Bugün: 21.09.2021

AH Yalova VAH Yalova

DEV Projeler yerine Yalovada herkesin gönlünü alacak KENTSEL dönüşüm projesi başlatılması halinde CHP nin alacağı oy oranı % 43 den % 30 ların altına inecektir.

Ah Yalova Vah Yalova

Yalova İstanbul, Bursa ve Kocaelinin tam ortasında her üç metropole 45 dakika mesafede bulunan ve iklimi ve coğrafyası karadenize çok benzeyen şirin bir yer. Azda olsa Ormanlarıyla meşhur olan ilimizin en önemli özelliği üç metropolin ortasında olmasına rağmen “bakir” olmasıdır.


Yalovayı Yalovalıların da anlamadığını herkesin bilmesi lazım. 
Yalova üç metropolün ortasında emniyetinin kolay sağlanabildiği üç tarafı denizle çevrili bir yerleşim yeri. Şelaleleri ile Delmeçe yaylası gibi dünyaya ev sahipliği yapabilecek büyük organizasyonların yapılabileceği oldukça zengin coğrafyasıyla bakirliğini korumaktadır.


Yalova da modern diye tabir edebileceğimiz hiçbir hizmet yoktur. Düğün salonlarından tutunuz küçük bir organizasyonu yapabileceğiniz modern bir salonu dahi yoktur. Oysa Yalova dünya kongrelerine ev sahipliği yapabilecek büyük organizasyonları ağırlayabilecek coğrafi bir özelliğe sahiptir.


Yalova da siyaset Anadolunun çok küçük bir beldesindeki gibi oldukça dar kalıplarda düşünülmekte ve yapılmaktadır. Koltukları işgal edenler halkla diyaloglarını kesmekte ve adeta hizmet denen siyasetin gereğini unutmaktadırlar. İki tane vekil çıkartıldığı için vekillerin Yalova için herhangi bir iş yapması yerine tekrar aday olabilecekleri ortamları Ankara da hazırlamaları yetmektedir. Çünkü Yalova halkının çok büyük bir bölümü herhangi bir vekili dışlasa bile iki vekil olunca birini AKP diğerini de CHP nin alacağı bir kural haline gelmiştir. Bundan dolayı olsa gerek ki ne Muhalefetin İncesi ve nede İktidarın başından beri gelen üç vekilinin tek hizmet izi bile bulunmamaktadır.


Yalovanın büyük sorunları var. Bu sorunları tek vuruşla en aza indirebilme imkanı varken maalesef kimse burayı görmek istememektedir. Maalesef Yalovayı yönetenlerde Yalovaya hizmet etmek gibi bir anlayışın olmadığını görmekteyiz. Herkes kendi çevresini doyurmanın peşinde olunca Yalova adeta “köy” olmaktan kurtulabilmiş değildir. Yalova da başta trafik sorunu olmak üzere deniz sahillerinin pisliği şehir zenginliğini ortaya koyabilecek modern binaların olmayışı salon ve sosyal aktivitelerin yapılması için komplekslerin olmadığı bir şehir.


Yalova ilk yapılması gereken iş
Hükumet ve belediye elele vererek Ankarayı harekete geçirmek ve Yalova da kentsel dönüşüm başlatmak gerekmektedir. Kentsel dönüşüm başlatıldığında Yalovanın hemen hemen tüm sorunları en az elli yıllığına en aza inmiş olacaktır. Ancak bu ölçekte bir siyasetçinin olmaması bu konuların gündeme gelmesini engellemektedir. Bugün itibariyle Yalova da siyaset yapan hem muhalefet hem de iktidar partisinin siyasetçileri Sayın Başbakanın misyon ve vizyonundan çok geride kalmışlardır. Kendi cebine ve kendi yandaşına çalışma özelliği maalesef Yalova siyasetinin temel özelliğidir.


Yalovalı vekillerin ağız kavgalarına bakmayın Yalova da kamu ihalelerinde aslan payını alan şirket birisinin kankası diğerinin akrabasıdır.


Eğer sayın Başbakan gelmeseydi bugün Yalova dan Bursa ve Egeye gidenler hala daha duble yol yerine gidiş dönüşlü yol kullanmış olacaklardı. Yıllardır Yalovayı yönetenler Dörtyol trafiğini  3 ay gibi bir zamanda klasik bir üst geçitle çözmeyi düşünmemişlerdir.


Kısaca Yalova da siyaset “ebter” dir.


Yalovayı ve Yalovadaki seçimleri bilmek isteyen çok sayıda kişi beni telefonla arayarak bilgi istemektedir. İşte bundan dolayı bu makaleyi kaleme alma ihtiyacı hissettim. Yalova da hiçbir siyasetçinin beni sevdiğini düşünmüyorum. Bundan dolayı da siyasi hatırlı kişi değilim. Olayları objektif yansıtmayı tercih eden birisi olarak bilinmek benim için yandaş olmaktan daha iyidir. Benci siyasetin eleştiriyi hazmetmesi düşünülemez. Bizde hazmedeceklerini düşünmüyoruz. Siyasilerin bohbohladığı gazetecilerden olmak gibi bir niyetimizde yoktur.


Bu kadar açıklamadan sonra gelelim seçim sonuçlarına ve yenilenmesine karar verilen seçimlere.

Yalova da CHP seçimleri asla ve asla alamaz. Biliyorum herkes mırıldanmaya başladı aldı ya diye.. Evet aldı da AKP lilerin desteğiyle aldı. Çünkü Ak-Partiden aday olan Koçal Ak-Parti il teşkilatını elinde bulunduran bir kesimle anlaşarak önümüzdeki beş yıl içerisinde Yalovayı beş aile arasında paylaştırma kararında olduklarını Yalova halkı görerek Koçal ve ekibine gereken dersi verdi. DEV projelerle ortaya çıkan Koçal bu Dev projelerin altındaki DEV rantları gizleyemedi. Belediye meclisi ile İlgenelmeclisi hepsi birbiriyle akraba olan birkaç aileyle pekiştirilerek yola çıkılmıştı. İlgenel ve belediye meclisi kazanıldı ancak lokomotif olan belediye başkanlığı kaybedildi.


Belediyenin kaybedilmesiyle bu çevreler hesap ettikleri rant paylaşımının Yalova halkı tarafından reddedildiğini de gördüler. Bundan sonra bu tür işlere girişeceklerini beklemek istemiyoruz.


Sayın Başbakanın vizyonundan dolayı Yalova hiç olmadığı kadar değerli bir yer oldu. Bu getiriyi birkaç aile paylaşmak istemesinden dolayı Belediye başkanlığı kaybedildi. 


CHP den başkan olan Arkadaşımızın kısa sürede bu işi yapamayacağı da ortaya çıkmış oldu. Kadrosu olmayan kendi üretemeyen ve haleften hesap sormaya endeksli bir siyasetin çökmeye mahkum olduğunu Sayın başkan Vefa Salmana birileri anlatmalıydı. Enkaz alam ve enkaz verme siyaseti bitmiştir.


Taksim gezi ayaklanmasından sonra CHP de zihniyet değişimi yaşanmış bu değişim şehirleşme ve modern projelerin iptal edilmesi olarak ortaya çıkmıştır. İstanbul adayı Sarıgül Topbaşın projelerini iptal edeceğini söylerken Yalova adayı Vefa Salman da Koçalın projelerini iptal edeceğini söylemekteydi. 


Geçen yerel seçimler CHP nin seçim sözleşmesi 44 sayfa iken bu seçimlerde Sadece bir sayfa olması üzücü olduğu kadar düşündürücü de değil miydi?


Yalova halkı gördü ki Salmanın Yalovaya hiçbir katkısı olmayacaktır. Yalova önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaklaşık 50 bin nüfus alacaktır. Salamın başkanlığında bu Yalova bu nüfusu aldığında yaşanmaz hale gelecektir.

Yalova da hemen hemen herkesin Koçal gitsin yerine İstanbul belediyesi İETT de üst düzey yönetici olan Mustafa Ocak gelsin ve Yalovayı önümüzdeki yıllara hazırlasın istekleri vardır.


Ak-Parti cephesi oldukça düşük yoğunlukta bir siyaset yapmaktadır. 
Eğer koçal aday olacaksa ki öyle gözüküyor o zaman koçal dev projeleri iptal etmeli veya altındaki rantı Yalovalıyla paylaşmalıdır. Yalovayı dağlara taşıyarak yok etmek isteyenlerin on seferde seçimlere girse onunu da kaybedeceği bilinmelidir.


DEV Projeler yerine Yalovada herkesin gönlünü alacak KENTSEL dönüşüm projesi başlatılması halinde CHP nin alacağı oy oranı % 43 den % 30 ların altına inecektir.


Yalovanın ivedilikle ihtiyacı olan Deprem bölgesi olması nedeniyle herkes evinde rahat ve korkusuz oturmak ve uyumak ister anlayışıyla hareket edilerek kentsel dönüşüm projesi hayata geçirilmelidir. Öyle zannediyorum ki sayın başbakan Yalovayı yerel siyasete bırakmayacak ve Yalova da ne yapılacaksa bizzat el atarak yönlendirecektir.


Koçal ne yapmalıdır
-Koçal Yalovanın rantını Yalovalılarla paylaşmak istediğini hissettirmeli ve dar anlamdaki düşüncelerinden vazgeçmelidir. 

-Gazetecilerle arasını kesinlikle düzeltmelidir.
-Kentsel Dönüşüme ağırlık vereceğini ve vatandaşın cebinden para çıkmadan nasıl yapabilirizin üzerinde çalışacağını duyurmalıdr.


Vekil ne yapmalıdır
Ak-Parti vekili Sayın Çoşkun başbakanın vizyonunu inceleyerek yakaladığı veya anlayabildiğini Yalova da hayata geçirmesi yeterli olacaktır.


Barbaros Hayrettin Binicioğlu ne yapmalıdır
Yalovanın gelmiş geçmiş en dürüst siyasetçisi olan Barbaros Hayrettin Binicioğlu (kurtlar vadisi oyuncusu) bilmelidir ki Sayın Başbakan Yalovayı vermeyecektir. Önceki dönem beleye başkanı da olan binicioğlu Sayın Başbakana rağmen hareket edilemeyeceğini bilmelidir. Koçal alacağı dersleri aldığını düşünüyorum. Aday kim olursa olsun adayın çevresinde kenetlenerek Yalovanın kazanmasına çalışılmalıdır.


Ankara ne yapmalıdır

Ankara Yalovadaki merkez kaç kuvvetlerini merkezde toplayarak bir bütünlük halinde hareket edilmesini sağlamalıdır. Ankara Yalova da kentsel dönüşümü başlatacağını ilan ederek DEV projelerin arkasında Dev rantlardan yandaşların faydalanmasını önlemelidir. Ankara Yalova ya VALİ göndermelidir. Sayın Valimiz kızacak ama maalesef Yalova yıllardır valisiz durumdadır. Ankara Ak-Parti İl yönetimini başkan dahil derhal değiştirmelidir.Ankara Büyükşehir belediye başkanı Sayın İ.Melih Gökçek Yalovaya kamp kuracağım diyor. Bence kamp yerine Yalovadakilere siyaset öğretseniz daha iyi olacaktır. Kentsel dönüşüm tecrübenizi Yalovadaki olmayan siyasetçilere anlatabilirseniz yeterli olacaktır.


Bu uyarılar dikkate alınmadan yenilenecek olan seçimlerden yeniden Vefa çıkacaktır. Ancak seçimlerden sonra ilk bütçe oylamasında Vefa düşürülerek yerine Ak-Partili bir meclis üyesinin başkanlığı gelecektir. Herkes şapkasını önüne koyarak birkaç kez düşünsün.


Aksi halde tablo bu şekilde gerçekleşeceğe benzemektedir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3677

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.