Bugün: 21.09.2021

Sürgündeki Gençlik!..

Doğru Bilgi Doğru Zamanda Verilmediğinde Sorunlar Büyür.

SÜRGÜNDEKİ GENÇLİK
Bu makalemizde aile ve ailedeki sorunlarla birlikte ergenlik konusunu da ilk kez inanç ve örfümüze göre ele alarak halkımızın istifadesine sunmayı hedefledik. Doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Bu bilgileri aile ebeveynleri gibi aile bireylerininde bilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Ailelerin Güzel İnsanları Ebeveynler
Unutmayınız ki sizlerde çocuktunuz. Çocuklarınızın hallerinden anlamaya çalışınız. Dönem farkıyla bugün eskiden daha iyi bir şekilde bilgilere ulaşabiliyor ve bilgi toplumu olmak için daha kolay çalışmalara girişebiliyoruz. Dün sizlerin yaşadıklarını bugün çocuklarınız yaşamaktadır. Bu konuda otorite üzerine düşen görevi yerine getirmiş değil getirebilecek durumdada değildir. Çünkü hurafeler bazı organizasyonların önünü kesen en büyük faktörlerdir. einstein diyor ki; Ön yargıyı parçalamak Atomu parlamaktan daha zordur.

“Ön yargı savunma refleksini geliştirir. Savunma refleksi bilgi edinmeyi engeller. Bilgi edinemeyen birey ve toplumlar gelişemezler”. A.Baboli

Sevgili Gençler
Ergenlik çağındasınız. Kendinizi sıkıntılı, kızgın, üzgün, ihmal edilmiş, anlaşılamıyor hissediyorsunuz. Peki, bunu % 80 herkesin yaşadığını biliyor musunuz? Belki de kendinizi herkesten uzak tutarak sorunu uzatıyorsunuz. Bilmeniz gereken diğer konu ise sorunu uzatmak ilerleyen yıllarda felaketlerle karşılaşmak demektir. Yapılması gereken ilk iş ise, şüpheniz olduğu andan itibaren hemen bir uzmanına( Hekim) başvurmak ve tıbbi tedavilere başlamak olmalıdır.

Gençlik sürekli olarak tazelenen bir fide gibidir. Eğer fideye bakım yaparsanız meyve verecek duruma gelir bakımı olmayan fide şartlara göre meyve verecektir.

Günümüzde gençlik en değersiz varlık olarak görülür. Evladı olmayan bir anne-baba çifti evlatları olursa neler neler yapabileceklerini akıllarından geçirirken evlatları olduğunda ise panikleyerek nasıl yetiştireceklerini düşünmeye başlarlar. Genel olarak ta tercih ettikleri terbiye sistemi şiddet sistemi olur. Dayak, bağırmak, çağırmak, aşağılamak vs.

Dünya milletleri ile Türkiyedeki yöntem aynı. Oysa gençlerimizden sevgi ile beraber saygıyı esirgemezsek bu gençlerin mükemmel büyükler yetişkinler olması işten bile değildir. Korkularla yetiştirdiğimiz gençlerimizin delikanlılık dönemlerinde aksi hareketlerde bulunmayacaklarını beklemek saflık olsa gerek. Ailede özgürlük yok. Okulda özgürlük yok,  Askerde özgürlük yok. Tutsak olarak yetişen insanların dünyaya örnek bir toplum olmaları veya örnek bir toplum kurgulamaları mümkün değildir.

Müslüman topluluklarda anne-baba ve çocuk ilişkileri diğer toplumlarda olan gibi olmamalıdır. Mevcut terbiye sisteminden uzaklaşmak ve çocuklarımızı bize cazip gözüken batı metoduyla mı yetiştirelim derken çocuklarımızla aramızdaki edep perdesini kırıyoruz. Ebeveyn çocuk arasındaki edep perdesi kırıldığında o toplumu uçuruma göndermek için sadece bir seferlik üflemenin kaldığını bilmeliyiz.

Anne ve baba çocuklarıyla belirli zamana kadar ilgilenebilir..Ondan sonra Devletin devreye girmesi gerekmektedir. Çünkü Ebeveynlerin ilerleyen yaşlarda çocuklarının bu sorunlarına eğilmeleri bazı sıkıntıları da berberinde getirir..Ebeveynlerin çocuklarının normal bir sistemle eğitilmelerini istedikleri mutlaktır. Ebeveynleri aşan noktalarda otorite devreye girerek ebeveyn üzerindeki yükü paylaşmalı veya almalıdır.

Devlet iki Organizasyon Oluşturmalıdır.

Bilgilendirme Organizasyonu.
Danışmanlık Destek Organizasyonu.

Bu organizasyonları Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık Bakanlığı ve Kadın Aile Bakanlığı ortak yürütmelidir. Ülkemizde ergenlik sorunu temel sorunlardan bir tanesidir. Ancak siyasilerin bildikleri halde bu soruna eğilmemelerinin nedeni bu konu kolay maniple edilebilecek olan bir konu olduğundandır. Oysa bir şekilde bu büyük sorunu masaya yatırmalı ve halletmeye çalışmalıyız. İnanıyorum ki gençlerimiz kadar yetişkinlerimizin de bu konu hakkında doğru bilgileri yoktur.

Bundan dolayıdır ki birçok sıkıntı daha bu yaşlardaki bilgisizlikten kaynaklanarak devam etmektedir. Ergen dönemindeki kız veya erkek kendi durumunu bilmediğinden ve kulaktan duyma birtakım doğru yanlış bilgilerle hayatına devam etmektedir.

Günüz gençlerinin çoğunda sorun olmakla beraber çoğunda da sorun yok bilgisizliklerden kaynaklanan psikolojik sıkıntılar var. Bağnazlık ve bilgisizlik en büyük engel olarak karşımıza çıkmaktadır..Toplumumuz bu konuda Hekime başvurma hekime sorunlarını açma noktasında sıkıntılıdır. Bilge aileler dışında tüm aileler bu konuda baskıcı ve bağnazdır. 

İlerleyen Yaşlarda bu durum intiharları bile getirebilmektedir. 


Doğru bilgi doğru zamanda (10-14 yaş aralığı) verilmediğinde ilerleyen yaşlarda başta fuhuş olmak üzere uyuşturucu ve diğer kötülüklerin gelebileceği bilinmelidir. Milli Eğitim  dediğimiz bunun içindir..Öğretecek Eğitecek Ergenlik bilgisizliği bir Eğitim sorunudur.. Devletin bu konudaki zaaflarını gidermek için aileler çocuklarını belirli aralıklarla bir hekime göstermeli ve hekim yardımı almalılar..Unutmayınız ki gençlerimiz bu konuda büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Ayıptır mantığı ile gençlerimizi kendi çaresizliklerine terk ediyoruz. Bazı gazetelerin köşelerindeki ipsiz sapsız ve yönlendirici bilgiler gençlerimizin bu konudaki bilgi kaynakları olmuştur. 


Milli eğitim bakanlığı Kadın ve Aile bakanlığı ve Sağlık bakanlığından oluşması gereken Bilgilendirme Destek organizasyonu bir an önce faaliyete geçirilmelidir.. 


Yüzyıllar önce sürgüne gönderdiğimiz gençliğin sürgününe son vermek Temennisiyle Kalın Sağlıcakla..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2914

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.