Bugün: 24.10.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • Enerji Savaşları ve Türkiye

Enerji Savaşları ve Türkiye

Türkiye Tarihinin En Önemli "kilit" Noktasında. Türkiyenin Manevraları Dünyanın Geleceğini Belirleyecek..

Enerji Savaşları ve Türkiye

Türkiye Tarihinin En Önemli "kilit" Noktasında. Türkiyenin Manevraları Dünyanın Geleceğini Belirleyecek..

Türkiye bulunduğu coğrafya itibariyle çok yönlü düşünmek zorunda olan bir ülkedir. Türkiyeyi Yönetenlerin Uyanık Olması Türkiyenin coğrafya kozunu kullanarak gelecekte inisiyaf elde etmesi gerekmektedir. Dünya Politikalarını Belirleyen ülkeler arasında mutlaka ve mutlaka Türkiye de olmalıdır.

Suriye bazındaki olayların gelişim sürecine baktığımız zaman İran ve Rusyaya hak vermemek elde değildir. Batı dünyası Rusyaya bağlı kalmamak için enerji koridoru açmak istemektedir. Rusya ve iran bunu engelleyerek ayakta kalabileceklerini düşünmektedirler. ABD nin Irak Petrollerini elde etmesi bu kuyuların nöbetçiliğini İran a vermesiyle birlikte Amerikanın başta ingilizler olmak üzere batı dünyasına kazık atması anlamına gelmekteydi. Amerikanı çok yönlü (Takiyeci/yalancı) politikasıyla İranın Takiyeci/yalancı politikası örtüşüyordu. Nitekim ilerleyen süreçlerde ABD ile İranın müttefik olduklarını gördük.

Irak petrolü dünyanın en ucuz maliyetli petrolüdür. Ancak enaz petrol kadar değeri olan doğalgaz ortadoğudaki dengelerin bozulmasında öneme sahip.

Suriye Savaşının Nedenleri
ABD Hedeflediği gibi Irak Petrolünü ele geçirerek dünyayı yeniden dizayn etmeye başlaması İran ve Rusyayı İflasın eşiğine getirmişti. Batı Ukrayna olayından sonra Rusyaya bağımlı kalmamak ve doğalgazı farklı yerlerden temin etmek istiyordu. En cazip ve en ucuz doğalgaz rezervleri olarak katar doğalgazı bulunmaktaydı.

Batı katar doğalgazını Suriye üzerinden almak istiyordu. Bunun için de Esad gitmeliydi. Türkiye ise enerji koridororunda anahtar ülke olma peşinde koşuyor ve olması gerekenleri yapıyordu. Esadın ikna edileceğine inanan Türkiye Esadı ikna turlarına başlıyor ancak İran ve Rusya devreye girerek Esadın Suriye üzerinden batıya doğalgaz gitmesine karşı çıkıyordu. İşte Suriye savaşının çıkış nedeni.

Suriye de savaşın başlamasıyla Amerika bu bilinmiş rolünü oynamaya devam ediyor ne batı yanında ve nede Rus yanında gözükmek istemiyordu. Savaşın başlaması ve beklenmeyen bir kaos çıkmasıyla birlikte bu bölge üzerinde İngilizlerin oyunu sergilenmeye başlıyordu. Türkiyenin önü kesilmeli ve Türkiyenin etkinliği yokedilmeliydi. İngilizler çökmek üzere olan Esad rejimini ayakta tutabilmenin çarelerini arıyor ve netice itibariyle Rusya Suriyeye davet ediliyordu.

İngilizler ki İngilizler denilince tetikçileri Amerikayı ayrı tutamazsınız. Amerika ile İranın arası açık gibi gözüktüğü yıllara baktığımızda İran ile İngilizlerin kanka olduklarını görürüz.

Ortadoğuda oluşan yeni KAOS konseptinde Irak Petrolleri İran ve Rusya blokunun eline geçeceği endişesiyle hareket edilmiş ve Amerika İngilizlerin talimatıyla İranla stratejik ortak gibi hareket etmeye başlamıştır. Çünkü Irak petrollerini elde etmenin yolu Ortadoğuda KAOS Çıkartmaktan başkası değildir. İşte Suriye olayının başlangıcında Türkiyenin gayretlerinin İran tarafından boşa çıkartılmasının sebepleri Irak petrolü ve Katar gazıdır.

İranın yakın tarihinde Irakla savaşında İngiliz ve ABD nin Saddama destek Verdiği İsrailinde İrana destek verdiği hatta Tank ve Uçaklarının Tamiratlarını İsrail yaptığı bilinmektedir. Bu bağlamda İran garip bir geleneğe sahiptir. Müslümanların haricinde herkesi dost ve kardeş görebilen bir zihniyetleri mevcuttur. Uluslararası arenada İran yanlılarının Müslümanlar haricinde inansın inanmasın özellikle sol kesimle muhabbetleri Müslümanlarla Muhabbetlerinden çok daha samimidir. Bu durum Türkiyemizdede böyledir. Bundan dolayı İran kimseyi şaşırtmamış hatta şaşırtmaması da lazımdır. İranın Suriyedeki Binlerce Sünni halkın ölmesine bayram yaptığını söylememiz mübalağa olmaz. Baas rejimini ayakta tutmaya çalışmaları bu garip tutumlarının yansımasıdır.

Bugün Rusyanın Suriyeye Neden Girdiğini iyi Anlamalıyız
Suriyedeki Muhalifler Esadın İpini Çekmişlerdi. Esad düşünce Ortadoğuda KAOS Tamamen olmazsa bile büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak ve katar gazı Avrupaya Suriye üzerinden Suriye/Türkiye üzerinden ulaştırılmış olacaktı. İşte o zaman tek kutuplu dünya amerikanın önderliğinde yoluna devam edecekti. Amerika Bir taraftan petrol diğer taraftan doğalgaz olayına hükmedecek netice itibariyle petrolün varil fiyatını düşürecek doğalgazın metreküp fiyatını düşürerek Rusyanın tüm kozlarını elinden almış olacaktı.

Beklenmeyen KAOS Planları Alt üst Etti
Esadın kısa sürede çökeceğini düşünen batı dünyası Amerikanın batı dünyasına kazık atması anlamına da gelmekteydi. Ortadoğudaki bu büüyk KAOS tan en karlı ülkenin Türkiye olacağını düşünen İngilizler Ortadoğuya yeniden çıkartma yapıyorlardı. IŞİD/DAEŞ Bunun İçin Kurulmuş ve çok kısa bir sürede Ortadoğunun en büyük devleti konumuna getirilmişti. Bir düşünelim 60 bin Irak askeri Musul dan çekilmiş ve yerine 24 saatte IŞİD/DAEŞ Yerleştirilmişti.

Rusyanın Suriyeye Davet Edilmesi
İngilizler Esadın düşmesiyle Suriye de kurulacak yönetimin Türkiyenin kopyası olacağını düşünmüş olacaklar ki Esadın düşmemesi için Rusyayı Suriyeye davet etmişlerdir.

Rus Uçaklarının Türk Hava Sahasını İhlal Etmeleri
Rusya Ortadoğudaki bu durumu lehine çevirmek istiyor ve Suriyeye davet edilmesiyle birlikte giriyordu. İngiliz oyunu burada sa sırıtıyordu. Rusya IŞİD/DAEŞle mücadele için Suriyeye giriyordu. Oysa IŞİD/DAEŞ ve Rusyayı Ortadoğuya davet eden getiren ve savaştıranlar ingilizlerdi.

Rusya için bulunmaz bir fırsat doğmuştu. Ancak Türkiye bu konseptin içinde olmalıydı. Yani Türkiye AB blokunun yanında değil Rusyanın yanında ve Tek Kutuplu dünyadan ziyade çok kutuplu dünyanın oluşmasını istiyordu. İşte Rus uçaklarının hava sahamızı ihlal etmeleri bu bağlamda okunmalıydı. Hatta Putin, Suriye krizini Türkiye İran Arabistan ve Rusya olarak çözebileceklerini deklare ediyordu. Ancak ogün Türkiye bu olayı okuyamadığını düşünüyorum. Çünkü batı tüm güçleriyle başta PKK olmak üzere Türkiyeye ile savaşan terör örgütlerini besliyor ve tezhizatlandırıyordu. Bu süreçte Rusyanın uzattığı el geri eçvrilmemeliydi diye düşünüyorum.

Rusya Suriyeye girdiğinde Türkiyeye şu mesajları veriyordu; bizim Suriyede olmamız sizin sınırlarınızda yapılmak istenen kantonları yok edecek ve bundan Türkiye karlı çıkacaktır. Evet Rusya Türkiyeye diyordu ki Esad Dahil Suriyedeki tüm sorunların çözümünde Türkiye ile beraber her çalışmaya varız. Çünkü neticede Irak Petrolleri Yeniden ABD nin elinden alınarak İran Rusya ve Türkiye kontrolünde olacaktı. Batı Rusya İran ve Türkiyeye muhtaç olmaya mahkum olmaya devam edecekti. Ancak Türkiyenin korktukları da yok değildi. Türkiyenin yumuşak akrnı başta petrol ve enerjidir. Irak petrollerinin yeniden Rsuya ve İranın eline geçerek varil fiyatlarının yükseleceği korkusu Türkiyenin batı bloku ile hareket etmesini gerektiriyordu. Bana göre Rusya ve İran bu onuda Türkiyeye yeterince güvence verememiş olmaları Türkiyenin Suriye konusundaki tutumunun batı blokuyla kalmasına sebep olmaktadır. Bu durum bugün hala geçerlidir.

NATO ve Türkiye
Dünyadaki tüm olayların perde arkasında uyuşturucu üretme ve pazarlama koridorları mevcuttur. NATO nun uluslararası platformda uyuşturucunun dünyaya ulaştırılması rolü mevcuttur. NATO nun kuruluş ilkelerinin tersine Afganistanı işgal etmesinin nedeni talibanın yasakladığı uyuşturucu üretimini yeniden canlandırmak içindir. Dolaysıyla NATO bugün itibariyle Türkiye için cazibesini kaybeden bir kuruluş konumundadır.

Rusyanın Türkiyeyei ikna edememesi ve Türkiyenin de çok kutuplu hareket etmek istemesi Suriye krizinin bugünlere gelmesine sebep olmuştur. İngilizlerin kurguladığı bu oyun tüm hızıyla oynanmaktadır. Rusyanın DAEŞ le işbirliğine girmesi DAEŞ in elindeki silahların İngiliz ABD ve Rus yapımı silahlar olması DAEŞ terör örgütünün kimlerle ilişki içerisinde olduğunu göstermektedir. NATO ya sorsan DAEŞ le mücadele ettiklerini söylemekte. ABD Fransa Almanya İngiltere DAEŞ le mücadele ediyor gözükmektedir. Oysa Türkiye dahil DAEŞ le Mücadele eden tek ülke yok. Bugün IŞİD/DAEŞ Iraktada Suriyedede yoktur. İngilizlerin kontrolündeki örgüt bu bölgelerden tahliye edilerek yeni savaş alanlarına ki muhtemel Afrikaya gönderilmişlerdir. Irak ve Suriyede öldürülenler ise hıyarı görüp tuzu alıp giden zavallı Müslüman!.lardır.

Bu oyun İngiliz oyunudur. Amerika bir şekilde Irak petrollerini korumak için yeniden Irakta saf tutmuştur. ABD nin yeni başkanı Trump 6 trilyon dolar etmez Ortadoğu diyerek Teksasta bulunan petrolleri işleyeceği düşünülmekte ve hatta açıklamalarda bulunmaktadır. İngilizler AB blokundan ayrılarak AB nin biytirilmesi hesaplanmıştır. Yani önümüzdeki yıllarda Avrupa da kan gövdeyi götürecek ve bugün kaos ülkelerinden Avrupa giden göçler geri döndüğü gibi Avrupalılar göçmen konumuna gelebileceklerdir. Bunu bugün görmek anlamak mümkündür.

IŞİD/DAEŞ ve İngilizler
İngilizler DAEŞ i (IŞİD) Bilinçli bir şekilde Suriye ve Irakta Konuşlandırdı. Bu Konuşlandırmanın iki sebebi olabilir. Birincisi DAEŞ Uzun Soluklu Bir Örgüt olacak. Kökleri Yozlaşmış İslama Bağlı çok sayıda taraftarı olan bir örgüt. PKK dan daha Tehlikeli. Çünkü PKK Marksizm felsefesindedir. DAEŞ Türkiyenin Güneye doğru genişlemesini engelleyebilecek bir örgüt olarak bu bölgede konuşlandırıldığıdır. İkincisi ise Türkiyenin Suriyede etkin olmasına karşı IŞİD/DAEŞ örgütü kullanılacaktır.

Suriyede KAOS İçin İranın Olağanüstü bir gayreti vardı. Bu gayretin Irak Petrolleri ve Katar gazının batıya ulaşmaması temelinde olduğu her halükarda ortadaydı. Bundan dolayı İran İngilizlerin IŞİD/DAEŞ Kartını kendi çıkarlarına hizmet edebilecek kendilerine bu bölgeye müdahale hakkı verebilecek konumda görerek kabul ediyor ve okuyordu. Durum aynende gerçekleşti. Irakta kurulan Şİİ Terör örgütü de bu meyanda İngilizler ve Amerikalılar tarafından kabul görüyordu.

Ezcümle Dersek
Türkiye tüm olumsuzluklara rağmen durduğu yeri korumaya devam etmektedir. Katar gazinin Suriye Türkiye üzerinden batıya ulaştırılması gerekmektedir. Bu meyanda Türkiye İsrail ile birlikte hareket ederek enerjide kontrol noktası olmak istemektedir. İsrail ile yapılan barış anlaşmasını bu meyanda okumak lazım. Katar gazi ile Filistin gazının batıya ulaşması hem Türkiyenin düşünce ağına hizmet etmekte hemde batının Rusya bağımlılığını aza indirmektedir. Bu sorun henüz halledilebilmiş değildir. Suriye savaşının temelinde katar ve Filistin gazının olması sorunun çözümüne de engel teşkil etmektedir. Türkiye ve batının Esadın gitmesi şartı bu noktada okunmalıdır.

Türkiye Konumunu Değiştirebilir mi?
Türkiye henüz bu konumunu değiştirebilecek durumda değil. Çünkü Rusya ve İranın henüz Türkiyeyi ikna etmiş olduklarını düşünmüyoruz. İran Cumhurbaşkanı Suriye krizinin çözülmesinde Türkiye önemlidir derken aslında Türkiyenin ikna edilmesi katar ve Filistin gazının Suriye üzerinden batıya ulaştırılması düşüncesinden vazgeçirilmesi gerektiğini söylemektedir.

İngilterenin AB den ayrılmasıyla doğan zeminde Fransa ve Almanya AB nin iki lokomotif ülkesi Türkiye mi Terör örgütlerimi kararlarını verebilmiş değiller. Öyle zannediyorum ki TANAP Yani Türkmenistan ve Azarbeycan gazının Türkiye üzerinden Avrupaya ulaşmasıyla AB ülkeleri Rusyayı karşılarına alabilecek şekilde Esadın gitmesini şart değil bizatihi isteyerek alana gireceklerini düşünüyoruz. Türkiyenin NATO da kalması bu bakımdan önemlidir. Yani nereden bakarsak bakalım Türkiye çok yönlü politikasını sürdürmeli ve bu bölge de olmalıdır. Ölen insanlara gelince Türkiye bu insanların ölmemesi için elinden gelen gayreti göstermektedir.Vesselam..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2980

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.