Bugün: 30.07.2021
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bu Kabine İş-size İş Aş-sıza Aş Eş-size Eş Üretemez!..

Bu Kabine İş-size İş Aş-sıza Aş Eş-size Eş Üretemez!..

İyiye Gitmiyoruz Beyler İyiye Gitmiyoruz..

Bir Kasım Seçimleri ve Kabine
Anadolu Halkı 7 Haziranda Ak-Partiye Reformları yapmadın kendine çekidüzen ver ve reformları gerçekleştir diye bir ihtar vermişti. Ak-Partiye verilen bu ihtar aynı zamanda muhalefeti deneme masasına almış olan bir ihtardı. Muhalefetin ne yapacağını merakla beklemekteydi. 7 Haziran sonrası AKP nin İhtarı anladık demesi muhalefetin de tarihi hata içerisine girerek şartlar şurtlarla AKP yi ve Erdoğanı Boğazlamak istemesi yeniden seçimleri kaçınılmaz hale getirmişti. Muhalefet tarihi hata yapmış enaz 20 yıllık iktidar iplerini kaçırmışlardı.
13 yıl iktidarda olan AKP bir Kasım seçimlerine giderken “VAAT” Paketi açıklamak zorunda kalmıştı. Bu durum aslında muhalefetin deyimlerini güçlerdiren ancak beceriksizliklerinden dolayı şaşkın ördekler gibi olan muhalefetin bu VAAT paketini bile göremediklerini gördük.


13 yıl iktidarda olan bir partinin VAAT paketi olmaz
Bu durum AKP nin başarısızlığı anlamına gelir. Evet AKP 13 yıllık iktidarı döneminde toplumsal bir başarı elde edememiştir. Toplumsal sorunların katlanarak artması AKP iktidarlarının başarısızlığıdır.
Türkiye 2002 de İhtiyaç Duyduğu Reformlara bugünde ihtiyaç duymaktadır
1) Türkiye vakit geçirmeden Anayasa Reformunu Gerçekleştirmelidir.
2) Türkiye vakit geçirmeden TSK Reformunu gerçekleştirmelidir.
3) Türkiye vakit geçirmeden Milli Eğitim Reformunu Gerçekleştirmelidir.
4) Türkiye vakit geçirmeden Gelir dağılımı ve ekonomik sistem reformunu gerçekleştirmelidir.
5) Türkiye vakit geçirmeden Çalışma hayatında reform yapmalıdır
6) Türkiye vakit geçirmeden Adalet reformunu gerçekleştirmelidir.
7) Türkiye vakit geçirmeden Kamu personel reformunu gerçekleştirmelidir.
8) Türkiye vakit geçirmeden Kamu yönetimi reformunu yapmalıdır.
9) Türkiye vakit geçirmeden Tarım ve Hayvancılık reformu yapmalıdır.


Türkiyenin 2002 deki sorunları neyse bugünde bu sorunlar aynıdır. Sağlık reformu yeniden revize edilmeli ve HASTALIK TEŞHİS MERKEZ leri kurularak hastanelerin tedavi yerlerine dönüştürülmesi sağlanmalıdır.


Türkiye 2002 de neyse bugünde odur. Yapılan tek işlem vardır. Toplanan vergiler eskiden zenginlere hibe edilirlerdi. AKP döneminde yol, köprü gibi basit ama göz alıcı yatırımlara dönüşmeleriydi. Bunun dışında AKP de bir başarı mevcut değildir.


Toplumsal sorunların çözüm yöntemleri asgari müşterekleriyle beraber bellidir. Aile ekonomisi Gıdadan Geçer. Gıda Tarım ve Hayvancılık iyi yönetilirse o ülkenin aile binası zenginleşerek kamunun üzerindeki yük azalır. Türkiye 13 Yıllık AKP döneminde maalesef en başarısız olduğu iki bakanlıktan birisi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Bugün ailelerin satınalma gücü kaybolmuş ise bu bakanlığın Amerikan Mandacılığı gibi yönetilmesinden kaynaklanmıştır.


Çalışma barışı toplumsal barışın ana faktörlerinden birisidir. Çalışma barışı maliye ile ortak olan ilişkilerin neticesinde ortaya çıkar. Çalışma bakanlığı 13 yıllık dönemde tek reform yapmamıştır. Emeklilik çeşitleriyle yönetilemez bir duruma gelinmiştir. SGK Açıklarının üstesinden nasıl gelineceği yönetilememiştir. Kamu ve Özel sektör çalışma sistematiği vatandaşın aleyhine işletilmiştir. TAŞERON sistemi Vahşi kapitalizmin en önemli kalesi iken 13 yıllık dönemde TAŞERON sistemi güçlendirilerek devleştirilmiş vatandaşın sömürüsü azami ölçülere çıkmıştır. TTK gibi Tersaneler gibi sektörlerle ilgili reformlar yapılamamış ve vatandaşların mağduriyetleri azami ölçüde yükselmiştir. Asgari ücretlinin maaşıyla alay edilmiş emekliler açlığa mahkum edilmiştir. 13 yıllık dönemde en başarısız iki bakandan birisi en başarısız öteki bakanın koltuğuna oturtulmuştur. Etin kilosu 60 TL ucuzdur diyebilecek durumda olan bir bakanın hangi yenilikleri yapması beklenebilir ki. Dünya rekoru olan et fiyatlarının BESİ hayvancılığı nedeniyle olduğunu bilemeyecek kadar aciz olan bu beyefendilerden hangi reformlar beklenebilir ki..


Başbakanın Temenni Ettiği Sistemle Kapitalizm Çelişmektedir
Türkiyenin en büyük açmazı yetiştirdiği ekonomistlerin kapitalist ekonomiden başka ekonomik model bilmemeleridir. Kapitalist ekonomik modelle İnsana Hizmet Etmeyi Düşünen Sayın Başbakan Cumhurbaşkanınında sürekli söyleyip altını dolduramadığı “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” deyimine benzer bir şekilde sadece temennide kalacak söylemlerden öteye gidemez. Kapitalizmin değer yargısı Mal ve Paradır. Hz. Muhammedin Medine Uyguladığı Vicdanı Sistemin Değer Yargısı İse İnsan ve İnsan Vicdanıdır. Sayın Başbakanın özlemini çektiği sistem Medine deki sistemdir. Kapitalizmle Medine de o dönem uygulanan sisteme gitme imkanınız yoktur. 


Değer yargısı İnsan ve İnsan Vicdanı olan sistemle İnsanı Mal ve Para İçin Araç Gören sistem 180 derece birbirlerinden uzak sistemlerdir. Vicdanı Sistemde Hapishane ve Hapislik cezası Yoktur. Vicdanı sistemde Kamu Davası sadece Kamu Düzenini Bozucu (bozgunculuk savaş vs) suçlarına açılır. Oysa Türkiyede kapitalizm gereği herşeye kamu davası açılabilmektedir. Vicdanı sitemde İcra Mahkemeleri olamaz. Oysa İcra Mahkemeleri Kapitalist sistemin vazgeçilmezleri arasında ilk sıraları alırlar.


Bugün 67 bin milyonerimiz var. Kapitalizmi çökertmek için enaz 5 milyon milyonerimiz olmalıdır. 5 milyon milyoneri oluşturabilmek içinde Gelir Dağılımı Devrimi Yapılmalıdır. Vergiyi gelirden aldığın bir ülkede gelir dağılımında adaleti sağlayamaz ve milyoner sayısını yukarılara taşıyamazsınız. Çünkü gelir vergisi sistemi fakir fukaradan alıp zengine hibe eden veya dolaylı olarak zenginin cebine taşıyan sistemdir.
Sürekli reform Allah cc İnsanlardan istediğidir.


"""Heyecanı Olmayan İnsan Pili Biten Saate Benzer"""
Bu kabine reform nedir bilmez. Bu Kabinenin Heyecanı Yoktur. Bu kabine asgari ücretliyle alay eden Mehmet Şimşek ve Faruk Çelikleri bünyesinde bulunduran kabinedir. Sağlık reformunun bitirildiği hastanelerde aylık randevuların başladığı Mehmet Müezzinoğlunun kabinesidir..Bu kabine bankaların vatandaşı soygununa dur diyebilecek bir kabine değildir. Bu Kabine Adaletin adli yargıda değil Gelir dağılımında sağlanacağını bilen bir kabine değildir.Bu kabine Çek senet mafyasının örgütlendiği İcra Müdürlüklerinde reform yapabilecek bir kabine değildir. Bu kabine işsize iş aşsıza aş eşsize eş üretebilecek kabine değildir. Kimsenin kimseye “mavi” boncuk dağıtmaması gerekir. Bu kabinenin başarısızlığı açıklanmasıyla ortaya çıkmıştır.


Muhalefetsiz İktidarlar Böyle Olur
Halkımızın AKP ye Olan Vizesinin Muhalefetin Uluslararası Türkiye Düşmanlarıyla İş Tutması sebebiyle yeni dönemde MHP de bir lider değişimi bir yönetim değişimi yaşanırsa belki o zaman toplumun sorunlarıyla ilgilenen bir muhalefet meydana gelir. CHP değişmez. Yani CHP de liderin değişmesi mesele değildir. CHP zihniyeti henüz iktidar veya Muhalefet olgunluğunda gözükmemektedir. CHP hala Militan sol düşüncesindedir. CHP önümüzdeki 10 yıl içerisinde sosyal demokrat olabilecek gibi gözükmemektedir. Militanlık ciğerlerine işlediğiğ için PKK gibi DHKP-C gibi terör örgütleriyle ilişki içerisine girebilmektedir. 


Korku Kabinesi Gibi
Bu kabine Cumhurbaşkanı Erdoğanın korku kabinesinden başkası değildir. Öyle anlaşılıyor ki paralel çete veya başka güçler hala daha Erdoğanı indirebilecek güce sahipler. Kabine hazarda ve seferde Erdoğanın yanında yer alabilecek kişilerden oluşturulmasının tek sebebidir. Ancak Toplumsal sorunlara çözüm üretilemediğinde vatandaşların sokaklara inmesine bu kaine nasıl engel olacak ki.. Vatandaşlarımız sokaklara indiğinde de Erdoğan nasıl korunacak ki..Erdoğanın Korunmasının temeli de reformlardan geçmektedir bu böyle bilinmelidir.


Paranoyak değilim. Şaka da yapmıyorum. Komplocu da düşünmüyorum, AKP düşmanı da değilim. Beni takip edenler bilirler tahminlerimizde yanılmadığımızı.. Her seferinde inşallah bu tahminlerimde yanılırım diyorum ama olmuyor..Öyle zannediyorum ki Sayın Başbakan bir süre sonra bu işi bana göre değil diyerek Üniversitedeki görevine geri dönecektir. Sayın Başbakana yakışan en iyi tepki de bu olsa gerek. İyiye gitmiyoruz beyler iyiye gitmiyoruz. Gelecek geçmişi aratacaktır. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. VESSELAM..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3666

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.