Bugün: 21.09.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • Ramazan Ayına Kavuşanlara Müjdeler Olsun

Ramazan Ayına Kavuşanlara Müjdeler Olsun

İnsanlara hitap edenler soğanın cücüğünü anlatmak yerine soğanın acı kabuklarını anlatmayı tercih etmektedirler.

Muhterem Müslümanlar

İslam alemi dünden bugüne olaylara bakışı aslından kayarak olması gereken normların dışına çıkmış ve bu çıkışlarında delillendirilerek kabul edilmesi sağlanmıştır.
Ramazan ayı ve oruçta bunlardan bir tanesidir.

İnsanların kurtuluşuna vesile olan namaz eylemi yok edildiği gibi İnsanların temizlenmesine sebep olan oruç eylemi de yok edilmiştir.

İnsanlara hitap edenler soğanın cücüğünü anlatmak yerine soğanın acı kabuklarını anlatmayı tercih etmektedirler.

İslam alemi ne yaptığını bilmeyen ve ne yapacağından habersiz bir vaziyette yeni bir Ramazan ayına başlamıştır. Yine eski masallar yine eski salla sallalar devam edecektir.

Muhterem Müslümanlar
Ramazan Ayı ve Oruç Kur anı kerimde Nasıl anlatılmaktadır.

Bakara-183- Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

Bakara-184- (Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Bakara-185- O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayıracak olan, hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur`ân onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun. Kim de hasta yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diler zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah`ı tekbir etmenizi ister. Umulur ki şükredersiniz.

Bakara-186- Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler.

Bakara-187- Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız, size helâl kılındı. Onlar,
sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah`ın sizler için yazdığını isteyin. Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikden size seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla beraber siz mescitlerde îtikaf halinde iken onlara yaklaşmayın. Bunlar, Allah`ın sınırlarıdır, sakın onlara yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki sakınıp korunsunlar.

Tevbe-112/Ahzap-35/Tahrim-5/Nisa-92/Maide-89-95-96/Mücadele-4

Kuran ı kerimde oruçla ilgili ve Ramazanla ayetler bunlar. 

Muhterem Müslümanlar 
"Ramazan" Kelimesini tahlil ettiğimizde

Ramazan, رَمَضَ ra-ma-da kelimesinden alınmıştır: رَمَضَ / يَرْمِضُ / رَمَضًا

Ramad (رَمَضٌ); (aşırı sıcak sebebiyle taş ve toprak için) kavrulma, yanma. Güneşin şiddetli ısısından dolayı taşların son derece kızması, anlamına gelir.

Bu şekilde güneşten yanmış pek kızgın yere de, "ramdâ" (رَمْضَاء) denir.

Dolayısıyla Ramazan, ramdâ`dan yanmak anlamında, ra-ma-da fiilinin masdarıdır. Yani "kızgın yerde yalın ayak yürümekle yanmak" demektir.

رَمَضَتْ قدَمُهُ (Ramada`t kademuhu) denilir ki; yani "kızgınlıktan ayağı yandı" demektir.

"Ramazan" kelimesinin öncesine "Şehr" (ay) muzâf yapılarak "Şehr-i Ramazan", bu aya özel isim yapılmıştır. Çünkü bu ayda açlık ve susuzluk hararetinden ızdırap çekilir. Ya da oruç harareti ile günahlar yakılır.

Buna göre kim ramazan ayına erişirse o ayda tüm şekilsel ibadetlerini artırsın. Bu ibadetler arasında namaz ve oruçtan sonra en önemlisi insanları vahye davet etmektir. Çünkü ramazan ayı kur an ı kerimin indiği aydır. Ramazan ayının içerisinde kadir gecesi vahyin insanoğluna yol göstermek için inmeye başladığı gecedir.

“Doğrusu biz Kur’an’i Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü is için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” (Kadir, 1-5).

Demek ki ramazan ayına bu iltifatı veren kadir gecesidir. Bin aydan daha hayırlı olan bu gece ramazan ayının içerisinde gizlenmiş bir gecedir. 27 yi 28 bağlayan gecenin kadir gecesi olduğu iddiası “hurafe” dir.

Bin aydan hayırlı olan bir geceyi bulabilmek ve o gecenin gününde oruç tutabilmek insanları Allah cc kitabına vahye davet edebilmek için tüm ramazan ayını oruçla ve davetle geçirmek gerekir.

Günümüze “mukabele” adıyla giren uygulama maalesef davetin yerini tutacak bir uygulama değildir. 
Vahyi Arapçasından okuduğumuz gibi ne dediğini anlayabilmek için kendi dilimizle de okumalıyız.

Mukabele uygulamasının vahye davet olabilmesi için okuduğumuz ayetlerin manalarını da meallerden okumalıyız. 

Muhterem Müslümanlar
Herkim ramazan ayında düşünsel ve şekilsel ibadetlerini çoğaltır ve insanları Allah cc vahyine davet ederse ramazanın sonunda bayram yapma hakkına sahip olur. 

Zira bayram günahların yok edildiği günah hanesine sıfırın yazıldığı bir ayın sonundaki gündür. 

Eğer vaizlerimiz, davetçilerimiz, hatiplerimiz bu gerçeği dikkate alarak ramazan ayını insanlara anlatırlarsa işte o zaman oruç tutmak için tüm insanların seferber olacağını göreceklerdir. Çünkü ramazan ayıda oruçta kadir gecesi de insanlara verilen lütuflardır.

Bu gerçekleri duyan bu gerçeklerden haberi olan herkesin bu ay içerisinde Allah ın kitabına daveti en üst seviyeye çıkaracağından kimsenin şüphesi olmasın. Hurafe düşüncelerden kurtulmak gerçeklere sahip olmakla olur. Rabbimiz bizi aydınlanan insanlardan eyleye..


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4641

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.