Bugün: 26.02.2021

İşte Seçim Analizi

Tüm Seçimleri Bilen Bir Kişinin Seçim Analizi Farklı Olur
“””””2015 ten 2018 e Seçimler””””””

Seçimler bir ülkenin tıkanan dinamiklerini harekete geçiren en önemli halk olaylarıdır. Türkiye 2015 e geldiğinde gezi olayları peşinden 17-25 Aralık Peşinden iki seçim derken Hükumet Halkı Unutmuş bir şekilde 2015 e gelinmişti. 7 Hazirandaki faturayı önceden söylemiştik. Tıpkı bugünkü sonuçları söylediğimiz gibi.

Muhalefet Sorunu

Deniz Baykaldan sonraki CHP ile HDP/PKK yı aynı kefede değelendirmeyenlerde bu seçimlerde yanılmışlardır. CHP seçmeninin bir bölümü hainlerle aynı saflarda yer alabilmektedir. Sırf Erdoğan ve Ak-Parti düşmanlığı değil. Hazineyi soymak için yapılan bir ritüeldir bu. Türkiye bu durumu bundan sonra daha iyi görecektir. CHP liler yıllarca bu ihanetin faturasını üzerlerinden atamayacaklardır.

Beni Rahatsız Eden Bir Konu Var
Hükumet ve Sayın Erdoğan 2015 Peşinden 15 Temmuz Peşinden Referandum ve 2018 sürecini neden okuyamadı. 

2015 Haziran seçimlerinde doğruları söyledik diye AKP liler bizi düşman ilan ettiler. Hazirandan sonra Hükumet mesaj alındı demişti. Kasım seçimlerinde mesaj alındığı düşüncesiyle Vatandaş yine Ak-Parti dedi. 15 Temmuzun oluşturduğu havayı değerlendiremeyen Ak-parti Referandumu kıl payı aldı. Aslında herşey Referandumda belli olmuştu. Kasım 2015 seçimlerinde vatandaşa vaad edilen reformlar Bakanlık düzeyinde değerlendirilerek yapılacaklardı. Ancak bırakın reformu anlamadığımız bir şekilde ülkeyi çeteler yönetmeye başladı. 

Karayolu Taşımacılığı Yönetmeliği Marmarada neredeyse herkesi mağdur etti ve etmeye devam ediyor. Yönetmeliğin 61. Maddesini kim uygulayacağı belli olmadığı için çok yerde uygulanamıyor. Fatura vatandaşa kesiliyor.

Ak-Parti İl ve İlçe teşkilatları kapılarını vatandaşalara kapatıyor. Ağza alınmayacak ifadelerle maalesef vatandaşlara mesaj edilir hale gelinmişti. 

Valiler kaymakamlar birim müdürleri koltuklarına yapışıp kalmış vatandaşların dertleri yığın haline gelmişti.

FETÖ cüler elini kolunu sallayarak kaçarlarken fatura alt kısımdakilere kesiliyor. Sahte veya bilinçli kurulan şirketlerle Hazine boşaltılıyor.

Çok sayıda AKP li Belediye İhalelerini PKK yandaşları şirketlere verebiliyor. 

Enflasyon İşsizlik yükseliyor Ankara Ekonomi yönetimi sadece seyretmekle kalıyor. 

AKP ye ve Erdoğana Küfredenler Kamu Kurumlarında Üst Düzey Yerlere Atanabiliyor. 

Halk Jandarma kaldırılsın diyor hükumet Jandarmaya personel alınacağını ilan ediyor.

16 Ocak 2003 de Çıkarılan Kamu Yöneticilerini Şikayet Yönergesi çıkartılma gerekçesi olan kamudaki suçlulara zırh oluşturmaya devam ediyor. 

Plakalar değiştiriliyor Şoförler ve Otomobilciler Cemiyetine 30 TL haraç yatırılıyor. Aynı cemiyet sokaklardaki araçları polislere çektirerek karşılıksız yani haksız kazanç elde etmeye devam ediyor. Yedi emin Otoparklar karşılıksız para kazanma şirketlerine dönüşmüş durumda. 5 dakika da aracın sahibine ulaşmak varken araç kaldırılarak birilerine menfaat sağlanmakta. Vatandaşlar mağdur edilmekte. Evimin önünden polisler tarafından GASP edilen aracım 10 yıldır bu çete tarafından yedi emin otoparkında çürümektedir. Benim gibi yüzbinler mağdur durumda.

Halk perişan yönetsel erkler hallerinden memnun. İktidarda Ak-parti mi var Demirel mi var adeta belli olmaz duruma geliyor.

Üç tane TV kanalı feveran ediyor, Hükumet hemen yasakçı zihniyetle yasa hazırlamaya başlıyor. Bu gidişle boşanmayan AİLE kalmayacak. Evlilik yaşı başta olmak üzere kadına pozitif ayrımcılık veren yasa, nafaka ve tazminat sistemi aileleri yıkmaya devam ediyor. Bir tokadın 24 sene cezası olduğu bir ülkede artık tokat yerine silahlar veya kesici aletlerle hayatlar söndürülüyor. 

Ak-partiyi tuzağa düşürenler ne yazık ki Ak-partinin öz kulları mesabesinde değerlendiriliyor. Nereye elini atarsan kokuşmuşluk zirvede. Sanki bu ülkede 16 yıldır Ak-parti değilde Demirel iktidarı var gibi.

Kısacası vatandaşın sahibi kalmadı anımsatılarak Erdoğan ve Ak-partinin kuyusu üç zırhla korunan oligarşik bürokrat (memurlar) tarafından derince kazılıyor. Bu durum beni cidden rahatsız ediyor.

Tüm bunların sebebi yüzyıllık kalıntıların reform yapılarak temizlenmemesindendir.

Seçimlere gelince Erdoğanın Referandumdan bir puan fazla alarak kazanacağını zaten duyurmuştuk. Erdoğana oy verip Ak-partiye vermeyeceklere gelince, bu kimseler Erdoğan sevdalısı olan ancak 2014 den sonra menfaat gurupları tarafından Ak-partiden uzaklaştırılan kimselerdi. Belliki Sayın Erdoğanın sarayında kripto menfaatçılar danısmanlık koltuğunda oturarak sayın Erdoğanı yanlış bilgilendirmişlerdi. Erdoğan Öz Sevdalılarını acımasız eleştirmiş hatta neredeyse hain ilan etmişti. Oysa MHP kadroları ve oylarının çoğunluğunun FETÖ cülerden olduğu biliniyordu. MHP nin oyu % 4.5 gibi kalmıştı. Ak-partinin özleri olan küskünler Cumhur ittifakının diğer ayağı MHP yi tercih ederek TBMM deki sandalyelerin 301 altına düşmesini önlemişlerdi. Yani % 7 gibi oy Ak-partililerin MHP ye emanet verdikleri oylardır. 

MHP çok çalışmalı ki kaptırdığı % 10 civarındaki oyun bir bölümünü geri alabilsin. Ak-parti çok çalışmalı ki % 7 lik küskünlere başkaları eklenmesin. Durum ciddi. Mesaj alınmışmı alınmamış mı şimdilik belli değil. Ben Sayın Erdoğanın yerinde olsam  Ak-parti yönetimine bir tane milletvekili almam. Yönetimi Türkiyenin her bölgesinden çalışkan heyecanlı kimselerden oluştururum. Yine Sayın Erdoğanın yerinde olsam İllerin yönetimini Vekillere vermem. İlleri Valiler ve İl Başkanları eş-güdümle yönetmeli vekiller bunların hizmetinde olmalı.

Halen çok sayıda bakanlık CIA güdümünde. Bunların başında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Enerji Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı gelmekte. Tarımınız yoksa tarımda dışa bağımlı olduğunuzda çöküşünüz yakın demektir.

Buradan Üzülerek Söylüyorum

Reformlar Yapılmadan, Yönetim Küçülmeden, İş Büyütülmeden, Asla Olmaz Kata Olmaz. Sosyolojinin Olmazsa olmaz kuralı “sürekli reform”dur. Reformları yapmazsanız halkı perişan edersiniz halkta sizi yönetimden uzaklaştırır. İki iki daha dört eder kuralı işte bu kuraldır. Vesselam.


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 860

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.