Bugün: 05.12.2021

Karadeniz İzlenimleri

Türkiye Artık Tek Vucut Düşünebiliyor

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sakal

Samsun
24 Haziran Seçimlerinden Sonra Toplumsal analiz sebebiyle bir dizi ziyaretlerde bulunduk. Gördüğümüz manzara bir açıdan bizi memnun etti. Ülkemizin her köşesinde insanlar çok sayıda konuda ortak düşünebiliyorlar. Bu durum geleceğimiz için önemli verilere sahip. Samsun ziyaretimizde her çeşit düşünce ve kültüre sahip çok sayıda insanla görüşme imkanımız oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğana olan desteğin Ak-Partiye olmadığını birkez daha gördük. Hatta çok sayıda kişi Ak-Partiye bu şartlarda sonkez oy verdiğini beyan ediyordu.


Ak-Parti teşkilatlarıyla birlikte vekillerden ve bakanlardan memnun olan hiç kimseye rastlamadım. Bu durum Ak-Partinin aldığı oyunda Erdoğandan kaynaklandığını belli etmekte. Belediyelere toplumun tüm kesimleri aynı düşüncelerle bakmakta. Yolsuzluk Rüşvet İhale Paranın döndüğü ve bir şekilde yenildiği yer olarak bakıldığını gördüm.


Vatandaşlarda öylesine orijinal fikirler var ki bu fikirler bir şekilde Ankaraya ulaşabilse Türkiye her açıdan fersah fersah mesafe alırdı. Kamu yönetiminin kokuşmuşluğu vatandaşların canına tak dedirtmiş. Çok sayıda kişi Ak-Partiliyim ancak Ak-Partiye oy vermedim diyor ve Avukatlardan sitem etmeye başlayarak tüm kurumların vatandaşı soyulacak keriz olarak gördüklerini sıralıyor.


Samsunda Tarım Bitmiş Durumda
Çok sayıda vatandaş kara kara düşünüyor. Tarım alanları imara açılarak tarım yapılacak yer neredeyse hiç kalmamış. Termeden Engize kadar tarım alanların parselasyon yapılmış inşaatlar devam etmekte. Bu gidişle ürettiğimiz sebze ve meyvelerin artık ithal edileceğini söyleyen Samsunlu bu konuda Ankaranın menfaatin önüne geçemediğini söylüyorlar.


Samsunluların Dere Problemi
Termeden Engize kadar derelerin tehlike saçtığını söyleyen samsunlular her yağmur yağdığında dağlardan gelen 2..3 metrelik yılanların ahırlarına evlerine garajlarına kadar girdiklerini söyleyerek derelerin biran önce ıslah edilmelerini istemekteler. Ancak ıslah edilen derelerin yağmurlarda bir işe yaramadığını söyleyen samsunluların Türkiyenin dere ıslah projesi yok mu diye de soruyorlar. Derelerin başlangıç yatak genişliği ile denize düştüğü yerdeki genişliğin akılları durduracak şekilde planlandığını söyleyen samsunlular derelerin baş tarafının yatak genişliği 5 metre ise oto yol altları ve denize döküldükleri yerlerin 1,5 -2 metre gibi olduğunu söylüyorlar.


Samsunlunun Amasya ve Tokatlı ile aynı düşündüğü konu ise Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin gerekeni yapmaması halinde Türkiyeyi büyük sorunların bekleyebileceği ve Türkiye ileriyi görüp gidemeyecek duruma geleceğidir diyorlar. Erdoğanın 16 yıl boyunca sorunları öteleyerek Başkanlık sistemini adres göstermesinin neticesi olarak yığınlarla sorunu çözmek zorunda olduğunu açık bir dille söyleyebiliyorlar.


Kısacası hem hükumetten hemde belediyelerden beklentiler oldukça çok. Allah Erdoğana kolaylık vere..

”Bir sonraki makalemiz Amasya Taşova ve Erbaa İzlenimleri olacak inşallah”.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 808

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.