Bugün: 22.09.2021

KPSS mi? Üniversite mi?

Gençlerimizin Üniversiteyi kazanmalarının hiçbir değeri yok.

2001 dünyasına göre ayarlanmış KPSS Üniversitenin önüne geçmiş ve vatandaşı perişan etmektedir. 2001 Türkiyesinde üçlü koalisyonun birbirlerine güvensizlikten dolayı geliştirdikleri KPSS sistemi parti hükümeti tarafından da ölümüne uygulanmaktadır.


Gençlerimizin Üniversiteyi kazanmalarının hiçbir değeri yok.

Yıllarca okullarda dirsek çürütenler okullarını başarı puanlarıyla bile bitirseler fark etmemektedir. Çünkü PKSS sistemi içerisinde bu gençlerin başarıları yok olup gitmektedir.


Hükümet bu gibi absürt uygulamaları hala daha devam ettirmektedir.
2001 Türkiyesinde ABD tarafından atanan ve Süper vali gibi görev yapan Kemal Dervişin Çıkarttığı yasalarla Tarım ve hayvancılığımız iflas etmiştir. Tek başına 11 yıldır iktidar olan AKP hükümetlerinin bu uygulamalara devam ederek ülke halkının perişan olmasına sebep olmuştur. Bir yılda tere yağı % 100 e yakın zamlanmıştır. Böyle bir tarım bakanı başka ülkede olsa Vatana ihanetten ömür boyu hapis cezası yer.


KPSS denen ne olduğunu kimsenin bilemediği uygulama çağdışı bir uygulama olduğu gibi binlerce insanın gencin hayatının sönmesine de sebep olmuştur. Maden mühendisinin Güvenlik görevlisi olarak çalıştırıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Maden mühendisliğini okuması bu vatandaşa kar kalmıştır. Sadece diploması vardır..Çünkü lise mezunlarının yaptığı işi yapmaktadır. Bunun sebebi KPSS sistemidir. Bu sadece bir örnekti. Böyle binlerce örnek vardır..


Peki, madem böyle Üniversitelerde KPSS dersleri de verilmeye başlansın.
KPSS yi başarıyla geçenler atansınlar. Öyle değil mi aslanı kuzuya köle haline getiren bu KPSS sistemini kim nasıl kaldıracaktır. Bu ülkede herşey Sayın Başbakana bakıyor. Sayın başbakan üretecekse üretecek..Aksi halde ne Hukümette nede AKP içerisinde Üretecek zeka kalmamıştır. Mazaallah Başbakan gidiyorum dediğinde 2001 yılının çok daha öncesine döneceğiz demektir.


Başbakana ulaşamıyoruz. Eğer yolu düşerse bizde önüne geçip birlikte bir çay içelim davetinde bulunacağız ve dertleşme imkanı bulacağız. Bu başbakanın acziyeti değil çevresindekilerin acziyetidir. Sağlıkta 2015 eskiye dönüş yılı olacaktır. Çünkü sağlık ta dönüşüm projesi neticelenemezken bakanı götürdüler. Hergün eskiye bir adım giden uygulamalarla karşılaşılmaktadır. Hastalık Teşhis Merkezleri vakit geçirilmeden kurulmalıdır. Sağlıkta vurgunun sadece adresi değişmiştir.


KPSS uygulaması AKP nin İl ve İlçe teşkilatlarını da günah keçisi haline getirmiştir.
Tek başına iktidar olan AKP nin il ve ilçe başkanları tek kişiyi işe yerleştirecek güce sahip değillerdir. Böyle bir sorunla karşılaştıklarında ise yalan söylemekten başka çareleri yoktur.


Çalışma bakanlığı ve çalışma hayatında tek adım atamayan hükümetin bu konular üzerinde yoğunlaşması da söz konusu değil. Çalışma hayatına binaen çıkartılması gereken bir sürü yasa vardır. Örneğin “TERSANELER” yasası hala çıkmış değil.


Yılda 400 ila 450 Milyon zarar eden TTK nın eskimiş yasası ve hantal yönetimi yasa değişikliği ile kaldırılarak TTK da işçi sayısı 25 bine Çıkarılabilir ve zarar ya ortadan kalkar veya minimize olur. Çalışma hayatında TAŞERON sistemi yer bulabiliyorsa burada adaletten söz etmenin hiç bir mantığı yoktur. Hükümetin başarısız olduğu noktalardan biriside Çalışma hayatı ile ilgili gerekli yasaları çıkartmamış olmasıdır.


KPSS kaldırılarak Üniversitenin değeri ortaya çıkartılmalıdır.
Bu sıkıntıdan Türkiye en kısa zamanda kurtulmalıdır. Ya KPSS veya Üniversite diye bir karar verilmelidir. YÖK ne iş yapar merak ediyorum. Dün bahanelerin YÖK yönetimi üzerinde yoğunlaştığını biliyoruz. Ancak 3-4 yıldan beri YÖK adeta YOK luğu yaşamaktadır. Becerisi olmayan projesi olmayan insanların nerede olursa olsun başarılı olma şansları yoktur.

KPSS yerine TS.TM. FM Ayrı ayrı imtihan sistemleri geliştirilmelidir.

Lise ve ortaokullar için ise imtihan kaldırılmalıdır

Hükumet milli eğitimde 2 adım ileri 3 adım geri yöntemiyle çalışmaktadır.

Ne okulların fiziki şartları ve nede kitapların bedeva verilmeleri sistemi güzelleştirmeyecektir. Sistem hala daha “seküler” gençler yetiştirmeye devam etmektedir. Belediye otobüslerinde lise talebelerinin 70-80 yaşlarındaki yaşlılara yer vermediklerini hergün görmekteyiz. Eğitimden sorumlu olanlar bunun sebepleri üzerinde durmamaktadırlar. Oys ilkokul 1.sınıftan itibaren tüm sınıflarda okutulması gereken 2 derse şiddetle muhtacız. Davranış bilimleri dersi ile Değerler dersi mutlaka ve mutlaka gerekli derslerdendir. 27 tane dersi olan bir milli eğitimin başarılı olabileceği düşünülemez. Bu derslerin yarıdan çoğunun vatandaşa ve devlete hiçbir faydası yoktur. Netice benim eleştirilerimi doğrular niteliktedir.Milli eğitimde hala daha insanın yaratılışı konusu Yahudi teorisine göredir.

YÖK İlahiyat fakültelerine Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerine koyarak zenginleştireceğine birilerinin arzu ve istekleriyle felsefe derslerini kaldırarak etkisizleştirme yönetimini tercih etmiştir. Bu akıl kimseye fayda vermeyecek bir akıldır. İlahiyatların vakit geçirilmeden Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleriyle tanımla ve niteleme olarak buluşturulmalıdır. Fizikten, kimyadan ve biyolojiden anlamayanların başta Allah cc kitabı kura nı kerimden anlamayacakları gibi hayatı tanımlamaları da yetersiz olacaktır. Bugün ilahiyat fakülteleri islamın tarih yorumu üzerinde ders verirler. Burada da genelde hurafelerin dine kopyalanması üzerinde durulur. İşte etkisiz ve niteliksiz ilahiyat fakültelerinin acınacak durumu budur.


Netice olarak bir makale de tüm bahsettiğim konular hakkında reçete sunma imkanımız yoktur. Ancak konumuz olan KPSS nin derhal ivedilikle kaldırılarak üniversitelerimizde okuyan talebelerimizin okuma kalitesi hesaba alınmalıdır. YÖK artık ya olsun ya da YOK olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4504

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.