Bugün: 02.03.2021

Devlet Vatandaşına Karşı Yasal Hile Peşinde

Devlet Vatandaşına Karşı Yasal Hile Peşinde
Taşeron Sömürüsüne Adı Değiştirilerek Devam Edilecek21.11.2016 00:00

Taşeronlar sözleşmeli kadrolu işçi olacak

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem Yeni Asır'daki köşesinde taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecini aydınlattı.

'ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONEL'
Kamuda çalışan taşeron işçiler için hazırlanan taslak yakında Meclis'te görüşülecek. 720 bin taşeron için 'özel sözleşmeli personel' formülü ile devlette kadro yolu açılmış olacak

ÇOK ÖNEMLİ SAYIDA TAŞERON VAR
Türkiye'de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda 'taşeron' adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da.

'MUVAZAA' YAPILIYOR
Ancak birçoğunun kadrosu ya 'temizlik işçisi' ya da 'mutfak elemanı' olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle 'muvazaa' yapılıyor.

1 KASIM'DA ÇALIŞMALAR YAPILMIŞTI
Gerçek kadrolarında çalışanlar da var. Bu çalışanların kamudaki sayısı 720 bini bulmuş durumda.1 Kasım seçimleriyle birlikte hükümet tamamının kadroya geçirileceği müjdesini vermiş ve kapsamlı bir çalışma yapılmıştı.

ÇALIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI
Ancak yaşanan hain kalkışma ile bu yasa da gecikmişti. Şimdi çalışmalar yeniden başlatıldı. Bakanlar Kurulu'na da gelen konu ile ilgili çeşitli alternatifler konuşuluyor. Biz de Ankara'daki önemli kaynaklara ulaşarak detayları almaya çalıştık.

GÜVENLİK ARAŞTIRMASINDAN GEÇEMEYENE KADRO YOK
Öncelikle tüm taşeron işçiler güvenlik ve arşiv araştırmasına tabi tutulacak. Güvenlik ve arşiv araştırması olumlu olmayan personel düzenlemeden yararlanamayacak. Güvenlik araştırmasında başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle irtibatlı olup olmadıklarına bakılacak.

DEVLETE KARŞI SUÇ İŞLEYENE YER YOK
Araştırma sırasında 657 sayılı kanunun 48'inci maddesinde yer alan suçların olup olmadığına da bakılacak. Yani devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi suçlardan mahkum olmamak şartı da aranacak

Taşeronlar sözleşmeli kadrolu işçi olacak

Kaynak:http://www.takvim.com.tr/multimedya/galeri/turkiye/taseronlar-sozlesmeli-kadrolu-isci-olacak


Etiketler: adana - mersin - maraş - dur - gitme - bekle - kardeş - israil - mısır - ürdün - arabistan - iran - sisi - mursi - din - iman - islam - istabul - ankara - antalya - mekke - medine - zalim - zulüm -
Kaynak: hh

Diğer SANAYİ ve EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.