Bugün: 21.09.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • Maden Kazalarının Sebepleri Nelerdir

Maden Kazalarının Sebepleri Nelerdir

Eğitimsiz bir toplumun çektiği sıkıntıları çekiyoruz

MADEN KAZALARININ ÜÇ SEBEBİ VAR

1-İşletme Hataları
2-Denetimsizlik Hataları
3-Eğitimsizlik Hataları

Tüm maden kazalarında bu üç hata çıkmaktadır.

32 yıl kaldığım Zonguldakta defalarca maden kazalarıyla karşılaştım. 1983 Armutcuk Müessesesindeki grizu faciasında Kurtarma işlemlerine yardım etmek için yeraltına inmiştim. O dönemde işçi değildim. Ancak Askeri mesleğim İtfaiyeci olduğu için kurtarma çalışmaları hakkında bilgim var diye yeraltına inmiştim. Oysa yeraltı farklı bir dünya yeraltını bilmeyen ve madenler konusunda eğitimsiz olan kimselerin yeraltında kurtarma yapmasının mümkün olmadığını yerinde gördüm. sadece yaralı ve Ölüleri battaniyelerle dışarı taşıyabildik.

Bu olaydan yaklaşık bir buçuk yıl sonra Aynı Müessesede madenci olduk.

Taş kömürünün her alanında çalıştım veya merakım doğrultusunda özel ilgilendim.

Yukarıda Üniversitelerin ve Çalışma bakanlığının tespit ettiği üç hatanın gerçekten doğru olduğunu yaşayarak anlayanlardanım.

Soma da maden kazalarının en kötüsü ile karşılaşıldığını görüyoruz. Patlamalardan sonra meydana gelen yangınlar Karbonmonoksit ve dioksit gazlarının yayılması söz konusu olduğundan canlı kalma imkanı oldukça azdır. Ancak yangına ters yönde kalan işçiler bir süre canlı kalabilirler. Ancak patlamalarla oluşabilecek göçükler havanın yönünü değiştirmesiyle kurtarma ekiplerinin fark etme imkanları olmadığı durumu ortaya çıkartır.

Bir takım barajlar yapılarak hem hava yönlendirilir hem de yangın mahalli kontrol altına alınır. Yapılan bu barajlarla bazı yerlerdeki işçileri canlı olsalar bile ölüme sevk etmek mecburiyetindesiniz.
 

Soma da aynı sistemle kurtarma çalışması yapıldığını düşünüyoruz. Havanın istikametinin değiştirilmesiyle arzu edilen sayıda canlı kurtarmaya çalışıldığıdır. Tabi ki umut kesilmez. Hava gittiği yerlerde canlı kalma imkanı mutlaka vardır. Günlerde geçse canlı kalınır. Ancak ocak yangınlarını bir anda söndürme imkanı yoktur. Yangınlar aylar sürebilirler. Barajlar yapılarak su basma yöntemi yangın söndürmelerinde en etkili yöntemdir. Zaten maden Mühendisleri bunu çok iyi bilirler.

Burada şunu söylemek lazım ki kaza meydana geldikten sonra kurtarma işlemlerini iyi yapar hale geldik. Ancak kazaların meydana gelmemesi için İnsanın değerli bir varlık olduğu noktasında devlet olarak sıkıntılarımız vardır. Bir otorite düşünün ki hizmet etmek mecburiyetinde olduğu insanları ömür boyu hapse atmak için yasalar çıkartabiliyor. Devletin çatısı insanı en değerli varlık olarak algıladığında yukarıdaki eksiklikleri giderilmesi kolaylaşacaktır. Maden kazalarında sıfıra inmek diye bir durum bilimsel verilerde söz konusu değildir...

 

Toplumsal olarak eğitilmeye muhtacız. Otorite olarak denetimleri insani noktada değerlendirmek zorundayız. İşletmeler olarak sürekli kazan kazan mantığından vazgeçmek zorundayız. Kapitalist değerler yerine vahyi değerleri öncelemeliyiz. Gözlem alanımızdaki varlıkların en değerlisi olan İnsana hizmet için yarış yapmalıyız.

 

Gaz sensörlerini nefesliklerden uzaklaştırarak çalışan ustalar mevcuttur. Bu durum TTK da olduğuna göre özel sektörü varın siz düşünün. Toplumsal eğitimsizlikler kazaların başlıca sebepleridir.

Tekrar edecek olursak
İşletme hataları kapitalist düşüncenin versiyonudur.
Denetim hataları otoritenin eksikliğidir
Eğitim hataları Toplumsal sorundur

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5488

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.