Bugün: 22.09.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • Değerler Dersi Nasıl Verilmeli!

Değerler Dersi Nasıl Verilmeli!

Bir Toplumun Değer Ölçüsü O Toplumun Gidişatını Belirler..

Değerler Dersi
Değerler derslerinin geçmişi olmadığı için nereden başlanacağı kestirilememektedir.

 

İnsan Allah cc yeryüzünde hayata başlattığı bir varlıktır. İnsan temel olarak yeryüzünde değerler ölçüsü ile hayatını sürdürmektedir. Kendisine verilen değerlerle dünyaya bakmakta ve geleceğini bu değerler doğrultusunda organize etmeye çalışmaktadır.


Tamamına yakınını Yahudilerin oluşturduğu 17. yüzyıl düşünürlerinin çalışmaları neticesinde 18. yüzyılda başını Yahudi Karl Marks ın çektiği ekol dünyaya verdikleri değer döngüleriyle toplumları kapitalizme dönüştürdüler. Bugün dünya Kapitalizminin geldiği noktada  insanlık inim inim inlemekte hatta kardeş kardeşi acımasızca boğazlamaktadır. Yetiştirildiği düşünce sisteminin hayatını dönüştürdüğü insanoğlu maalesef bugün perişan duruma düşmüştür. İnsanlık Düşmanı Yahudi Davit Nicholos Rokefeller in serveti 1,5 Trilyon dolar iken Kapitalizmin sömürdüğü Afrikada bir kişiye ayda 2 dolar gelir düşmektedir.


Anadolu İnsanını Eğitebilmek hiç zor olmamasına rağmen kurgulanan sistem okumayı araştırmayı öğrenmeyi ve öğretmeyi nefretle karşılayan sistem haline gelmiştir. Çocuklarımıza Gençlerimize "düşünme" fırsatı vermeyen bu sistemden derhal çıkılmalıdır. Düşünemeyenlerin sömürüleri görmesi mümkün olmayacaktır.


Değerler dersinin henüz müfredetı oluşmamıştır. bazı okullarda değerler deri sırf mesleklere indirgenerek anlatılmaktadır. Oysa İlk Dört Değerden sonra mesleki değerler verilirse istenilen dönüştürme bilinci yaşanabilir. Aksi halde boşu boşuna bir ders işlenmiş olacaktır.


Değerler derslerinde ilk olarak İşlenmesi Gereken Dört Değer

1-Kainatın Sahibi Vahyin Sahibi ve Tek Yaratanı Allah cc.  

2-Kainat Vahyinin Yapısı.

3-İnsanın Vahyinin Yapısı ve Kainata Entegre Oluşu.

4-Bilgilerin Kaynağı İndirilen Vahiy.


İnsan nerede olduğunu kim olduğu neler yapması gerektiğini yukarıdaki temel değerleri görerek bilecektir. Sıkıntı çektiği noktalarda indirilen vahiyden faydalanarak mükemmel bir sistem/otorite oluşturması sağlanmalıdır.


Yukarıdaki İlk Değerlerden sonra Gençlerin geleceklerinde nasıl bir insan, nasıl bir vatandaş ve nasıl bir meslek elde etmeleri noktasında bilgiler verilmelidir. Alak suresi 1 den 5 e kadar mutlaka değer ölçüsü bilgileri olarak değerler derslerinde okutulmalıdır.


Gençlerin iletişim kaynaklarından elde ettikleri bilgilerin çok daha düşüğü bugünkü sistem içerisinde zorla ezberlettirilmektedir. Oysa gençler bu bilgilerin çok daha üst düzeyine ulaşabilmekteler. Değerler dersinde bu bilgileri rotasyona sokmak ve zararlı boyutlarından temizlenerek faydalı hale getirilmeleri hedeflenmelidir.


Değerler dersinde yaratılışla ilgili tüm bilgileri gerçek boyutlarında verilerek gençlerin düşüncelerinde doğruların oluşmasına çalışılmalıdır. Değerler dersi ile gençlerimiz bedenlerini ve zihinlerini dinç tutacak tiyatro ve benzeri etkinlikleri de harekete geçirecektir.Bugün eğitim sistemimizde olan 8 saat ders dinlemek hem dinleyen için hem de anlatan için hayatın derslere boğularak etrafın gözlemlenmesini yok etmektedir. Davranış bilimleri dersi ile Değerler dersi bu sorunu ortadan kaldıracak hem öğrenci hem de öğretmen hayatı anlamaya başlayacaktır.Davranış Bilimleri Dersi
Davranış bilimleri dersine her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Gençlerimiz ne büyüğünü ne küçüğünü ve nede toplumu tanımıyor. İçki, sigara ve uyuşturucu gençlerimizi perişan etmiştir. Gençlerimiz ağızlarından çıkan kelimelerin ne anlama geldiğini bilmemektedir. “Saygısız ve sevgisiz toplumlar yıkılmaya mahkum toplumlardır”Bundan dolayı davranış bilimleri dersi zorunluluk haline gelenlerdendir. Değerler dersi ile Davranış bilimleri dersi Gençleri ayağa kaldıracak ve dünya genelinde ilk sıralara yükselmemizi sağlayacaktır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal ve kültürel etkinliklere katılabilmelerini sağlamak için İlköğretim ve liseler dahil blok dersler konularak ders sayısı toplamda “12” yi geçmemesine dikkat edilmelidir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3219

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.