelisin. Yılmaz ve Gülay çakır Çifti örnektir. Taşova örnektir.

Samsun gibi Taşova halkı da Cumhurbaşkanımızdan Beklentileri olan bir halk. Özellikle Reformların yapılması noktasında beklentiler oldukça yüksek.

Taşova da özellikle birim müdürlüklerinin mekan imkanlarının oldukça güzel olduğunu gördüm. Türkiyede bizde varız diyebilecek projelerin geliştirilebilecek imkanların olması bizleri memnun etti. İnşallah önümüzdeki eğitim döneminde gençlik merkezinin yapacağı çalışmalarla Taşova gençliğinin zirve gençlik olmasını sağlar. Taşovada ilgili herkese selam ve sevgilerle..

Başka Bir İzlenimde buluşmak dileğiyle kalın sağlıcakla

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1227

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.