Bugün: 05.12.2021

Surrusya veya Rusyasur

Suriyenin Yeni Adı!..

Bu Makale “komplo teorisi değildir”

 

Suriyenin başındaki isim Beşşar Esad Devrileceğini Anlayınca Kendisi Gibi Bir Katil Olan Putine Suriyeyi Resmen sattı. Rusya Devlet Başkanı Putin Avrupa ve Amerikadan Ukrayna da yediği darbeyi çıkartmak için fırsat kolluyordu. Esada yardım etmiyor ve Esadın gel Suriyeyi Teslim al demesini bekliyordu. BM nin etkisiz ve yetkisiz olması nedeniyle fırsatları kaçırmak istemeyen ülkelerin başında Rusya ve İran gelmektedir.

 

Putinin Hedefi Irak Petrolleridir

Suudi Arabistanda Petrolün Varil başı maliyeti 14,5 dolar iken bu rakam Irak ta 1,5 dolardır. Irak petrollerini eline geçiren ABD Petrolün varil fiyatını 120 dolardan 50 doların altına indirerek özellikle Petrol gelirleri olan İran ve Rusyaya ağır mali fatura yüklemişti. Rusyanın hedefi Irak petrollerini eline geçirerek ABD ve Avrupayı doğalgazdan sonra petrolle de vurmaktır. Ukrayna olayından sonra Rusyaya uygulanan ambargolar Rusyanın belini bükmüş Rusya Beşşar Esaddan gelecek İsteğe (Gel Suriyeyi al) evet demek için sabırsızlanıyordu. Rusya bundan sonra ortadoğuda pazarlık masasına oturmuş durumdadır. Irak petrollerine el koyamaz ise de ABD ile pazarlık yapacak ülkelerin başını almıştır. Başka bir deyimle köşeye sıkışan Rusya ve İran ABD, AB ve NATO ya büyük bir gol atmıştır.

 

ABD AB ve NATO nun Uluslararası Politikaları İflas Etmiştir

Suriyenin Rusyaya Satılması ABD ve Avrupanın (NATO) nun Politikalarının İflası demektir. İngiliz Gazeteleri Cumhurbaşkanı Erdoğanı Yerden yere vururken Suriyenin Rusyaya Satılmasından sonra Erdoğan Olmadan Avrupa Olmaz demeye başlamıştır. Dört yıldır 300 bin insanın ölmesine şehirlerde taş taş üstünde kalmamasına sebep olanların başında ABD ve AB ülkeleri gelmektedir. Bundan sonra dünya tek kutuplu bir dünya değildir. AB ve Birlikte hareket ettikleri ABD nin tüm politikaları iflas etmiştir. NATO meselenin şokundan olacak ki şaşkın şaşkın önerilerde bulunmaktadır. Türkiyeye asker göndermeyi öneren ve duyuran NATO kendi varlığını inkar etmiştir. Bundan sonra NATO nun caydırıcılığı diye bir şey söz konusu değildir. NATO nun elinde güç on tane Rusyayı yok edebilecek kadardır. Ancak elinde gücün olması önemli değil. Önemli olan o gücü kullanacak bir zihniyete sahip olmaktır. Suriye Rusyaya satıldığı günden beri NATO ortalıkta yoktur. Türkiye AB ülkelerinin Hiç Sevmediği Bir Ülke İken Bugün Türkiye Başta İngilizler Olmak Üzere Avrupanın dört elle sarıldığı ülke konumuna gelmiştir. Bu pencereden baktığımızda Suriyenin Rusyaya satılması Türkiyeyi daha da Stratejik bir ülke haline getirmiştir. Türkiye Rusya ile ilişkilerini bozamaz. Enazından yakın tarihte bozaman. Rusya ise Türkiyeden vazgeçemez. Çünkü Ukrayna hadisesinden sonra ABD nin Rusyaya uuyguladığı ambargo Rusyayı çöküşe geçirmiş ve Putin Rusyada tartılışılır adam haline gelmiştir. 


NATO Hakkın BM Raporlarına yansıyan iddialar var ki bugün bu iddiaların gerçek olduğu hissi artmaktadır. NATO Uluslararası Uyuşturucu Baronlarına Hizmet Eden Bir Kuruluş olduğuna ve Afganistanı işgalinin NATO nun kuruluş felsefesine aykırı olduğu halde uyuşturucu için gerçekleştirdiği iddia edilmektedir.  Bu süreç ABD AB ve NATO blokunun Çöküşünü getirecektir.

 

Türkiye ne Yapmalı

Türkiye 2002 den beri kazan kazan taktiği uygulayan bir ülkedir. Türkiye gelinen noktada ABD ve AB yi dinlenmeye alarak SURRUSYA, SUUDİ ARABİSTAN ve İRAN ile bir masa başına oturacak ve meseleyi halletmenin yollarına başvuracaktır. Beşşarın gitmesini isteyen Türkiye ha Beşşar ha Putin diyerek masaya oturmalıdır. Çünkü Putin de 300 bin Çeçenin katilidir. Beşşarla Putin arasında fark yoktur. Beşşar sattığı ülkede uzun süre kalamayacağını kendisi de bilmektedir. Surrusya ile özgürlükler anlamında masaya oturulmalı ve Suriyenin toprak bütünlüğü ilkesiyle hareket edilerek Aynel Arap bölgesi başta olmak üzere Irakında toprak bütünlüğü üzerinde ittifak edilmelidir. ABD ve AB ülkelerinin iflas eden sistemlerinden dolayı Türkiye hedeflerine ulaşamamıştır. Bu o kadar büyük sorun haline getirilmemelidir. Humeyniyi hatırlayalım ABD ve AB ülkelerinin desteklediği Saddamla yıllarca savaşmış sonunda yenilgiyi kabul etmek zorunda kalmıştı. Türkiye bugün Humeyniden çok daha iyi durumdadır. Humeyni “bu anlaşma bana zehir içmekle eşittir” demişti.

 

Türkiye bir delilik yaparak NATO nun anlamsız önerilerine evet dememelidir. Bu durumda Türkiye önü alınamayacak bir uçuruma sürüklenebilir. Suriyede tüm gurupların ortaklaşa hükumet olabilecekleri şartlar yerine getirildiğinde Türkiye rahatlayacak ve PKK=PYD kozunu da Rusyanın Elinden almış olacaktır. Akıllı politika izlenmesi halinde yeni komşumuzla ilişkilerimiz Türkiyenin aleyhine değil lehine olacaktır.

 

Havasahası İhlalleri ne Anlama Gelmekte

Türkiye Surrusyanın veya Rusyasur hava kuvvetlerinin Türk hava sahasını ihlal etmesini bir mesaj olarak algılamalıdır. Rusya Türkiyeye gel birlikte yeni bir düzen kuralım demek istiyor. Türkiye tabloyu böyle okumak zorundadır. İflas eden AB iflas eden ABD ve beraberliklerindeki NATO nun politikalarıdır. Türkiye yeni sistemde yerini almak zorundadır. Ülkesini satan Beşşarı kale alarak yeni düzen yeni sistemin karşısında iflas edenlerin yanında durmamak olmamak zorundadır. Beşşar bugün var yarın yoktur. Ülkeler ise süreklilik arzeden bir vizyonla yönetilmelidirler. Dikkat edersek Rusyanın tüm haber ajansları “Türkiye Bizim Komşumuzdur” sözlerini sarf etmeye başladılar. Rus devlet televizyonu hava tahmin raporu verirken Suriyeyi Rusya topraklarından göstererek vermektedir. Putin dünya artık tek başlı değildir diyerek kurguladığı sisteminden emin olarak işaretlerini çevresine yansıtmaktadır. Suudi Arabistanın dahil olacağı bir sistem Türkiyenin zararına değildir. Tüm bunları alt alt veya üst üste topladığımızda aklın yolunu bulmuş oluruz.

 

Aklın Yolu Birdir

Gelinen nokta da yapılması gerekeni yukarıda anlattım. Rusya Türkiye İran ve Suudi Arabistan bu sorunu çözecek ve Suriyelilere özgürlüğün kapıları aralanacaktır. Aksi halde Rusya PKK=PYD Kartını oynayacak ve NATO da Türkiye üzerinden Rusyasur ve Irak bölgesine müdahale etmek isteyecektir ki bu durum Türkiyenin yokolması anlamına gelebilir. Türkiye NATO nun Asker Teklifi yerine hava üslerini kullandırmayı taahhüt ederek vakit geçirilmeden Rusyasur bölgesine ve beraberinde Esadın bitirilmesine çalışması halinde bu krizden sıkıntısız kurtulabilir. Zaten Putininde tek korkusu budur. Bundan dolayı Putin bir masaya gelerek bu sorunu çözelim teklifinde bulunmaktadır. Natonun Türkiyeye asker gönderme teklifi absürt ve NATO nun iflasının yansımasıdır. NATO Rusyanın yaptığının çok daha iyisini yapma gücüne sahiptir. NATO Suriyeye askeri çıkartma yapabilecek durumda iken neden Türkiye üzerinden bunu bölgeye müdahale etmek istemesi kabul edilebilecek bir durum değildir.

 

Son söz olarak Türkiye gelinen noktada Putinle anlaşarak Suriyenin Toprak bütünlüğü ve Suriye halkının özgürlüğü ile PKK=PYD konularını tamamen bertaraf edecek bir çalışma yapmasıdır. Bu konuda ABD ve AB nin veya NATO nun cesaretlendirme Telkinlerine kulak verilmemelidir. ABD AB ve NATO nun Güvenilirliği azalmıştır. İngiliz Guardıyan gazetesi Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğanı yerden yerden yere vururken Suriyenin Rusyaya satılmasından sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğanı Övmekten başka yayın yapamaz hale geldi..Suriyenin Rusyaya satılması ve çok kutuplu yeni dünya sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğanın düşüncesindeki yenidünya sistemiyle çelişmemekte bilakis uyum sağlamaktadır. Bekleyip görelim…

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2086

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.